خانه / اجتماعی / مواضع جو بایدن و دونالد ترامپ در مورد کردها

مواضع جو بایدن و دونالد ترامپ در مورد کردها

دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی آمریکا ضمن حمایت از کردهای سوریه در مقابل داعش، به ترکیه برای حمله به کردها چراغ سبز نشان داد و به خیانت به کردها متهم شد. اکنون جو بایدن، رقیب انتخاباتی او می گوید از رفتار اردوغان با کردها نگران است و حاضر است برای کنار زدن اردوغان به اپوزیسیون ترکیه کمک کند.

به گزارش کردپرس، با این که دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی آمریکا به حمایت از کردهای سویه که در زمان ریاست جمهوری باراک اوبامای دموکرات آغاز شده بود ادامه داده، اما برخی مقامات سابق دولت وی معتقدند ادامه این همراهی به دلیل اصرار دیگر مقامات آمریکا از جمله در وزارت دفاع این کشور بوده است. دونالد ترامپ با خارج کردن نیروهای آمریکا از شمال سوریه در اکتبر ۲۰۱۹، زمینه حمله ترکیه به کردهای سوریه را فراهم کرد و به این ترتیب، حتی در میان مقامات ارشد آمریکا، به خیانت به کردهای سوریه متهم شد.

اما چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در محافل رسانه ای بین المللی این سوال مطرح می شود که آیا جو بایدن، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ دوست بهتری برای کردهاست یا خیر؟

روزنامه نیویورک تایمز اخیرا فایلی ویدیویی از گفتگوی جو بایدن با ویراستاران این روزنامه منتشر کرده است که جو بایدن به آنها توضیح می دهد که از وضعیت کردها در ترکیه نگران است و از تحت فشار قرار دادن اردوغان و در نهایت برکناری وی دفاع می کند تا به گفته او رویکرد کنونی امنیتی اردوغان نسبت به کردها جای خود را به رویکرد بهتری در تعامل با آنها بدهد. البته جو بایدن تاکید کرده است فشار بر اردوغان برای کناره گیری باشد از طریق انتخابات صورت بگیرد نه کودتا.

اما در مقابل آن اشارات متعددی درباره نفوذ اردوغان روی دونالد ترامپ منتشر شده که مهم ترین آن کتاب جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دونالد ترامپ است. او در این کتاب از رابطه صمیمانه اردوغان با ترامپ گفته و این که اردوغان همیشه به ترامپ دسترسی داشته و توانسته است از رابطه خود با ترامپ در راستای سرکوب کردها استفاده کند و ترامپ نیز به نوعی با اردوغان همراهی کرده است. برای نمونه، اندکی پس از گفتگوی دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان در ماه اکتبر ۲۰۱۹، ترامپ دستور خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه را که نقش حامی کردها را داشتند صادر کرد و به این ترتیب، ترکیه از این فرصت برای حمله به نیروهای کرد و تصرف بخش هایی از منطقه تحت کنترل کردهای سوریه استفاده کرد. جان بولتون در کتابش می گوید ترامپ گفته است کردها را دوست ندارد. ترامپ در جواب انتقاد کسانی که وی را به خیانت به کردهای سوریه متهم کرده بودند گفته بود کردها در جنگ جهانی دوم به آمریکا کمک نکرده اند. ترامپ همچنین در جریان تحولات پس از برگزاری رفراندوم ۲۰۱۷ کردهای عراق که منجر به عقب نشینی نیروهای کرد از کرکوک شد، گفته بود به نفع کردها یا دولت عراق دخالت نمی کند.

 مجله نشنال اینترست آمریکا نیز با اشاره به برتری نسبی جو بایدن، نامزد دموکرات ها در مقابل ترامپ در نظرسنجیها، مروری بر سیاست ها و اظهارات جو بایدن در مورد کردها کرده و به این نتیجه رسیده است که جو بایدن می تواند نسبت به ترامپ رویکرد بهتری در مورد کردها داشته باشد یا به قول این نشریه، جو بایدن بیشتر از همه روسای جمهور آمریکا از کردهها حمایت خواهد کرد.

این نشریه همچنین به رابطه طولانی جو بایدن با کردهای عراق در دوران باراک اوباما به عنوان معاون رییس جمهور آمریکا و سفرهای متعدد او به عراق و دیدار با رهبران کرد عراق اشاره می کند. همچنین از جیمز جفری، نماینده کنونی آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش و امور سوریه نقل می کند که جو بایدن رابطه بسیار خوبی با جلال طالبانی، رییس جمهور فقید عراق و مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق داشته است. بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی در زمان باراک اوباما نیز اشاره می کند که رابطه جو بایدن با برخی رهبران کرد عراق به بیست سال پیش باز می گردد.

نشریه مدیوم هم از جو بایدن نقل کرده است که دونالد ترامپ با خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، شجاع ترین نیروها در مقابل داعش را که کردها بودند تنها گذاشت و به آنها خیانت کرد. آنتونی بلینکن، مشاور جو بایدن نیز ترامپ را به خیانت به کردهای سوریه متهم کرده است

نشنال اینترست آمریکا جو بایدن را تنها رییس جمهور (احتمالی) آمریکا می داند که بیش از همه آنها طرفدار کردهاست. با این حال هشدار داده است حمایت بایدن از کردها برای سیاست خارجی آمریکا تبعاتی دارد. جو بایدن باید رابطه پیچیده آمریکا با ترکیه و عراق را نیز در نظر داشته باشد. بایدن باید آنکارا و بغداد را متقاعد  کند به او به عنوان شریکی نگاه کنند که می تواند در حل مسائل مربوط به کردها کمک کننده باشد. با این حال، با توجه به این که دولت ترکیه هر گونه حمایتی از کردها را به مسئله استقلال خواهی کردها ربط می دهد، جو بایدن – به عنوان رییس جمهور احتمالی آمریکا-  برای متقاعد کردن آنکارا کار دشواری در پیش خواهد داشت.

شناسه خبر : 23737

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =