خانه / علمی / ممنوعیت جدید پیوند اعضا

ممنوعیت جدید پیوند اعضا

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز گفت: برخورد با متخلفان فروش اعضای بدن از طرف وزارت بهداشت نباید سطحی باشد و پزشکان و بیمارستان متخلف فروش اعضای بدن باید  به سزای عمل خود برسند.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ،درپی پیوند کلیه به اتباع یکی از کشورهای خارجی ، که با نام جعلی ایرانی در یکی از بیمارستان های خصوصی تهران بستری شده و قرار بود؛ کلیه از شخصی ایرانی گرفته و به وی پیوند زده شود، مدیرکل نظارت و اعتباربخشی بیمارستان های وزارت بهداشت با اعلام این خبر افزود: طبق قانون وزارت بهداشت، اهدای عضو حتی در ازای پرداخت هزینه آن به اتباع خارجی ممنوع است و بیماران خارجی برای گرفتن پیوند باید دهنده عضو را نیز از کشورشان به همراه بیاورند تا جراحی پیوند آنان در ایران انجام شود ضمن این که اهداکنندگان داخلی نیز لازم است بدانند اهدای عضو به اتباع خارجی ممنوع است و هرگز از دلالان فریب نخورند.
دکتر رضوی با بیان این که وزیر بهداشت و معاون درمان با جدیت رسیدگی به این تخلف را پی گیری می کنند، گفت: در مورد پرونده تخلف اخیر، بخشی از بیمارستان مربوط که بیمار خارجی برای پیوند در آن بستری شده بود تعطیل شد و پزشکان متخلف نیز علاوه بر جلوگیری از کار درمانی شان به دادگاه احضار شدند ضمن این که رتبه بیمارستان متخلف نیز در ارزشیابی چند مرتبه تنزل کرد.
مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی نیز گفت: برخورد با متخلفان فروش اعضای بدن از طرف وزارت بهداشت نباید سطحی باشد و پزشکان و بیمارستان متخلف فروش اعضای بدن باید  به سزای عمل خود برسند.
هاشم قاسمی افزود:  نظارت‌ در پیوند اعضاء بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت است. بنده نمی‌توانم چطور این بیمارستان دست به پیوند کلیه زده است، چون مجوز نداشته است. این کارها به وجدان آن پزشک برمی‌گردد. ولی مشاهده می‌کنیم به خاطر پول هنگفت این تخلف صورت می‌پذیرد. بنابر این تقاضا داریم متخلفان در این زمینه به سزای اعمال خود برسند. بنابراین وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی باید به گونه ای  عمل کند که دیگر این اتفاق‌ها رخ ندهد یعنی برخورد آنها باید به شکلی انجام شود تا تکرار این تخلفات را نبینیم.
 براین اساس ایرج فاضل رئیس انجمن پیوند اعضای ایران در واکنش به ماجرای پیوند کلیه ای که قرار بود غیر قانونی برای یک بیمار تبعه کشور عراق در یکی از بیمارستان‌های خصوصی پایتخت انجام شود، گفت: هیچ بیمارستانی نباید این گونه کارهای خلاف قانون را انجام دهد چراکه این اتفاق به طور قطع تخلف آشکار است.
هفته گذشته یک بیمار تبعه عراق به طور کاملاً مشکوک و با کارت ملی جعلی ایرانی به یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی خصوصی پایتخت در منطقه شمال تهران منتقل شد تا تحت عمل جراحی پیوندکلیه؛ با کلیه فروخته شده از سوی یک ایرانی قرار گیرد. این درحالی است که بیمارستان مذکورکه در حوالی خیابان پاسداران قرار دارد امکانات انجام عمل جراحی پیوند کلیه را نداشته است ولی با این حال به شکل عجیبی برای انجام پیوند پذیرای مرد عراقی می‌شود.
از سوی دیگر چند نفر از پرسنل بیمارستان که پی برده بودند عکس کارت ملی بیمار نیازمند پیوند با ظاهر فرد تشابه چندانی ندارد، به این موضوع واکنش نشان داده و ماجرا را با مسؤلان بیمارستان در میان گذاشتند. اما به رغم تمام این پیگیری‌ها فرد بیمار و فروشنده کلیه با دستور مقامات بیمارستان راهی اتاق عمل شدند. با این حال پس از ورود بیمار به داخل اتاق عمل، پرسنل با وجدان بیمارستان با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تماس گرفته و به شرح ماجرا پرداختند. بلافاصله نیز تیمی از بازرسان دانشگاه راهی بیمارستان شده و پس ازبررسی‌های لازم در اقدامی ضربتی از عمل جراحی غیرقانونی این بیمارجلوگیری کردند.
 

شناسه خبر : 20721

این خبر رو هم ببینید

سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − سه =