خانه / سیاسی /  مناقشه چین و کُردها بر سر مناطق نفت خیز سوریه

 مناقشه چین و کُردها بر سر مناطق نفت خیز سوریه

سرویس جهان- شرکت نفتی دولتی چین تاکنون دو هیئت برای گفتگو با کردهای سوریه بر سر مالکیت میادین نفتی فرستاده است اما کردها با بازگرداندن این میادین به چینیها مخالفت کرده اند.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت دیپلمات، سه میدان نفتی سوریه که دارای بیشترین ذخایر نفت خام هستند هم اکنون در اختیار نیروهای سوریه دموکرات به رهبری کردهای سوریه هستند. شرکت های نفتی چین قبل از آغاز شورش داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۲، مشغول تولید نفت در این میادین بودند.
بر اساس گزارش این سایت، اغلب میادین نفتی  که دارای بیشترین منابع نفت خام هستند، پس از پیشروی های دو سال اخیر نیروهای کرد در سوریه اکنون در اختیار آنها است. دولت چین تلاش کرده است با مذاکره با کردهای سوریه و از جمله جنبش جامعه دموکراتیک کرد سوریه چتر سیاسی جناح چپ کردها در سوریه آنها را متقاعد کند کنترل این میادین به شرکت های چینی واگذار شود.
دولت چین تاکنون دو هیئت برای گفتگو با کردها و از جمله جنبش جامعه دموکراتیک کُرد سوریه روانه کرده است اما کردها خواسته شرکت نفتی چینی سینوپک را رد کرده اند.
بر اساس این گزارش، جنبش جامعه دموکراتیک موافقت کرده است، وضعیت میادین نفتی به خاطر سرپا ایستادن سیستم تولید برق به همان وضعیت قبل از جنگ از جمله ارسال برق به مناطق تحت حاکمیت دولت مرکزی در مقابل پرداخت حقوق کارکنان بخش نفت توسط دولت باشد.
سینوپک در فوریه ۲۰۱۶ دو هیئت نزد جنبش جامعه دموکراتیک فرستاد و از کردها خواست که کنترل این میادین و ساختمانها و زیرساختهای متعلق به شرکت چینی به آنها بازگردانده شود اما ظاهرا کردها با این خواسته به شدت مخالفت کرده اند.
در ادامه این گزارش آمده است: جنبش جامعه دموکراتیک ضمن مخالفت با بازگرداندن مجتمع های استخراج نفت به شرکت دولتی چین، می خواهند با تشکیل تعاونی مشترک، اداره این میادین را به کارگران و کارکنان میادین نفتی و مقامات محلی بسپارند.

کد مطلب: ۱۲۴۶۳۶  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۴  |  ساعت: ۱۵ : ۰

شناسه خبر : 12155

این خبر رو هم ببینید

گام دوم انقلاب در پرتو سفر آیت الله رئیسی به استان کرمانشاه/ هادی محمدی فر*

دغدغه همیشگی و مداوم دلسوزان نظام و ایران، نگاه عمیق به علم به عنوان یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 9 =