خانه / سیاسی / مقاله «الاهرام» با توجه به تحولات خاورمیانه: «پنج علتی که ایران در آینده منطقه نقش محوری دارد»

مقاله «الاهرام» با توجه به تحولات خاورمیانه: «پنج علتی که ایران در آینده منطقه نقش محوری دارد»

ایران به پنج علت در آینده نقش اصلی و محوری در منطقه خواهد داشت که موافقت آمریکا با تکمیل فعالیت های هسته ای تهران و لغو تحریم های این کشور یکی از این علل است

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۴ – ۱۴:۱۰
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پایگاه اینترنتی روزنامه «الاهرام»، چاپ مصر، با نام «پنج نشانه نقش محوری ایران در خاورمیانه» نوشت: پیش بینی ها این است که ایران به پنج علت در دوره آینده، بازیگر نقش اصلی و محوری منطقه ای در سطح خاورمیانه است.
 
این پنج علت در مقاله ای به قلم نهی الشرنوبی به این شرح توضیح داده شده است:
 
نخست: نفوذ ایران در کشورهای عراق، یمن، سوریه و لبنان در حال گسترش است. افزون بر این ایران توان موشکی قدرتمند و کاملی دارد و از هواپیماهای با سرنشین و بی سرنشین بهره می گیرد که همه آنها تولید کارخانه های داخلی این کشور است.   
 
دوم : موافقت آمریکا با اقدام ایران به تکمیل طرح هسته ای و لغو محاصره و تحریم های اقتصادی از این کشور از دیگر نشانه های نقش محوری ایران است.
 
سوم: اقدام اخیر سرویس اطلاعاتی آمریکا(سی آی ای) به حذف نام ایران و حزب الله از فهرست کشورها و تشکیلات تروریستی که منشاء خطر برای آمریکا در سال دو هزار و پانزده اند؛ آن هم پس از گذشت سی سال از درج نام ایران و گذشت بیست سال از ثبت نام حزب الله در این فهرست از دیگر نشانه هاست.
 
چهارم: اعلام آمریکا مبنی بر قصد این کشور برای مذاکره و آشتی با نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، هم پیمان ایران، پس از فروپاشی و از هم گسیختگی گروه های مخالف «معتدل» سوریه در ازای گسترش نفوذ گروه های تندروی اسلامی (جبهه النصره و داعش) نشان می دهد که بشار اسد آنها را رها کرده تا نفوذ خود را گسترش دهند تا بدین ترتیب مخالفان سوریه با این گروه ها سرگرم شوند و بتواند راحت تر آنها (مخالفان) را شکست بدهد.        
 
پنجم: سفر اخیر ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن، به تهران نخستین بار پس از هشت سال قطع روابط و دعوت به گفتگوی ایرانی و عربی با هدف حل مشکلات منطقه.

شناسه خبر : 16117

این خبر رو هم ببینید

مبارزه با فساد در کردستان در انتظار تحرک جدی تر

یکی از اولین سفرهای استانی، آیت الله رییسی، رییس دستگاه قضا در بدو انتصاب به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =