نامه سرگشاده یک نماینده کرد مجلس به مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌ها باید هوشیار باشد، هنگامیکه استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های اهل سنت در این مقیاس کوچک می‌تواند مثبت و مؤثر باشد بدون شک توجه بیشتر به این ظرفیت‌ها و بکارگیری آن در مسائل مهم ضروری و کارگشا خواهد بود

 نامه سرگشاده یک نماینده کرد مجلس به مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران
سید احسن علوی در نامه ای سرگشاده به مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش علمای اهل سنت در آزادی مرزبانان، استفاده از ظرفیت‌های اهل سنت برای حل مسائل کشور را ضروری دانست.
 
به گزارش زریان متن کامل این نامه که نسخه ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته است به شرح زیر است:
 به‌نام خدا
خبر آزادی سربازان مرزبان کشور از اسارت گروه‌های تروریستی تکفیری بسیار مسرت بخش بود به همان اندازه که خبر نامعلوم بودن سرنوشت یکی از این محافظان وطن دردناک است.
اگرچه رایزنی‌های رسمی و غیررسمی برای آزادی این سربازان صورت گرفت و نقش دستگاههای امنیتی و انتظامی بسیار پررنگ بوده است، اما نباید فراموش کنیم که میانجیگری علماء اهل سنت ایران و اظهار نفرت آنها از اقدامات گروه تندرو و تروریستی جیش‌العدل و اثبات اینکه این‌ گروه‌های تکفیری هیچ پایگاه اجتماعی در میان اهل سنت ندارند، کم تأثیر نبوده است.
اهل سنت و اهل تشیع در ایران به فراخنای تاریخ این کشور در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشته و اساساً حضور هیچکدام در مناطق مختلف ایران زمین با بافت‌های متغییر اکثریت و اقلیت مذهبی و قومی، چالش مذهبی یا امنیتی نبوده و نخواهد بود. اما ذکر این نکته ضروری می‌نماید که مطرح کردن نام مولوی عبدالحمید از علماء بزرگ اهل سنت در منطقه‌ی جنوب شرقی ایران به عنوان نماینده‌ی علمای اهل سنت و میانجیگر اصلی از طرف استانداری سیستان‌وبلوچستان جهت آزادی این سربازان و مثمر‌ثمر بودن این اقدام هوشیارانه محور مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
زمانی‌که مولوی عبدالحمید در گفتگو با رسانه‌ها اظهار داشته است «روحانیون اهل سنت به عنوان وظیفه‌ی شرعی و ملی از هیچ اقدامی برای امنیت در کشور فروگذار نخواهند کرد» و تأکید می‌کنند که «انتظار تشکر از هیچ کس را ندارند و همین‌ که مردم ایران و مسئولین نظام خوشحال شوند کافیست» خود پیام روشن و مبرهنی برای دشمنان صلح و امنیت ایران است.
اما اینکه رسانه‌های کشور حتی از ذکر عبارت «نقش مؤثر علماء اهل سنت» در آزادی این سربازان خودداری و اساساً این نقش را در سکوت رسانه‌ای ایران مدفون کردند نه تنها میدانی برای تفرقه افکنی و فرافکنی رسانه‌های بیگانه با اهداف مشخص و ضد وحدت اسلامی فراهم نموده‌اند بلکه امیدهای رسته در دل اهل سنت به دولت تدبیر و امید برای توجه‌ بیشتر به توانمندی‌هایشان بار دیگر روی به ناامیدی آورد.
در حالیکه مسئولین انتظامی استان سیستان‌وبلوچستان بطور رسمی اعلام کردند که هیأتی متشکل از علماء اهل سنت جنو‌ب‌شرقی ایران با هماهنگی استانداری و نیروی انتظامی با یک جلد قرآن کریم و امضاء و دست خط مولوی عبدالحمید خطاب به جیش‌العدل با این مضمون «بترسید و مرزبانان را آزاد کنید» برای تحویل سربازان مرزبان به خاک پاکستان رفتند، توجه و تقدیر نکردن از این نقش بسزا در شأن وحدت اسلامی حاکم بر ایران نیست.
دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌ها باید هوشیار باشد، هنگامیکه استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های اهل سنت در این مقیاس کوچک می‌تواند مثبت و مؤثر باشد بدون شک توجه بیشتر به این ظرفیت‌ها و بکارگیری آن در مسائل مهم ضروری و کارگشا خواهد بود.
در آخر متذکر می‌شوم دشمنان صلح و آزادی و یکپارچگی ایران که با کوبیدن به طبل اختلافات میان شیعه و سنی در پی فتنه‌انگیزی و برهم زدن وحدت جهان اسلام هستند، این روز را از یاد نبرند که علماء اهل سنت ایران آماده‌اند بدون در نظر گرفتن هرگونه تفاوت مذهبی و قومیتی، جان خود را برای آزادی فرزندان کشورشان بر کف گیرند

 

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۱/۲۰

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *