موانع فرهنگی عامل بازماندن دختران کردستانی از تحصیل است

با عنوان اینکه براساس آمارها تعداد دختران بازمانده از تحصیل نسبت به پسران، در این استان بیشتر است، گفت: وجود موانع فرهنگی و اجتماعی از عوامل اصلی باز ماندن دختران کردستانی از تحصیل است.

استاندار کردستان با عنوان اینکه براساس آمارها تعداد دختران بازمانده از تحصیل نسبت به پسران، در این استان بیشتر است، گفت: وجود موانع فرهنگی و اجتماعی از عوامل اصلی باز ماندن دختران کردستانی از تحصیل است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، عبدالمحمد زاهدی، شنبه 30 فروردین در یکصد و سی و هشتمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان در سنندج، اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد دختران نسبت به پسران در استان کردستان بیشتر از تحصیل باز می‌مانند.
وی وجود موانع فرهنگی و اجتماعی را یکی از اصلی‌ترین عوامل این مسئله دانست و افزود: باید در هر منطقه این مسئله را به تفکیک ریشه یابی کرد.
زاهدی با اشاره به اینکه فقر اقتصادی نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر تحصیل کودکان در استان است، افزود: علی رغم این مسئله، آمارها نشان می‌دهد به دلیل وجود برخی از دیدگاه‌های فرهنگی و اجتماعی، دختران کردستانی بیشتر به لحاظ ادامه تحصیل مورد آسیب قرار گرفته‌اند.
وی ضمن درخواست از ادارات، دستگاه‌ها و رسانه‌های استان مبنی بر انجام فرهنگ سازی‌های لازم در رابطه با ورود کودکان به تحصیل، عنوان کرد: امیدواریم والدین در رابطه با تحصیل فرزندان خود، تامل و دقت بیشتری نشان دهند، زیرا هر چه سن انسان بالاتر رود، امکان آموزش پذیری کمتر می‌شود.
استاندار کردستان اعلام کرد: باید اعتباراتی نیز در شورای برنامه ریزی استان به این امر مهم اختصاص یابد.
وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: باید در انجام پروژه‌های مدارس، اولویت با انجام پروژه‌های خیرین مدرسه ساز باشد، زیرا این مسئله موجب تشویق بیشتر خیرین خواهد شد.
زاهدی بیان کرد: اگر زمینه ورود خیرین به استان فراهم شود، سرمایه‌گذاری در استان نیز در آینده رونق خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه یکی از عوامل به تحقق نرسیدن ساخت مدارس توسط خیران، مشکل زمین است، از مسئولان مربوطه درخواست کرد این مشکل را پیگیری و رفع کنند تا خیرین بتوانند در این استان نسبت به احداث مجتمع‌های آموزشی اقدام کنند.
استاندار کردستان همچنین در پایان خواستار این شد که بخشی از کمک‌های خیران به بحث توانمندسازی دانش‌آموزان بی بضاعت اختصاص یابد و این کمک‌ها فقط در ساخت فیزیکی مدارس خلاصه نشود.
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *