خانه / اجتماعی / معاون فنی محیط زیست کردستان خبر داد واژگونی ۲۲ تانکر در منابع آبی و خاکی کردستان

معاون فنی محیط زیست کردستان خبر داد واژگونی ۲۲ تانکر در منابع آبی و خاکی کردستان

معاون فنی محیط زیست استان کردستان از واژگونی ۲۲ تانکر در جاده‌های ارتباطی این استان و نفوذ مواد نفتی به رودخانه‌ها و منابع خاک کشاورزی این استان در سال ۹۲ خبر داد.
 

  
        
به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، شهاب محمدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان کردستان در سنندج اظهار داشت: کارگروه استانی ساماندهی پسماند استان کردستان در سال ۹۲ تنها ۳ جلسه را برگزار کرد اما کارگروه‌های شهرستانی ۱۲ جلسه را برگزار کرده و در مجموع ۹ جلسه نیز توسط کمیته‌های این ستاد برگزار و مصوبات مهمی در خصوص ارتقای فرهنگ مدیریت پسماند در استان اجرایی شد.
وی افزود: امحای ۲۰ تن از سموم سنواتی متعلق به جهاد کشاورزی، فروشندگان و کشاورزان استان از دیگر اقدامات قابل توجه این کارگروه در سال ۹۲ بود که در نوع خود بی‌نظیر است.
محمدی خاطرنشان کرد: مبحث مکان‌یابی برای دفع و جمع‌آوری زباله‌های روستایی نیز در ۱۲۱ مکان در سطح استان صورت گرفت و در این مدت نیز ۳۰۲ آزمایش فیزیک شیمیایی آب و خاک و ۲۳۲ آزمایش فلزات سنگین انجام شد.
وی افزود: تفکیک زباله از مبدأ همواره از دغدغه‌های محیط زیست بوده و در این خصوص نیز در سال ۹۲ برنامه‌های آموزشی متعددی در روستاها، مدارس، دانشگاه‌ها و محلات استان انجام شد.
محمدی همچنین از تعامل گسترده رسانه‌های استان و صدا و سیما در خصوص ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ و مدیریت پسماند تقدیر کرد و افزود: بدون شک در سال ۹۳ نیز محور برنامه‌های ما بر گسترش و تعامل هرچه بیشتر به رسانه‌های استان و ظرفیت مردمی اصحاب رسانه است.
وی خاطرنشان کرد: مطالعات طرح تفکیک از مبدأ در شهرستان‌های بانه، دهگلان، قروه و سقز انجام شده و مبحث مدیریت واحد پسماند سنندج نیز در دست اقدام است.
معاون فنی محیط زیست استان کردستان همچنین به صدمات ناشی از واژگونی تانکرهای مواد نفتی در جاده‌های مواصلاتی استان بر محیط زیست و منابع آب و خاک استان اشاره کرد و افزود: متأسفانه در سال ۹۲ شاهد واژگونی ۲۲ تانکر حمل مواد نفتی در جاده‌های مواصلاتی استان بودیم که بیشتر این مواد نفتی به رودخانه‌های استان نفوذ کرد و عملیات پاک‌سازی این مواد را با مشکل مواجه کرد و زمینه آلودگی محیط زیست استان را فراهم کرد که امید است در سال ۹۳ این اتفاقات با مدیریت متولیان امر کاهش یابد و تکرار نشود.
 

شناسه خبر : 9233

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =