خانه / اقتصادی / میزان و نحوه پرداخت فطریه رمضان ۹۹ در فقه امام شافعی(رض)

میزان و نحوه پرداخت فطریه رمضان ۹۹ در فقه امام شافعی(رض)

در پی استفتاي جمع کثیري از شهروندان متدین استان کردستان و مناطق مجاور ، در خصوص میزان و نحوه پرداخت زکات فطره (سرفطره ) و فدیه ترک روزه ، میزان فطریه ماه مبارک رمضان سال ۱۳۹۹ تعیین گردید..

بر اساس فتاوای صریح ائمه مذهب امام شافعی رضی الله عنهم ، میزان فطریه به ازای هرنفر یک صاع از قوت غالب هر شهر ، معادل دو و نیم کیلو گرم و میزان فدیه ترک روزه ، یک مد از همان قوت برابر با یک چهارم صاع ( کمتر از یک کیلوگرم)  برای هر روز میباشد .

 در این خصوص توجه به چند نکته خالی از فایده نخواهد بود :

اولا : بر اساس فتاوای جمهور متقدمین ( شافعیه ، مالکیه ، حنابله) ، مسلمانان بایستی عین قوت غالب را به فقرا و نیازمندان پرداخت نمایند اما نظر به تغییرات بنیادین در الگوی زندگی ، و بروز تغییرات اساسی در نحوه تأمین و تدارک غذا ، و عدم امکان پخت پاره ای از اقوات در درون خانه ها ، پرداخت قیمت بجای عین قوت ، برای مؤدیان آسانتر و به حال نیازمندان سودمندتر و به مقاصد و غایات تشریع که همانا اغناء فقرا در روز عید است ، نزدیکتر است .

ثانیا: بر اساس بررسی های به عمل آمده در استان کردستان ، قوت غالب شهروندان این استان همچنان گندم ، و متوسط قیمت هرصاع آن با لحاظ احتیاط ، هفتاد و پنچ هزار ریال برابر با ۷۵۰۰ تومان و قیمت یک مد آن حدود بیست هزار ریال برابر با ۲۰۰۰ تومان است .

ثالثا: خانواده های متمکن و سایر افرادی که قوت غالب بر سبد غذائی آنان ، برنج است ، بهتر است به ازای هر نفر ، یک صاع از برنج مصرفی خود و یا وجه آنرا محاسبه و پرداخت نمایند .

رابعا: قضاي روزه رمضان ، بر سالخوردگان و یا بیمارانی که امیدي به بهبودي آنان نمیرود ، واجب نیست . این افراد بایستی به ازاي هر روز روزه فوت شده ، مقدار یک مد از قوت غالب و یا وجه آن را به تفصیلی که بیان گردید به مستمندان (فقط فقرا و مساکین) پرداخت نمایند .(پرداخت حد اقل شصت هزارتومان برای هر نفر.

خامسا: پرداخت فدیه افطار بر خانم هاي باردار و یا مرضع  (شیر ده) که بدلیل نگرانی از به خطر افتادن سلامت خود ، روزه نگرفته اند ، واجب نیست ، این افراد فقط مکلف به قضاي روزه خود خواهند بود

سایر افراد چنانچه در ایام رمضان موفق به روزه نشدند ، مکلفند تا پیش از حلول رمضان سال بعد ، روزه خود را قضا نمایند ، در غیر این صورت علاوه بر قضاي روزه هاي فوت شده ، بایستی فدیه تأخیر را به تفصیلی که بیان گردید ، به نیازمندان پرداخت نمایند .

سادسا : در این فتوا به اقل مقدار و مبلغ ، اکتفا شده است و مصلحت مؤدیان نیز لحاظ گردیده است ، اما بهتر است برادران و خواهران عزیز حسب تمکن مالی خویش مقادیر و یا مبالغ بیشتری برای فطریه و یا فدیه بپردازند که به احتیاط و پارسائی نزدیکتر و به حال نیازمندان نیز سودمندتر باشد مستحضرید که بسیاری از شهروندان عزیز بدلیل شیوع بیماری کرونا ، شغل و کار و درآمد خود را ازدست داده اند و کنار سفره خالی نشسته اند و اینک در آستانه عید سعید فطر، به دستان سخاوتمند برادران و خواهران دینی خود چشم دوخته اند و فی ذالک فلیتنافس المتنافسون .خداوند به همگان توفیق مزید طاعت وعبودیت مرحمت فرماید والسلام

شناسه خبر : 23534

این خبر رو هم ببینید

کردستانی ها پشت درهای بسته تهسیلات بانکی

سال هاست که شهروندان از زوج های جوان و افراد محتاج جامعه گرفته تا سرمایه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 7 =