خانه / سیاسی / معاون نخست وزیر ترکیه: داعش تروریست است/ کردهای مخمور می توانند به ترکیه بازگردند

معاون نخست وزیر ترکیه: داعش تروریست است/ کردهای مخمور می توانند به ترکیه بازگردند

آتالای ضمن تروریست قلمداد کردن داعش، آمادگی ترکیه را برای پذیرش کردهای کمپ مخمور اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری کردپرس، نزدیک شدن داعش به کمپ مخمور و در معرض تهدید حملات قرار گرفتن بیش از شش هزار نفر از زنان، کودکان و سالمندان کُرد ترکیه ای ساکن در این کمپ، خانواده های ساکن کمپ را نگران کرد. به همین خاطر عملیات تخلیه پس از دو روز  پایان یافت و اغلب خانواده ها به دهوک، زاخو و اربیل منتقل شدند. جمال جُشکُن از سیاست مداران کُرد ترکیه ای نزدیک به پ.ک.ک که در شهر اربیل بر سازماندهی خانواده های آواره ی مخموری نظارت کرده، در گفتگو با کردپرس اعلام کرد که کار تخلیه ی این کمپ به سرعت انجام شده و بخشی از خانواده های مزبور به کوهستان قندیل منتقل شده اند.
تخلیه ی کمپ مخمور بازتاب گسترده ای در رسانه های ترکیه پیدا کرد. ساکنین این کمپ، از کردهای ترکیه ای هستند که در دهه ی نود و در جریان درگیری بین پ.ک.ک و نظامیان ترکیه روستاهای آنها به آتش کشیده شده است. به همین خاطر امروز بشیر آتالای آمادگی ترکیه را برای پذیرش کردهای کمپ مخمور اعلام کرد.
آتالای که به عنوان معاون نخست وزیر، رئیس ستاد فرماندهی مبارزه با ترور و رئیس ستاد هماهنگی مذاکرات صلح نام برده می شود، امروز پس از دیدار با چند تن از مسئولین استان وان، با بالگرد به استان حکاری رفت و در این استان کردنشین از سوی استاندار، رئیس دانشگاه و شهردار این شهر که از سیاست مداران وابسته به پ.ک.ک است مورد استقبال قرار گرفت. آتالای پس از دیدار با مسئولین استان حکاری در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد:«ساکنین کمپ مخمور از هموطنان ما هستند و دروازه های ترکیه به روی آنان باز است. هر کدام از این افراد که قصد بازگشت به وطن خود را داشته باشند، می توانند به طور رسمی وارد کشور شوند وهیچ منعی برای ورود آنان به خاک کشورشان وجود ندارد».
آتالای در ادامه داعش را یک گروه تروریستی قلمداد نموده و اعلام کرد که ترکیه از نزدیک نظاره گر اوضاع عراق است و به شدت برای مردم این کشور نگران است.
آتالای در پایان در مورد مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک گفت:«ما در این مسیر به طور جدی، قاطعانه و صادقانه قدم بر می داریم. اما برخی اقدامات خطرناک از سوی سازمان انجام می شود. آنان ماشین آلات راهسازی و عمرانی را به آتش می کشند، از هموطنان ما باج می گیرند، مردم را می ربایند و برخی شهروندان و روستاییان ما را تهدید می  کنند که حتما باید به فلان نامزد رای بدهید. ما به سازمان هشدار می دهیم و بر این باوریم که این اقدامات به نفع هیچ کسی نیست. در استان وان در این خصوص گزارش هایی دریافت کردیم و در برخی مناطق دیگر نیز نظیر چنین اقداماتی انجام شده است».
آتالای در پایان، همراه با استاندار و چند تن دیگر از مقامات استان حکاری راهی شهرداری مرکزی شهرستان حکاری شد که در انتخابات مارس سال جاری در اختیار افراد وابسته به پ.ک.ک قرار گرفت.
 
کد مطلب: ۶۷۶۶۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۱۷  |  ساعت: ۱۸ : ۳۳

شناسه خبر : 18443

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هجده =