خانه / سیاسی / موزه سنندج معرف تاریخ کهن کردستان / بازدید روزانه ۶۰۰ گردشگر

موزه سنندج معرف تاریخ کهن کردستان / بازدید روزانه ۶۰۰ گردشگر

موزه سنندج بنایی متعلق به اواخر دوره ناصرالدین شاه با سبکی متاثر از معماری دوره قجر است که تاریخ کهن مردم کردستان را برای گردشگران بازگو می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، گردشگری از بزرگترین و سودآورترین فعالیت‌های اقتصادی در دنیاست که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌ کند و به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر سایر فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی تاثیر می‌گذارد.
کردستان با برخورداری از قابلیت‌‌ها و جاذبه‌‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، می‌تواند به عنوان یک مقصد ایده‌آل برای گردشگران داخلی و حتی خارجی مطرح باشد.
تحقق این مهم نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب از جمله راه‌ها، حمل و نقل و غیره است که در این زمینه به توجه بیش از پیش متولیان امر و صد البته جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیاز است.
می شود جاذبه‌های گردشگری و تاریخ کهن کردستان را به مردم سایر نقاط کشور و حتی خارج از کشور از طریق رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی معرفی کرد که این مهم سبب خواهد شد تا صنعت گردشگری این منطقه رونق بگیرد.
موزه سنندج پنجره‌ای به سرزمین‌ دور گذشتگانمان است آنجا که اشیای درونی آن در عین بی‌زبانی به هزار زبان سخن می‌گویند.

سخن از آنانی که هنوز آثارشان و هنرهای بجا مانده از دستان توانمندشان به عنوانی میراثی گرانبها در پشت ویترین‌ها به نسل‌ها امروز و آینده لبخند می‌زنند..
موزه سنندج در مرکز این شهر در خیابان امام خمینی کمی پایین‌تر از مسجد دارالاحسان و خانه مجتهدی در مجاورت بناهایی تاریخی چون خانه حبیبی و عمارت آصف قرار دارد.
بنا به روایت تاریخ‌نگاران و آنچه از اسناد گذشتگان باقیمانده است، عمارت موزه به سفارش «ملا لطف‌الله شیخ‌الاسلام» ساخته شده که پس از فوت وی توسط نوادگانش به دو بخش جداگانه تفکیک و بعدها به فروش رسیده است.
بخش اندرونی ملک بعد از تقسیمات صورت گرفته بنا به تصمیم‌ خانواده به تملک خانواده «حبیبی» و بخش بیرونی به تملک عبدالحمیدخان سنندجی معروف به سالارسعید درآمد است.
بخش بیرونی عمارت در سال ۱۱۳۶ توسط سالار سعید  به اداره فرهنگ واگذار شده است که بنا به اسناد و مدارک موجود تا سال ۱۳۵۱ در اختیار اداره فرهنگ بوده است.
بعد از مرمت و آماده‌سازی بنا در مهرماه ۱۳۵۴ با نام «موزه سنندج» افتتاح شده است، عمارت قدیمی با سبکی متاثر از معماری دوره قجر و متعلق به اواخر دوره ناصرالدین قاجار است؛ بنای از سنگ، آجر و چوب با پشت بام شیروانی.
درب چوبی بزرگ و هشتی نخستین چیزهایی است که انسان را با ورود از چارچوبشان به گذشته‌ای دور اما سرشار از هنر و ذوق مردمان ایران زمین گره می‌زند.

حوض کوچک در کنار خمره‌های بزرگ و قدیمی که گاها از دل خاک بیرون آمده و یا در کنج خانه‌های قدیمی از گذشتگان دور به یادگار باقیمانده است، در اطراف حیاط خودنمایی می‌کنند.
برای رسیدن به اندرونی بنا، جایی که گذشته را به امروز پیوند داده باید از عرض حیاط بگذری و پله هایی را به سمت دربی چوبی بالا بروی…
پنجره‌های اروسی بزرگ هال که در بیشترین بناهای قدیمی شهرهای استان به ویژه مرکز کردستان وجود دارد در این بنای زیبا که هفت در دارد شاهکار زیبایی را به نمایش گذاشته که چشمان هر بیننده‌ای را از دیدن این همه ذوق و هنر و زیبایی خیره و لبانش را به تحسین وا می‌دارد.
زیرزمین عمارت نیز از دیگر قسمت‌های زیبا در این مکان تاریخی است که با داشتن حوض و سقفی گنبدی شکل که به طرز عجیب، اما زیبا آذین شده‌ و آثار معاصر استان کردستان در آن نمایش داده شده است.

