خانه / اجتماعی / نبرد زنان کرد سوریه با داعش، تولد یک ژانر جدید در غرب؟

نبرد زنان کرد سوریه با داعش، تولد یک ژانر جدید در غرب؟

در دو سال اخیر چند فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی درباره نبرد زنان کرد سوریه با داعش تولید شده اند که مبارزات یگان زنان کرد سوریه با داعش را روایت می کنند.

به گزارش کردپرس، نبردهای زنان کرد سوریه با داعش با چنان جذابیتی در حوزه هنرهای تصویری در جهان روبه رو شده است که برخی سیاستمداران مشهور غربی را نیز ترغیب کرده است مبارزات زنان کرد را دستمایه آثار سینمایی و تلویزیونی قرار دهند.

با نگاهی به آثار تصویری تولید شده در کشورهای غربی مشاهده می کنیم که در اکثر حوزه های وابسته به هنرهای تصویری مانند عکاسی، فیلم مستند، فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و غیره آثاری درباره مبارزه نیروهای تمام زن کرد سوریه با داعش تولید شده که برخی از آنها نیز نقدهای خوبی از منتقدان دریافت کرده اند. چند کتاب هم برای روایت مبارزه زنان کرد سوریه با داعش، در کشورهای غربی به چاپ رسیده است.

نیکولاس هراس، تحلیلگر مسائل خاورمیانه در توییتی ضمن استقبال از چنین آثاری، نوشت: این رویکرد می تواند به یک ژانر هنری نو تبدیل شود و در سال های آینده موضوعی جدید برای تولید آثار سینمایی و تلویزیونی در غرب باشد.

اما اقدام هیلاری کلینتون، سیاستمدار آمریکایی و وزیر خارجه اسبق این کشور در تاسیس شرکت و تلاش برای تولید سریال تلویزیونی به منظور نشان دادن جرئت و شهامت زنان کرد سوریه جنجال تازه ای در این زمینه به پا کرد. او اعلام کرد به همراه دخترش چلسی، قصد دارد سریالی تلویزیونی با استفاده از متن کتاب «دختران کوبانی» بسازد. اعلام این خبر برخی شخصیت های سیاسی و هنری ترکیه را خشمگین کرده است. ترکیه همواره نیروهای کرد سوریه را « تروریست» خوانده و در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ دو عملیات نظامی گسترده برای بیرون راندن کردها از شمال سوریه انجام داد.

هیلاری کلینتون که سریال دختران کوبانی را با کمک دخترش چلسی که تجربه کار رسانه ای دارد، می سازد، در مصاحبه با مجله معروف هالیوود ریپورتر تاکید کرده است یکی از اهداف او از تاسیس شرکت هنری هیدن لایت روایت شجاعت زنان کرد سوریه برای آمریکاییها و جهانیان بوده است. البته نویسنده مقاله ای در نشریه ددلاین، این اقدام هیلاری را بی ارتباط با دیگر کارهای ادبی و سیاسی هیلاری در حوزه زنان نمی بیند.

اولین سریال تلویزیونی که به مبارزه زنان کرد سوریه با داعش پرداخته، «سرزمین هیچ کس» نام دارد  این سریال بیش از یک فصل خواهد داشت و سرویس تلویزیونی هولو از ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ این سریال ۸ قسمتی را پخش کرده است. این سریال درباره جستجوی یک مرد فرانسوی در سوریه برای پیدا کردن خواهرش است که احتمالا جان خود را از دست داده است. او در جستجو برای یافتن خواهرش به نیروهای زنان کرد سوریه موسوم به یگان های ypj برخورد می کند؛ نیروهایی که داعش از مواجهه با آنها بیم دارد زیرا جنگجویان داعشی بر این باورند اگر به دست زنان کشته شوند به بهشت نخواهند رفت.

چند فیلم سینمایی هم درباره مبارزه زنان کرد با داعش تولید شده و برخی از آنها در جشنواره های غربی نقدهای خوبی دریافت کرده اند. یکی از اولین فیلم ها در این حوزه، فیلم سینمایی «دختران آفتاب» به کارگردانی ایو حوسون فرانسوی است که داستان واقعی حمله داعش به کردهای ایزدی در منطقه شنگال عراق را به تصویر می کشد. دختران قهرمان فیلم نماد دختران کرد ایزدی هستند که بعد از حمله داعش سازماندهی شده و در عراق و سوریه با داعش مبارزه کردند. مجله اسپکتاتور درباره این فیلم نوشت: فیلم دختران آفتاب سال گذشته در جریان برگزاری فستیوال فیلم کن در فرانسه نقدهای خوبی دریافت کرد اما با بداقبالی روبه رو شده و رسانه های آمریکایی عموما آن را فیلم ضعیفی توصیف کرده اند.

نوتورنو هم از جمله فیلم های مستندی است که بخش مهمی از آن به مبارزه کردها با داعش و تاثیرات حمله این گروه به مناطق کردنشین سوریه و عراق پرداخته است. این اثر جیان فرانکو روزی با استقبال خوب کارشناسان حوزه فیلم روبه رو شده است.

چند شرکت و شخصیت های هنری غربی دیگر نیز تمایل خود را برای ساختن آثاری درباره کردها و مبارزه کردها با داعش نشان داده اند که برخی از آنها به مرحله انتخاب بازیگر هم رسیده است.

شناسه خبر : 24429

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =