خانه / دینی / منع عرضه کتب ابن تیمیه در کردستان عراق

منع عرضه کتب ابن تیمیه در کردستان عراق

العالم – یک مقام وزارت اوقاف کردستان عراق اعلام کرد: کتاب هایی که با اهداف افراط گرایی نشر و انتشار یابند ، از جمله کتب ابن تیمیه و الالبانی در این منطقه با ممانعت خرید و فروش روبرو می شوند.

به گزارش شبکه خبری العالم، مریوان نقشبندی سخنگوی وزارت اوقاف در گفت و گو با السومریه نیوز گفت: وزارت اوقاف با همکاری وزارت فرهنگ این منطقه ، از عرصه و خرید و فروش هر نوع کتب با اهداف تبلیغ و ترویج افراط گرایی جلوگیری بعمل می آورد.
به گفته وی این اقدام شامل دهها نویسنده و مولف قدیم و معاصر از جمله ابن تیمیه و الالبانی شده و هدف از آن، حمایت از جوانان در مقابل تفکر افراط گرایانه است.
آیین وهابیت در قرن ۱۲ هجری بر اساس افکار و آراء ابن تیمیه پی ریزی شد، به گونه‌ای که صاحب نظران شناخت عقاید وهابیان را در گرو شناخت ابن تیمیه و آراء و عقاید اومی دانند.
شیخ محمد ناصرالدین الالبانی هم يكي ازعلماي معاصروهابيٌت است كه درعلوم حديث در بين وهابيٌان داراي شهرت بسزايي است و رهبران وهابي از او به عنوان عالم، محدث، فقيه و امام ياد مي‌كنند.
گفتنی است که عراق در سال های اخیر با موجی از تفکرات خشونت طلبانه و افراطی روبرو است که در جریان آن تاکنون دهها هزار نفر از مردم این کشور کشته و یا زخمی شده اند.
مسعود بارزانی رییس منطقه کردستان عراق در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۳ تاکید کرده بود که اوضاع حقوق بشر عراق رو به افول نهاده است ،خشونت و افراط گرایی و تعصبات فرقه ای و طائفه ای و فساد تهدید بزرگی برای حقوق عزت و کرامت مردم عراق به شمار می آید. وی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۳ از علمای دینی کردستان عراق خواست تا برای آگاهی جوانان کرد درقبال مسایل قومی و ملی تلاش و آنها را از خشونت و افراط گرایی دور نگه دارند.

شناسه خبر : 5591

این خبر رو هم ببینید

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی توهین مجدد نشریه فرانسوی شارلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 3 =