مکه همین جاست حاجی کجا می روی

با یک حساب سرانگشتی بوسیله پولی که ایرانیان سالانه به عربستان تقدیم می کنند می توان تعداد ۱۷۰٫۰۰۰ مسکن روستائی احداث کرد… یا میتوان ۷۱۴٫۲۸۶ فرصت شغلی کشاورزی یا ۲۰۰٫۰۰۰ فرصت شغلی صنعتی برای جوانان ایجاد کرد یا میتوان۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ متر مربع ساختمان مدرسه و ورزشی در کشور ایجاد کرد ویا میتوان با پول حجاج دوسال یک پالایشگاه سوپر مدرن با ظرفیت ۷۵۰۰۰ بشکه احداث کرد و یا با پول پنج سال حجاج میتوان ایران را به صادر کننده بنزین مبدل ساخت و دیگر برای واردات بنزین محتاج اعراب نبود….

واعظی پرسید از فرزند خویش
هیچ میدانی مسلمانی به چیست؟
صدق و بی آزاری و خدمت به خلق
هم عبادت هم کلید معنویست
گفت از این معیار اندر شهر ما
یک مسلمان هست آنهم ارمنی است
خیلی باصفاست وقتی در صحرای عرفات دعای عرفه را بخوانی و توبه کنی! و امید داشته باشی به رحمانیت پروردگار جهانیان . چه حس زیبایی دارد وقتی در حال طواف هستی چه زیباست آن تکه از زمینی که زمین نیست بلکه کل دنیاست!
 
امسال هم حاجیان بسیاری از ایران زمین با چشمان گریان عزم سفر کرده و با مشکلات بسیار خود را به خانه امن الهی رساندند!
 
طبق آمار بانک جهانی در سال ۲۰۰۸ درآمد کشور عربستان از توریسم یا به زبان ساده از : دکان زیارت مسلمین خانه کعبه معادل مبلغ۲۹٫۸۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰٫-دلار یا قریب سی میلیارد دلار بوده است.
زائرین ایرانی که بصورت تمتع ویا عمره در همان سال به مکه رفته اند۱٫۹۳۷٫۰۰۰ نفر بوده اند که مجموعا مبلغ ۴٫۸۷۹٫۰۰۰٫۰۰۰ دلاریا بعبارتی قریب به مبلغ پنج میلیارد دلار درآمد تقدیم اقتصاد پادشاهان عربستان کرده اند و در میان تمام کشورهای اسلامی مقام اول را به خود اختصاص داده اند.
 
نظر باینکه هواپیمائی جمهوری اسلامی قدرت جابجائی این همه زائر را نداشته است شرکت هواپیمائی عربستان قریب به ۵۴ درصد از زائران ایرانی را به خود اختصاص داده است….
 
طبق گزارش مقامات دیپلماتیک ایران در سال ۲۰۰۸ ماموران کشور عربستان بدترین و توهین آمیز ترین رفتار را با زوار ایرانی داشته اند و ایران از لحاظ توهین ماموران عربستان مقام اول را به خود اختصاص داده است. علمای عربستان در همان سال فتوی صادر کرده اند که ایرانیان شیعه کافر هستند. طبق یک گزارش دیپلماتیک دیگر زائران ایرانی ناخواسته ترین و منفورترین خارجی ها در عربستان محسوب می شده اند.
 
با یک حساب سرانگشتی بوسیله پولی که ایرانیان سالانه به عربستان (دشمن شیعه ایرانی) تقدیم می کنند می توان تعداد ۱۷۰٫۰۰۰ مسکن روستائی احداث کرد… یا میتوان ۷۱۴٫۲۸۶ فرصت شغلی کشاورزی یا ۲۰۰٫۰۰۰ فرصت شغلی صنعتی برای جوانان ایجاد کرد یا میتوان۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ متر مربع ساختمان مدرسه و ورزشی در کشور ایجاد کرد ویا میتوان با پول حجاج دوسال یک پالایشگاه سوپر مدرن با ظرفیت ۷۵۰۰۰ بشکه احداث کرد و یا با پول پنج سال حجاج میتوان ایران را به صادر کننده بنزین مبدل ساخت و دیگر برای واردات بنزین محتاج اعراب نبود….
اما افسوس که با پول حجاج ایرانی قمارخانه های فرانسه توسط شاهزادگان عربستان که انحصار بیزنس حج را در اختیار دارند آباد میشود…..و تا رسیدن ایرانیان مسلمان به مرحله فکرکردن در بهینه هزینه کردن پول برای نزدیکی به خدا راه بسیار درازی در پیش است.

اما در این بین بودند کسانیکه برای بار دوم و سوم و چهارم و ششم و ….. آمده بودند تا معنای حقیقت را در طواف خانه حق جستوجو کنند.
کسانیکه فقط جای مهر را نشانه مسلمانی میدانند و کار نیک را در سفر به اماکن مقدس می شمارند.
 برای این افراد که البته می دانیم به هیچ انتقادی گوش فرا نمیدهند همین چند بیت و تصاویر زیر را هدیه می کنیم .
دل خوش از آنیم که حج میرویم
غافل از آنیم که کج میرویم
کعبه به دیدار خدا میرویم
او که همینجاست کجا میرویم
حج بخدا جز به دل پاک نیست
شستن غم از دل غمناک نیست
دین که به تسبیح و سر و ریش نیست
هرکه علی گفت که درویش نیست صبح به صبح در پی مکر و فریب
شب همه شب گریه و امن یجیب
به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
گفتند که در برون چه کردی که داخل خانه آیی؟
به کعبه گفتم تو هم خاکی من خاک
چرا باید که من گرد تو گردم؟
جواب آمد تو با پا آمدی باید بگردی
برو با دل بیا تا من بگردم
حال جای سوال اینجاست آنانیکه می توانند پول هایشان را به حساب پادشاهان سعودی بریزند نمی توانند دل یتیمان هم میهن خود را شاد کنند ؟منبع سایت دانا

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *