خانه / سیاسی / میزان تاثیر کمکهای نظامی آمریکا بر نبردهای داعش و کُرد

میزان تاثیر کمکهای نظامی آمریکا بر نبردهای داعش و کُرد

مقامات نظامی آمریکا و برخی تحلیلگران با اشاره به توان نظامی و عملیاتی داعش و عقب نشینی نیروهای پیشمرگ، کمکهای کنونی نظامی آمریکا به کردهای عراق را در مقابله با تهدیدهای داعش ناکافی می دانند

به نقل از واشنگتن پست، دو مقام آمریکایی گفته اند نیروی دریایی این کشور تاکنون ۱۷ بار مواضع داعش را در جبهه های مختفل شمال عراق بمباران کرده است. برخی از مقامات آمریکا هم گزارشهای پیشین درباره ارسال تسلیحات به کردها را تایید کرده اند اما کارشناسان این کمکها را ناکافی دانسته وموقعیت کردها در برابر داعش را در موضع تدافعی و نه تهاجمی و یا تصرف دوباره مناطق تحت تصرف داعش توصیف می کنند.
 
مقامات نظامی آمریکا گفته اند علاوه بر حملات هوایی علیه داعش،روزانه ۵۰ تا ۶۰ عملیات گشت هوایی برای شناسایی تحرکات داعش انجام می دهند.
 
ژنرال ویلیام می ویل، رئیس بخش عملیات ستاد مشترک ارتش آمریکا دیشب در گفتگو با خبرنگاران، حملات هوایی علیه مواضع داعش را برای رفع تهدید داعش علیه اقلیم کردستان ناکافی عنوان کرد. وی با این حال گفت برنامه ای برای گسترش حملات محدود هوایی در دست نیست.
 
وی نیروهای داعش را بسیار منظم، مجهز و دارای برنامه ای هماهنگ برای انجام عملیات نظامی توصیف کرد که در آن واحد قادرند در چند جبهه بجنگند.
 
مقامات آمریکا که قبلا با شرط حفظ هویت از ارسال سلاح برای کردهای عراق سخن می گفتند اینبار صراحتا از ارسال سلاحهای پیشرفته برای کردهای عراق به منظور نابودی سلاحهای مدرن آمریکایی خبر می دهند که اکنون داعشیها با آن به جنگ کردهای عراق رفته اند.
 
ژنرال می ویل و ماری هارف و جن ساکی دو تن از سخنگویان دولت آمریکا آغاز ارسال سلاح برای کُردهای عراق را تایید کرده اند. با این وجود کارشناسان نظامی امید زیادی به دفع تهدیدهای داعش در مناطق کردنشین ندارند.
 
یک مقام نظامی سابق ارتش آمریکا که هنوز با کردها همکاری می کند، کمکهای نظامی آمریکا به کردهای عراق را «قطره چکانی» توصیف می کند. وی می گوید:« آنها (کردها) به همه چیز از جمله سلاحای سنگین نیاز دارند.
 
ستفان بیدل، پروفسور دانشگاه جورج تاون آمیکا و مشاور پنتاگون می گوید:« این کمکها در بهترین حالت جبهه های جنگ را به حاشیه ها می راند. این جنگ در عراق دارد به جبهه های جنگ در سوریه تبدیل می شود.»
 
داگلاس اولیوانت، طراح نظامی ارتش آمریکا در بغداد و عضو بنیاد آمریکای نوین در واشنگتن تاکید می کند کمکهای نظامی آمریکا و حملات هوایی باید به حدی باشد که بتوان تهاجم داعش را در کوتاه مدت متوقف کرد. وی پیش بینی می کند داعش در روزهای آینده بخشی از تجهیزات مدرن و استراتژیک خود را از دست بدهد.
 
وی نسبت به پیشروی نیروهای پیشمرگ در روزهای آینده تردید دارد. اولیوانت می گوید:« به نظر نمی رسد نیروهای پیشمرگ بتوانند حتی با پشتیبانی هوایی دستاوردهای چشم گیری داشته باشند. حوادث هفته های اخیر نشان داد نیروهای کُرد آن طور که مقامات آمریکا تصور می کردند توانمند و تاثیرگذار نیستند. آنها برای مدتی طولانی با کسی درگیری نداشته اند.»
 
کد مطلب: ۶۷۹۰۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۱  |  ساعت: ۱۲ : ۲۱ – کرد پرس

شناسه خبر : 18393

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شش =