مقاله «الاهرام» با توجه به تحولات خاورمیانه: «پنج علتی که ایران در آینده منطقه نقش محوری دارد»

ایران به پنج علت در آینده نقش اصلی و محوری در منطقه خواهد داشت که موافقت آمریکا با تکمیل فعالیت های هسته ای تهران و لغو تحریم های این کشور یکی از این علل است

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۴ – ۱۴:۱۰
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پایگاه اینترنتی روزنامه «الاهرام»، چاپ مصر، با نام «پنج نشانه نقش محوری ایران در خاورمیانه» نوشت: پیش بینی ها این است که ایران به پنج علت در دوره آینده، بازیگر نقش اصلی و محوری منطقه ای در سطح خاورمیانه است.
 
این پنج علت در مقاله ای به قلم نهی الشرنوبی به این شرح توضیح داده شده است:
 
نخست: نفوذ ایران در کشورهای عراق، یمن، سوریه و لبنان در حال گسترش است. افزون بر این ایران توان موشکی قدرتمند و کاملی دارد و از هواپیماهای با سرنشین و بی سرنشین بهره می گیرد که همه آنها تولید کارخانه های داخلی این کشور است.   
 
دوم : موافقت آمریکا با اقدام ایران به تکمیل طرح هسته ای و لغو محاصره و تحریم های اقتصادی از این کشور از دیگر نشانه های نقش محوری ایران است.
 
سوم: اقدام اخیر سرویس اطلاعاتی آمریکا(سی آی ای) به حذف نام ایران و حزب الله از فهرست کشورها و تشکیلات تروریستی که منشاء خطر برای آمریکا در سال دو هزار و پانزده اند؛ آن هم پس از گذشت سی سال از درج نام ایران و گذشت بیست سال از ثبت نام حزب الله در این فهرست از دیگر نشانه هاست.
 
چهارم: اعلام آمریکا مبنی بر قصد این کشور برای مذاکره و آشتی با نظام بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، هم پیمان ایران، پس از فروپاشی و از هم گسیختگی گروه های مخالف «معتدل» سوریه در ازای گسترش نفوذ گروه های تندروی اسلامی (جبهه النصره و داعش) نشان می دهد که بشار اسد آنها را رها کرده تا نفوذ خود را گسترش دهند تا بدین ترتیب مخالفان سوریه با این گروه ها سرگرم شوند و بتواند راحت تر آنها (مخالفان) را شکست بدهد.        
 
پنجم: سفر اخیر ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن، به تهران نخستین بار پس از هشت سال قطع روابط و دعوت به گفتگوی ایرانی و عربی با هدف حل مشکلات منطقه.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *