خانه / دینی / منع عرضه کتب ابن تیمیه در کردستان عراق

منع عرضه کتب ابن تیمیه در کردستان عراق

العالم – یک مقام وزارت اوقاف کردستان عراق اعلام کرد: کتاب هایی که با اهداف افراط گرایی نشر و انتشار یابند ، از جمله کتب ابن تیمیه و الالبانی در این منطقه با ممانعت خرید و فروش روبرو می شوند.

به گزارش شبکه خبری العالم، مریوان نقشبندی سخنگوی وزارت اوقاف در گفت و گو با السومریه نیوز گفت: وزارت اوقاف با همکاری وزارت فرهنگ این منطقه ، از عرصه و خرید و فروش هر نوع کتب با اهداف تبلیغ و ترویج افراط گرایی جلوگیری بعمل می آورد.
به گفته وی این اقدام شامل دهها نویسنده و مولف قدیم و معاصر از جمله ابن تیمیه و الالبانی شده و هدف از آن، حمایت از جوانان در مقابل تفکر افراط گرایانه است.
آیین وهابیت در قرن ۱۲ هجری بر اساس افکار و آراء ابن تیمیه پی ریزی شد، به گونه‌ای که صاحب نظران شناخت عقاید وهابیان را در گرو شناخت ابن تیمیه و آراء و عقاید اومی دانند.
شیخ محمد ناصرالدین الالبانی هم يكي ازعلماي معاصروهابيٌت است كه درعلوم حديث در بين وهابيٌان داراي شهرت بسزايي است و رهبران وهابي از او به عنوان عالم، محدث، فقيه و امام ياد مي‌كنند.
گفتنی است که عراق در سال های اخیر با موجی از تفکرات خشونت طلبانه و افراطی روبرو است که در جریان آن تاکنون دهها هزار نفر از مردم این کشور کشته و یا زخمی شده اند.
مسعود بارزانی رییس منطقه کردستان عراق در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳ تاکید کرده بود که اوضاع حقوق بشر عراق رو به افول نهاده است ،خشونت و افراط گرایی و تعصبات فرقه ای و طائفه ای و فساد تهدید بزرگی برای حقوق عزت و کرامت مردم عراق به شمار می آید. وی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۳ از علمای دینی کردستان عراق خواست تا برای آگاهی جوانان کرد درقبال مسایل قومی و ملی تلاش و آنها را از خشونت و افراط گرایی دور نگه دارند.

شناسه خبر : 5591

این خبر رو هم ببینید

واکنش علمای اهل سنت سراسر کشور به هتک حرمت پرچم رسول‌الله؛ حضرت محمد(ص) خط قرمز همه مسلمانان است/ آشوبگران بدنبال اهداف ضدامنیتی هستند

به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی اتفاقات و ناآرامی اخیر در سروان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =