خانه / اجتماعی / نام، نقش و سبک «جلال ملکشاه» در ادبیات کردی ماندگار خواهد شد

نام، نقش و سبک «جلال ملکشاه» در ادبیات کردی ماندگار خواهد شد

سیمین چایچی شاعر کردستانی گفت: ملکشاه تنها ملکشاه بود، نه خودسانسوری می‌کرد و نه قصد داشت که به شخصیت دیگری تبدیل شوند. او جواب شخصیت بارز خود ، جواب تمامی این سالها که در رنج و عذاب بود و همچنین جواب اشعارش را در میان مردم پیدا کرد.

به گزارش کردپرس، سیمین چایچی در مراسم خاکسپاری استاد جلال ملکشاه گفت: درگذشت شاعر گرانقدر کرد، مرا بسیار متاثر کرده و در این وضعیت سخن گفتن برای من دشوار است.

او با اشاره به اولین دیدارش با محروم ملکشاه گفت: زمانی که او را از نزدیک شناختم، مردی ساده و بی آلایش بود و او را “جلال ملکشاه” معرفی کردند در آن مراسم هردویمان شعر خواندیم  ودر تمام این سالهایی که با همدیگر در ارتباط بودیم این شخصیت صادق و بی آلایش همچنان در وجود جلال بارز بود.

شاعر کردستانی ادامه داد: یکی از ویژگی های شخصیتی مرحوم ملکشاه این بود که ملکشاه تنها ملکشاه بود، نه خودسانسوری می‌کرد و نه قصد داشت که به شخصیت دیگری تبدیل شنود. او جواب این شخصیت بارز و محبت هایش، جواب تمامی این سالها که در رنج و عذاب بود و همچنین جواب اشعارش را در میان مردم پیدا کرد.

چایچی اضافه کرد: برخلاف اینکه گفته می‌شود مردم قدرش را ندانستند اما من معتقدم کسانی که او را از نزدیک شناخته باشند، فهمیده‌اند که تا چه حد مرحوم ملکشاه، شاعری مردمدار بود و از میان مردم و برای مردم بود.

او بیان کرد: او یکی از معدود هنرمندانی است که در زمان حیاتش قدردانی و محبت را مردمش دریافت کرد. به نحوی که از شهرهای مختلف مردم به خانه او روانه می شدند و همیشه منزل شان پر از مهمان بود. فکر می‌کنم زحماتی که مرحوم “جلال ملکشاه” در عرصه هنر و ادب متحمل شد و دیدگاهی که اون در این راستا داشت در زندگی او هم  بازتاب پیدا کرده بود.

شاعر کردستانی با اشاره به نقش همسر استاد ملکشاه در زندگی این شاعر و ادیب کرد گفت: در اینجا شایسته است از یار و شریک زندگی مرحوم ملکشاه تشکر ویژه‌ای داشته باشم، همسر وفادارش بهیه خانم، زن بزرگی که به عنوان شریک زندگی اش، این مرد بزرگ را ارج نهاد و کاری کرد که جلال به مرتبه‌ای برسد که شایسته و بایسته اوست.

او ادامه داد: مرحوم ملکشاه در وصیت نامه ای که چند سال قبل نوشته بودند از دو کس در زندگیش تشکر کرده بودند که یکی مادر و دومی همسر وفادارش بود.

چایچی اظهار داشت:  امروز روزه تلخی برای همه ماست و جلال دیگر در میان ما نیست، متاسفانه به دلیل شرایط حاکم در خصوص پاندمی کرونا، مراسم به این صورت برگزار شده است در حالی که اگر این وضع حاکم نبود مردم از سراسر شهرهای کردنشین برای خاکسپاری هنرمند مردمی “جلال ملکشاه” در این محل حاضر می‌شدند.

شاعر کردستانی در پایان گفت: مرحوم “جلال ملکشاه” همیشه با ما باقی خواهد ماند چرا که جایگاه او در فرهنگ و ادبیات کردی برجسته است و نقش او در این زمینه غیر قابل انکار است. مطمئنم که نام جلال ، نقش جلال و سبک جلال در شعرهایش قطعاً در ادبیات کردی ماندگار خواهد شد.

شناسه خبر : 24069

این خبر رو هم ببینید

نگاهی از درون به توسعه کردستان/ محمد هادیفر

استان کردستان، با برخورداری از موقعیت ویژه جغرافیایی از جمله قرارگرفتن بر شاهراه اصلی جنوب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 5 =