خانه / سیاسی / ناگفته هاي زندگي خصوصي رهبر داعش ؛ کشاورزي که جنايتکار بزرگي شد

ناگفته هاي زندگي خصوصي رهبر داعش ؛ کشاورزي که جنايتکار بزرگي شد

رهبر خطرناکترين گروه تروريستي امروز جهان در مدرسه رد شد، از سربازي معاف شد و تحصيلات دانشگاهي‌اش هم بيشتر از حد معمول طول کشيد. روزنامه‌نگاراني از آلمان قطعه‌هاي پازل زندگي خصوصي ابوبکر البغدادي را کنار هم چيده‌اند.

بغدادي خطرناک‌ترين و قدرتمندترين گروه تروريستي امروز جهان را رهبري مي‌کند، اما از زندگي خصوصي‌اش اطلاعات چنداني در دست نيست.
در ژوئيه ۲۰۱۴ ويدئويي از سخنراني فردي سياه‌پوش و عمامه به سر منتشر شد. گفته شد که او ابوبکر البغدادي، رهبر “داعش” است. از البغدادي تنها دو عکس تأييد شده وجود دارد. پس از آن سخنراني هم تنها پيام‌هاي صوتي منتسب به البغدادي منتشر شده است. ظاهرا رهبر داعش بر خلاف اسامه بن‌لادن، رهبر پيشين شبکه تروريستي القاعده، و ايمن الظواهري، خلف او، علاقه‌اي به حضور در انظار عمومي و تبليغات رسانه‌اي ندارد. ابوبکر البغدادي به همين دليل “شبح” خوانده مي‌شود.
روزنامه‌نگاراني از نشريه “زود دويچه تسايتونگ” آلمان و شبکه اول راديو-تلويزيون اين کشور زندگي رهبرداعش پيش از هدايت اين گروه تروريستي را بازسازي کرده‌اند. اين گروه با سفر به محل زندگي و تحصيل ابوبکر البغدادي در عراق، عکس‌ها و مدارک تاکنون ناشناخته‌اي را يافته‌اند که بررسي آن‌ها تصويري از زندگي خصوصي رهبرداعش به دست مي‌دهد و اطلاعات موجود را تا حدودي تدقيق مي‌کند. روزنامه‌نگاران همچنين با همسا‌يه‌ها وآشنايان پيشين البغدادي صحبت کرده‌اند.
در تحقيقات کپي اولين کارت شناسايي ابوبکر البغدادي مربوط به سال ۱۹۸۰ پيدا شد. بر اين اساس، رهبر داعش اول ژوئيه ۱۹۷۱ در شهر سامره (عراق) به دنيا آمده و نام اصلي او ابراهيم عواد ابراهيم البدري است. همسايگان مي‌گويند البغدادي پسر سوم (چهار پسر) خانواده‌اي کشاورز و بي سر و صدا بوده است.
او در دوران مدرسه يک بار رد شده و در سال ۱۹۹۱ با نمره ۴۸۱ از ۶۰۰ ديپلم خود را گرفته است. البغدادي در دوران تحصيل به عنوان “برادر شهيد” از امتياز ويژه‌اي برخوردار بوده است. برادر کوچکتر البغدادي سرباز ارتش صدام حسين، ديکتاتور مخلوع عراق بود که کشته شد. البغدادي خود به دليل مشکلات جسمي از خدمت در ارتش معاف شد. برگه معاينه پزشکي البغدادي در دوران دانشجويي نشان مي‌دهد که او نزديک‌بين است.
به گفته يکي از همبازي‌هاي البغدادي، او همواره علاقه داشته نقش رهبر را بر عهده بگيرد.
ابوبکر البغدادي پس از ديپلم داوطلب تحصيل در دانشگاه بغداد مي‌شود. او بر اساس مدارک موجود، رشته اول خود را حقوق انتخاب مي‌کند؛ رشته دوم و سوم هم زبان‌هاي خارجي و علوم تربيتي.
اما معدل ديپلم او براي ورود به دانشگاه در اين رشته‌ها مناسب نيست، پس براي تحصيل در رشته حقوق (اسلامي) به دانشگاه حقوق اسلامي بغداد مي‌رود. او در ادامه رشته دانشگاهي خود را به “علوم قرآني” تغيير مي‌دهد.
فيلم منتشرشده منتسب به ابوبکر بغدادي، رهبر گروه داعش، پرسش‌هاي زيادي را در مورد هويت سخنران و مکان و زمان سخنراني برانگيخت. حال در اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي بحث داغي در مورد مارک ساعت او به راه افتاده است.
ابوبکر بغدادي، رهبر داعش کيست؟
البغدادي در سال ۱۹۹۹ کارشناسي ارشد مي‌گيرد. موضوع پايان‌نامه او “تفسير قرآن” بوده است؛ در ادامه هم وارد مقطع دکترا مي‌شود. رهبر گروه تروريستي داعش در سال ۲۰۰۳ در استان انبار عراق براي نخستين بار ازدواج مي‌کند.
پس از حمله آمريکا به عراق (مارس ۲۰۰۳) البغدادي در فوريه ۲۰۰۴ به دلايلي که تا امروز مشخص نشده، دستگير و ۱۰ ماه در اردوگاه “بوکا” در جنوب عراق نگهداري مي‌شود. در تحقيقات روزنامه‌نگاران مدرکي مربوط به ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ مشاهده شد به قلم استاد راهنماي البغدادي. روي اين برگه نوشته شده: «با من تماس نگرفت (دستگير شده)».
در اردوگاه بوکا مظنونان امنيتي و تروريستي در کنار نيروهاي سابق ارتش صدام حسين نگهداري مي‌شدند. به اعتقاد کارشناسان، اين هم‌نشيني تأثير بسزايي در رفتار کنوني البغدادي و تشکيلات زير نظر او داشته است.
البغدادي پس از آزادي از ارودگاه بوکا در دسامبر ۲۰۰۴ به دانشگاه باز مي‌گردد و همزمان مؤذن محله‌ي “توبجي” در غرب بغداد مي‌شود. او در سال ۲۰۰۷ پايان‌نامه دکتري خود را ارائه مي‌کند و در نهايت مقطع تحصيلي دکتري را با نمره ۸۲ از ۱۰۰ به پايان مي‌رساند.
استاد راهنما با وجود گلايه از غلط‌هاي املايي بسيار، نمره “بسيار خوب” را براي البغدادي منظور مي‌کند.
دانشگاه بغداد به روزنامه‌نگاران آلماني گفته که پايان‌نامه دکتري البغدادي در دسترس نيست. از قرار معلوم هر سه نسخه آن به سرقت رفته‌اند.
بر اساس شواهد موجود، ابوبکر البغدادي پس از پايان تحصيلات ناپديد مي‌شود. با اين حساب اين مدعا که البغدادي با ابو مصعب زرقاوي، رئيس پيشين شاخه‌ي عراق القاعده، شخصا آشنا شده، نمي‌تواند درست باشد. زرقاوي در سال ۲۰۰۶ در حمله هوايي ارتش آمريکا کشته شد.
البغدادي همچنين ادعا مي‌کند که “سيد” است و از نوادگان پيامبر اسلام. روزنامه‌نگاران آلماني در تحقيقات خود هيچ مدرکي دال بر درستي اين مدعا پيدا نکردند.
بنا بر برآورد دولت عراق و سرويس‌هاي جاسوسي غربي، البغدادي در ابتدا در شهر – سامره – و در قالب القاعده عراق شروع به مبارزه کرد.

شناسه خبر : 16355

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =