مولانا مطهری:اهل امر به معروف و نهی از منکر و ریش سفیدان قوم وارد عمل شوند تا وحدت و سلامت جامعه از بین نرود ارسال شده توسط احمد از خراسان

مدیر محترم حوزه علمیه احناف خواف- در زمینه مشکلات جامعه اسلامی اظهار داشتند: امروزه مشکلات جامعه اسلامی اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … زیاد است. اما در رأس این مشکلات، مشکل ایمان است که همه مشکلات در مقابل این مشکل سهل است. اگر خدای ناخواسته ایمان شخص متزلزل شود، آن موقع به مصیبت بزرگی دچار شده است

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی احناف خواف، جناب مولانا مطهری – مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف – در نماز جمعه (۱ خرداد ماه ۹۴) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّهً وَ لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ»﴿٢٠٨: بقره)؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! همگی (اسلام را به تمام و کمال بپذیرید و) به صلح و آشتی درآئید، و از گامهای شیطان پیروی نکنید. بی‌گمان او دشمن آشکار شما است، فرمودند:
 
همه ما می دانیم که دنیا موقتی است و خداوند اجل هر شخص را تعیین کرده است که بعد از آن از دنیا رحلت خواهد کرد. به همین دلیل دنیا مقصد اصلی نیست، بلکه مقصد اصلی آخرت و بطور کلی رضای الهی است. طبق فرموده پیامبر اکرم(ص)، دنیا مزرعه آخرت است که ثمره آن را در آخرت خواهیم دید.
 
علما می نویسند: اگر بین دنیا و آخرت مقایسه ای داشته باشیم؛ مثال چند ثانیه در مقابل ساعت هاست. مثال دنیا و آخرت مانند شخصی است که در مغازه خود کار می کند. حضور این شخص در مغازه فقط به خاطر کسب منافعش می باشد، نه اینکه آنجا مسکن وی باشد؛ به طوری که اگر وی مغازه اش را مسکن اصلی خود قرار دهد به وی دیوانه می گویند. به همین جهت در اصطلاح شریعت کسی که دنیا را دار بقای خود قرار دهد دیوانه محسوب می شود.
 
نیز علما می نویسند: عموماً هر اندازه انسان از آخرت دور شود و به دنیا مشغول گردد، دنیا بر وی تیره و تار می شود. و هر چه از قرآن و یاد آخرت فاصله بگیرد، دنیا برای وی زندان و سیاه می شود و مصائب و مشکلات او را احاطه می کند.
 
مولانا مطهری در زمینه مشکلات جامعه اسلامی اظهار داشتند: امروزه مشکلات جامعه اسلامی اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … زیاد است. اما در رأس این مشکلات، مشکل ایمان است که همه مشکلات در مقابل این مشکل سهل است. اگر خدای ناخواسته ایمان شخص متزلزل شود، آن موقع به مصیبت بزرگی دچار شده است.
 
ایشان تصریح کردند: عموماً در دنیا رسم بر این است که مشکلات را به گردن حکومت ها و … می اندازند، اما اصل مشکل این نیست، بلکه مشکل به خود ما برمی گردد که هوای نفسانی خود را به عنوان معبود قرار داده ایم و حاضر نیستیم در مقابل امر شریعت از خواهشات نفسانی خود کناره گیری کنیم.
 
ایشان تأکید کردند: تا وقتی چنین تفکری در میان ما باشد و به اصلاح خود توجه نداشته باشیم مشکلات حل نخواهد شد.
 
ایشان ادامه دادند: این همه کشمکش ها که در کشورهای همجوار شاهد آن هستیم بدین جهت است که هر یک از حکومت ها می خواهند خود را بر دیگری برتر نشان دهند. اگر واقعاً این کشمکش ها برای خداست این همه قتل و کشتار و ویرانی یعنی چه؟!
 
مدیر محترم حوزه علمیه احناف خواف خطاب به نمازگزاران فرمودند: انسان باید به دنبال کار خیر باشد، چون کار خیر برای خود و جامعه دارای نفع می باشد. اما کار زشت هم برای خودش ضرر دارد و هم به جامعه ضرر می رساند. خداند متعال می فرماید:«إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِکُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا»(اسراء:۷)اگر نیکى کنید، به خود نیکى کرده‌اید، و اگر بدى کنید، به خود [بد نموده‌اید].
 
ایشان افزودند: خدا نکند آن روز بیاید که عذاب های الهی به خاطر بدی اعمال ما سرازیر شود. خداوند متعال در چندین آیه اثرات گناهان را بیان می فرماید: «قُلْ هُوَ الْقَادِرُ‌ عَلَىٰ أَن یَبْعَثَ عَلَیْکُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِکُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْ‌جُلِکُمْ أَوْ یَلْبِسَکُمْ شِیَعًا وَیُذِیقَ بَعْضَکُم بَأْسَ بَعْضٍ»(انعام: ۶۵) بگو: «او تواناست که از بالاى سرتان یا از زیر پاهایتان عذابى بر شما بفرستد یا شما را گروه گروه به هم اندازد [و دچار تفرقه سازد] و عذاب بعضى از شما را به بعضى [دیگر] بچشاند.»
 
«فَکُلًّا أَخَذْنَا بِذَنبِهِ فَمِنْهُم مَّنْ أَرْ‌سَلْنَا عَلَیْهِ حَاصِبًا وَمِنْهُم مَّنْ أَخَذَتْهُ الصَّیْحَهُ وَمِنْهُم مَّنْ خَسَفْنَا بِهِ الْأَرْ‌ضَ وَمِنْهُم مَّنْ أَغْرَ‌قْنَا وَمَا کَانَ اللَّـهُ لِیَظْلِمَهُمْ وَلَـٰکِن کَانُوا أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ»﴿۴٠: عنکبوت) و هر یک [از ایشان‌] را به گناهش گرفتار [عذاب‌] کردیم: از آنان کسانى بودند که بر [سر] ایشان بادى همراه با شن فرو فرستادیم؛ و از آنان کسانى بودند که فریاد [مرگبار] آنها را فرو گرفت؛ و برخى از آنان را در زمین فرو بردیم؛ و بعضى را غرق کردیم؛ و [این‌] خدا نبود که بر ایشان ستم کرد بلکه خودشان بر خود ستم مى‌کردند.
 
سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف در زمینه اثرات گناه خاطرنشان کردند: یکی از اثرات گناه، تاریک شدن قلب است. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: وقتی بنده مومن یک گناهی را مرتکب می شود یک نقطه سیاه بر قلبش نقش می بندد و اگر شخص توبه کرد آن اثر از بین می رود.
 
ایشان افزودند: بیاییم به فکر جامعه و اصلاح خود باشیم. آن کسانی که اهل امر به معروف و نهی از منکر و ریش سفید قوم هستند وارد عمل شوند تا وحدت و سلامت جامعه از بین نرود. افراد مغرضی شاید به عنوان خیرخواه باشند که قصد تخریب وحدت جامعه را داشته باشند، لذا باید خیلی متوجه باشید.
 
ایشان در بخش دیگر سخنان خویش در زمینه کمک های مالی مردم نسبت به حوزه علمیه احناف خواف یادآور شدند: باید بدانیم همانطور که نماز و روزه و … فرض است، زکات نیز فرض می باشد. لذا بر هر مرد و زنی که نصاب زکات شامل وی شود، فرض است که زکاتش را ادا نماید.
 
ایشان ادامه دادند: همه مردم در جریان هستند که حوزه علمیه احناف یک مرکز مذهبی و فرهنگی می باشد. اما به دلیل کمبود فضا، دارالحفظ آن به مسجد جامع قدیم انتقال یافت. محل حوزه علمیه خواهران اجاره ای می باشد و به بافت قدیمی تعلق دارد. از طرف دیگر مخارج حوزه علمیه در هر ماه حدود ۸۰ میلیون تومان می باشد. و الحمدلله تمام این هزینه ها اولاً با لطف خداوند متعال و سپس همت شما مردم شریف تامین می شود. باید بدانیم که حوزه علمیه در رأس کارهای خیر دیگر است. چون هر ساله در ماه شعبان از طرف حوزه علمیه به مساجد شهر مراجعه می شود تا خیرات و زکات شما مردم شریف را جهت حوزه علمیه دریافت نمایند، بنابراین مردم شریف از هفته آینده آمادگی همکاری این مرکز دینی را داشته باشند.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *