خانه / سیاسی /  نبرد موصل کُردها و بغداد را به هم نزدیک کرد/ یرسلاو تروفیموف

 نبرد موصل کُردها و بغداد را به هم نزدیک کرد/ یرسلاو تروفیموف

سرویس جهان – جنگ نیروهای عراقی و کُرد با دشمن مشترک باعث یخ شدن روابط دو طرف شده است.

مردم منطقه ی کردستان در شمال عراق با آغاز نبرد موصل در هفته های اخیر شاهد صحنه ی غیرمعمولی بوده اند و آن ستون رسته های زرهی عراقی در جاده های این منطقه است.
این صحنه برای بسیاری تکان دهنده بود. به هر حال پیکارجویان پیشمرگ کُرد چندین بار برای به دست آوردن خودمختاری شان در برابر بغداد مبارزه کرده بودند. تا پیش از آنکه تلاش همسوی کردها و بغداد برای بیرون راندن داعش از موصل سیاست عراق را متحول کند، حضور نیروهای فدرال عراق در کردستان تابو شمرده می شد.
برهم صالح از سیاست مداران برجسته ی کرد که نخست وزیر اقلیم کردستان و پیش از آن معاون اول نخست وزیر عراق بود، می گوید:”برای منی که اینجا بزرگ شده ام، ارتش عراق همیشه معنایش اشغال، سرکوب و سوزاندن روستاها بود. حالا برای اولین بار از زمان شکل گیری کشور عراق پیشمرگ های کرد و ارتش عراق دوشادوش یکدیگر می جنگند و این بسیار نمادین و بسیار مهم است.”
بی گمان اتحاد نیروهای عراقی و کُرد بسیاری از افراد بدبین را که به جروبحث های بی پایان بین بغداد و مقامات کرد در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عادت کرده اند، شگفت زده کرده است. این اتحاد همچنین این امید را برانگیخت که اگر آزادسازی موصل به خوبی مدیریت شود، می تواند سرآغاز دوره ی جدیدی از همکاری ها بین کردستان و بقیه ی عراق شود و این همان چیزی است که آمریکا و دیگر متحدان غربی  از مدت ها پیش آرزویش را داشته اند.
ابراهیم بحرالعلوم وزیر نفت پیشین عراق و از نمایندگان برجسته ی جبهه ی شیعه در پارلمان عراق که طرف دار حیدر عبادی نخست وزیر این کشور است، گفت:”در حال حاضر روابط ما بهتر از همیشه است. هماهنگی و همکاری هم در عرصه ی سیاسی و هم در عرصه ی نظامی برقرار است و این نوید را می دهد که سرآغاز تغییراتی بزرگ برای مردم عراق باشد.”
این فعل و انفعال آرام در بزرگراه اربیل – موصل که آثار جنگ در آن دیده می شود، پیداست. نیروهای پیشمرگ کرد همین یک سال پیش در اینجا آشکارا نیروهای عراقی را مسخره می کردند و آنها را ترسوهایی می دانستند که اسلحه شان را تسلیم داعش می کنند و در اولین فرصت فرار می کنند اما این روزها همین نیروهای عراقی که تانک های هاموی و آبرام شان مزین به نشان های شیعه و پرچم عراق است، به سرعت در موصل در حال پیشروی هستند و از فرودگاه موقت در عقب جبهه آمده و مرتب از ایست بازرسی های کردها عبور می کنند.
 سرهنگ اثیر قاسم فرمانده ی یکی از یگان های نیروهای عملیات ویژه ی عراق که در حال باز کردن راه خود به سوی موصل هستند، گفت:”پیشمرگ ها هر کاری که از دست شان برمی آمده، برای ما کرده اند. قبلاً اینجوری نبود و بیشتر تنش اتفاق می افتاد.”
نیاز به عقب راندن داعشی که مشخصه ی افراط گرایی سنی آن تهدیدی هم برای بغداد و هم برای اربیل است، تنها دلیل دوران خوش تازه ای نیست که دولت مرکزی و کردها با هم از سر می گذرانند. سقوط پی در پی بهای نفت آشفتگی و نابسامانی را برای اقتصاد هر دو طرف رقم زده و از علاقه ی بسیاری از کردها به استقلال کامل دست کم در کوتاه مدت کاسته است.
افزون بر آن کشمکش های سیاسی داخلی مشترک عملاً موجب اتحاد عبادی نخست وزیر عراق و مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان شده است. سفر بارزانی به بغداد در ماه سپتامبر که نخستین سفر او به بغداد طی چهار سال گذشته بود، این نزدیکی و اتحاد را نمایان کرد.
بارزانی با بحران سیاسی در اقلیم کردستان دست و پنجه نرم می کند. پارلمان اقلیم کردستان بیش از یک سال است که به خاطر خواست نمایندگان برای دست کشیدن بارزانی از قدرت به حالت تعلیق درآمده است. نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق و رقیب شیعه ی عبادی نیز ابقای او در سمتش را به چالش می کشد. مالکی علاقه دارد به کردها حمله کند و در روزهای اخیر بارزانی را به دنبال کردن نقشه راهی آمریکایی – اسرائیلی برای خاور میانه متهم کرد. پیروزی در موصل یک نعمت سیاسی بزرگ برای عبادی و بارزانی به طور یکسان است.
دلاور علاءالدین مدیر اندیشکده “نهاد پژوهش های خاور میانه” واقع در اربیل که اخیراً سیاست مداران عمده ی کرد و عراقی را دور هم جمع کرد، گفت:”یک زمان هر دو طرف می دیدند که مخالفت و دشمنی با طرف مقابل بیشتر باعث جلب مردم و کسب رأی می شود اما حالا هر دو طرف به یکدیگر نیاز دارند و این نیاز موجب بهبود دوباره ی روابط شده است.”
علاءالدین افزود که این تمایل به یافتن زمینه های مشترک را نباید به منزله ی آمادگی برای تغییر چشمگیر شرایط حاکم بر روابط اربیل و بغداد دانست. او گفت:”دو طرف در واقع بدون ایجاد تحولی اساسی در رابطه شان می خواهند فضایی مثبت ایجاد کنند. هیچ یک از دو طرف خواهان تغییر وضع موجود نیست.”
با توجه به اینکه اینجا خاور میانه است، احتمال به هم خوردن این رابطه طی ماه های آینده بر سر مسائلی مانند در اختیار داشتن اراضی بازپس گرفته شده از داعش و حدود خودمختاری کردها زیاد است. رقابت میان ترکیه و ایران که اولی متحد بارزانی بوده و دومی از دولت مرکزی در بغداد حمایت می کند و برخی از رقبای سیاسی کُرد، بارزانی شرایط را پیچیده تر هم می کند.
اما فعلاً جو آرامش و شگفتی از اینکه امور تا اینجا اینقدر خوب پیش رفته، هم در بغداد و هم در اربیل حاکم است.
هیمن هورامی رئیس روابط خارجی حزب دموکرات کردستانِ بارزانی گفت:”یخ عظیم عدم اعتماد بین دو طرف همین حالا هم آب شده است. سطح همکاری در تصور دو طرف هم نمی گنجد و این بسیار عالی است.”
منبع: وال استریت ژورنال
کد مطلب: ۱۱۷۶۱۳  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۱۴  |  ساعت: ۲۲ : ۵۴

شناسه خبر : 12645

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + چهار =