در بخش باستان‌شناسی موزه اشیا دوره‌های مختلف از ماقبل تاریخ تا دوره قاجار نگهداری می‌شود که بخشی از این اشیا متعلق به کردستان و برخی به استان‌های دیگر و یا مکشوفه از قاچاقچیان است.
مکشوفه‌های تپه زیویه یعنی مهم‌ترین تپه تاریخی استان کردستان، شامل چند قطعه زیورآلات زنانه، اشیای سفالی، انواع ظروف سفالی به رنگ‌های خاکستری، قرمز و نخودی، اشیا مفرغی شامل ظروف، انواع تبر، سنجاق‌های تدفینی، سوزن‌های دوخت و حلقه‌ها، اشیایی از جنس استخوان و عاج، شامل قطعات تصاویری از شکار و نبرد نقش‌های اسطوره‌ای، گل‌های رزت، نقوش هندسی و سرپیکان و اشیاء سنگی شامل سردوک‌ها، حلقه‌ها و مهره‌ها را می‌توانی در یکی از اتاق‌های جنب سالن و راهرو خروجی از جمله آثار باستانی که در این موزه انسان را به گذشته‌ای دور سفر می‌دهد.

مجموعه‌ای از اشیای فلزی و سفالی دیگر نیز از جمله انواع مجسمه‌های کوچک و ظروف سفالی با اشکال مختلف و بعضاً با نقوش کنده یا ترسیم شده به رنگ‌های قرمز، سرنیزه، خنجر، حلقه‌های گوناگون، خاکستری، نخودی و همچنین ظروف شیشه‌ای که به دلیل توقیفی بودن آن‌ها که محل دقیق کشف معلوم نیست از دیگر اشیاء و مجموعه‌های قدیمی و دیدنی در این اتاق است.

خمره‌های سفالی که اصطلاحاً به خمره‌های تدفینی مشهور هستند به علت حجم بزرگشان در فضای باز موزه نگهداری می‌شوند و آخرین اشیای موجود در این قسمت از حفاری‌های غار کرفتو به دست آمده‌ و بعضاً قابل مقایسه با اشیای زیویه هستند.
بیش از ۷۵۰ تا ۸۰۰ قطعه اشیای تاریخی در موزه سنندج حفظ و نگهداری می‌شود که عموما مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ تا دوره معاصر است که بیشتر آنها از قلعه زیویه و غار کرفتو کشف شده‌ و در ویترین‌های ضد سرقت و نشکن نگهداری می‌شوند.
۳ اثر تاریخی کشف شده در تپه زاگرس سنندج از دیگر چیزهایی ایت که در این موزه نگهداری می‌شود ۳ اسکلت مربوط به هزاره اول قبل از میلاد نیز در موزه سنندج نگهداری می‌شود.

مدیر موزه سنندج در گفتگو با فارس گفت: در ایام تعطیلات نوروزی روزانه حدود ۶۰۰ نفر از موزه سنندج بازدید می‌کنند.
صلاح‌الدین رحیمی افزود: آمار بازدیدکنندگان از موزه سنندج در طول این چند روز تعطیلات نوروز نسبت به سال گذشته با رشد ۱۵ درصدی مواجه است.

وی سردی هوا و وضعیت جوی را دلیل کم بودن آمار بازدید روزانه گردشگران از موزه سنندج خواند و گفت: توریست‌های خارجی هم از این موزه بازدید می‌کنند اما بیشترین آمار گردشگران خارجی تعطیلات کریسمس و یا خردادماه است.
به گفته رحیمی، آثار بجای مانده از تپه تاریخی زیویه در این موزه نگهداری می‌شود که شاید از انواع بی‌نظیر آثار باستانی کردستان باشند.۹۵/۰۱/۰۵ :: ۰۷:۱۱لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13707

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =