منشأ افراط جهل و منشأ عدالت علم است/ریشه اختلافات باید خشکانده شود

مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی استان کردستان با بیان اینکه منشأ افراط جهل و منشأ عدالت علم است،گفت: در جریانات افراطی و تفریطی که در انتها منجر به تکفیر می‌شود باید حرکت ما بر مبنای علم و پژوهش باشد تا بتوانیم از اسلام واقعی دفاع کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا عبدالسلام کریمی در همایش پرچمداران بصیرت و اندیشه که هم اکنون در سنندج در حال برگزاری است اظهار کرد: در جریانات افراطی و تفریطی که در انتها منجر به تکفیر می‌شود باید حرکت ما بر مبنای علم و پژوهش باشد تا بتوانیم از اسلام واقعی دفاع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این مسیر نباید قومیت، مذهب، زبان و غیره ملاک اصلی قرار بیگرند اینها مهم هستند اما اصل حفظ اسلام ناب محمدی است.

مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی استان کردستان با بیان اینکه روش تبلیغ و تبین دین باید به گونه‌ای باشد که مدافع اسلام ناب و بر اساس حرکت علمی بدون گرایشات قومی، جنسی و مذهبی باشد، گفت:  باید در راه دین حرکت کرد و توصیه‌های خدا را تبیین کنیم تا جایگاهی بیابیم.

کریمی تصریح کرد: اگر علم و تحقیق و پژوهش به میان بیاد از افراط و تفریط جلوگیری می‌شود چرا که افراط و تفریط کار جاهل است.

وی عنوان کرد: دین باید در مسیر سود رسانی به انسان و در جهت خدا باشد و بدون افراط و تفریط در هر زمینه‌ای برای بشر سعادتمندی را به ارمغان آورد.

وی با تاکید براینکه منشأ افراط جهل و منشأ عدالت علم است و باید بر این اساس کار را شروع کرد، گفت:  اول باید سخت افزار را درست کنیم و بعد به درون پرداخت و همه را با یک نسخه درمان نکنیم.

مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی استان کردستان افزود: باید با روانشناسی در خور و اقتضای هر فرد جواب مشخص و متفاوت برای سوالات جامعه داشته باشیم.

خانه ایمان را باید محکم بنا کرد

کریمی عنوان کرد: باید خانه ایمان را در افراد به عنوان سخت افزار انسان‌ها محکم بنا کرد و بعد راه درون و حجاب و عفاف آن‌ها را اصلاح کرد.

مدیر مرکز تخصصی امام شافعی در کردستان عنوان کرد: شیعه و سنی باید با وحدت اختلافات را کاهش دهند.

کریمی با تاکید براینکه باید اول حجاب درون را درست کنیم تا بیرون هم درست شود، گفت: رعایت اصول حجاب و عفاف باید به خاطر خدا باشد نه غیر خدا ما باید روی اصولی که پیغمبر(ص) تبیین کرده جلو برویم.

فروع دین نباید جایگزین اصول شود

وی افزود: فرع خوب است، اما نباید جایگزین اصل شود،ملاک در مرحله نخست باید اصل دین باشد اختلاف مذاهب وجود دارد اما در اصل و ریشه نیست.

مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی استان کردستان با بیان اینکه ریشه مذاهب اسلامی یکی است، گفت: ۵ مذهب همه و همه از یک ریشه و اصل هستند نباید این اختلاف جزئی به دین ضربه بزند.

کریمی اظهار کرد: هر ندایی که بر طبل اختلاف بکوبد دشمن اسلام است، هر شبکه و رسانه‌ای که دل مسلمانی را به درد آورد از آبشخور دشمنان این دین الهی تغذیه می‌کند.

بصیرت افزایی مهمترین رسالت روحانیون است

وی با بیان اینکه کار روحانیون بصیرت افزایی است، گفت: باید درست و نادرست را از هم جدا کنیم و در این مسیر از غیرخدا نترسیم.

مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی استان کردستان با تاکید براینکه ریشه اختلافات باید خشکانده شود، اظهار کرد: ملاک حرکت همه ما باید خدا باشد، دشمن با تمام توان جنگ مذهبی را برای ایجاد تفرقه طراحی و اجرا می‌کند همه در برابر دفاع از اصل اسلام وظیفه داریم.

کریمی در پایان گفت: حرکت همه ما باید بر اساس بصیرت باشد و در این راستا هرآنچه را که خداوند در قرآن فرموده ملاک حرکت قرار دهیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *