خانه / دینی /  نخستین جلسه مجمع تقریب مذاهب دانشگاه کردستان؛ کلیدواژه وحدت در بین مسلمانان احترام است/ اقوام و مذاهب کشور فرصتی ارزشمند برای ایران اسلامی

 نخستین جلسه مجمع تقریب مذاهب دانشگاه کردستان؛ کلیدواژه وحدت در بین مسلمانان احترام است/ اقوام و مذاهب کشور فرصتی ارزشمند برای ایران اسلامی

سرویس کردستان-در راستای ارتقا وحدت و همبستگی مذاهب کشور و همچنین رفع مشکلات و موانع بر سر راه تقریب مذاهب جلسه ای در دفتر نهاد رهبری دانشگاه کردستان با حضور اساتید، علما و روحانیون اهل تشیع و تسنن منطقه برگزار شد

به گزارش کردپرس ظهر امروز نخستین جلسه مجمع تقریب مذاهب دانشگاه کردستان با حضور اساتید و روحانیون و علمای فعال حوزه های علمیه و دانشگاه های کردستان در دفتر نهاد رهبری دانشگاه کردستان برگزار شد و به بحث و تبادل نظر در ارتباط با چگونگی ارتقاء و تحکیم وحدت و همبستگی و راههای جلوگیری از معضلات و مشکلات این حوزه پرداخته شد.
عبدالسلام کریمی از اساتید دانشگاه و حوزه علوم دینی در ابتدا این نشست هدف از برگزاری این جلسه را توجه به برنامه های وحدت آفرین در میان همه اقشار جامعه به ویژه علما،روحانیون و اساتید دانشگاهی عنوان کرد و گفت: رفع موانع و مشکلات سر راه وحدت در دانشگاهها و تلاش برای تأسیس دبیرخانه مجمع مذاهب اسلامی در کردستان از دلایل برگزاری این نشست است.
کریمی افزود: اصول و اشتراکات زیادی در بین مذاهب تشیع و تسنن وجود دارد که باید بیشتر به آن توجه شود و با برجسته کردن آنها زمینه همبستگی و وحدت بیشتر برای تقویت اسلام و ارتقا مذاهب مسلمانان و رفع موانع و مشکلات فراهم باید شود.
کریمی تصریح کرد: در مذاهب اسلام اختلاف هست و این اختلافات طبیعی بوده و باید زمینه همبستگی ایجاد کند نه سبب دشمنی و تفرقه شود و تلاش ما این است که عقاید و برنامه های مذاهب بهتر و بیشتر برای مردم تشریح شود چون عدم آگاهی و شناخت زمینه مشکل و معضلات را ایجاد می کند.
او با بیان اینکه دشمنی در هر ملت و قوم و مذهبی از سر جاهلیت است و باید زمینه ارتقا آگاهی و فرهنگ سازی جامعه در ارتباط با عقاید و افکار مذاهب بیشتر فراهم شود تا مردم نسبت به مذاهب همدیگر شناخت کافی داشته باشند.
کریمی در ادامه افزود: هر وقت دشمنان اسلام در لباس کفر و لباس خودشان در مقابل اسلام و مسلمانان قرار گرفته اند شکست خورده اند اما هر وقت در لباس دوست به اسلام و مسلمانان نزدیک شده اند مسلمانان دچار شکست شده اند و ما نباید این اجازه را به آنها بدهیم که آگاه سازی در جامعه از مهم ترین راه های این مهم است.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: ضرورت دارد موضوعات و اصل های که لاپوشانی شده رونمایی شود و اشتراکات بیشتر مورد توجه باشد و براساس تأکید قرآن که براردران دینی را عیناً مانند برادران یک پدر و مادر خطاب کرده، برای ارتقاء جایگاه واقعی اسلام و همبستگی مسلمانان نسبت به تحقق آن تلاش و اقدام کرد.
کریمی بیان داشت: پتانسیل ها و ظرفیت های کافی برای وحدت و همبستگی مسلمانان وجود دارد اما دشمنان اسلام با هزار حیله و نیرنگ و برنامه سعی دارند از اختلافات تفرقه و دشمنی ایجاد کنند اما تلاش همه ما باید این باشد که چهره واقعی اسلام را نشان بدهیم و اجازه ندهیم آنان اسلام هراسی ایجاد کنند.
نامبرده در پایان سخنان خود با بیان اینکه تعصب در دین خوب است اما تعصب در مذهب سبب تفرقه و مشکل می شود و باید در این راستا به روشنگری پرداخت، گفت: تعصب در مذهب به اسلام و مسلمانان ضرر می زند و همگی تلاشمان این باشد راههای خروج از تکفیر و معضلات و مشکلات موجود را شناسایی و زمینه رفع آنها را فراهم کنیم تا بتوانیم به همبستگی بیشتر برای پیشرفت اسلام و توسعه کشور و آسایش مسلمانان و هموطنان دست پیدا کنیم.
کلید واژه وحدت در بین مسلمانان احترام است
در ادامه حجت الاسلام محمد علی شیخ الاسلامی مسئول نهاد رهبری دانشگاه کردستان طی سخنانی اظهار داشت: توجه به اصول و اشتراکات در مذاهب باید بیشتر مورد توجه باشد و نباید اجازه بدهیم جزئیات و اختلافاتی که در بین مذاهب هست و طبیعی هم هست زمینه تفرقه و دودستگی ایجاد کند.
حجت الاسلام شیخ الاسلامی افزود: تشریح و توضیح لازم در مورد مذاهب اسلام برای جامعه ضرورت دارد و مردم را با باورهای آنها بیشتر آشنا می کند اما مهمترین موضوع و اصلی که زمینه وحدت و همبستگی را ایجاد می کند احترام گذاشتن به باورهای همدیگر است.
وی تصریح کرد: باید بپذیریم که مذاهب و عقایدی که وجود دارند دارای برنامه ها و اعتقادات خاص خود بوده و قابل احترام هستند و باید آنها را بیشتر مقدم بشماریم زیرا کلید واژه وحدت در بین مسلمانان احترام به عقاید همدیگر است و این مهم از بیشتر مشکلات و معضلات جلوگیری می کند.
این روحانی اهل تشیع در ادامه اذعان داشت: بی احترامی به عقاید همدیگر زمینه اختلاف و تفرقه بیشتری را ایجاد می کند و نباید اجازه بدهیم این مهم رشد داشته باشد زیرا هر چه احترام در نگاه  و عمل ما بیشتر باشد و به افکار و اعتقادات همدیگر احترام بگذاریم زمینه همبستگی و وحدت فراهم می شود.
وی گفت: در شرایط کنونی گفتمان سازی برای ترویج احترام و توجه به اصول دین و وحدت مسلمانان باید بیشتر اولویت مراکز علمی و دینی باشد و هر چه این مهم در جامعه و به ویژه دانشگاهها مورد توجه باشد نقش و تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.
مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه کردستان با بیان اینکه کردستان استانی ویژه برای ایجاد دبیرخانه تقریب مذاهب در کشور است افزود: کردستان با داشتن مردمی با ایمان، وحدت طلب و ظرفیت های بالا می تواند زمینه خوبی برای گفتمان سازی در این عرصه باشد و باید تلاش شود راههای جلوگیری از آسیب ها و معضلات شناسایی و آن را برای جامعه و مردم تشریح کرد تا بتوان برای وحدت و همبستگی به نتایج بهتری رسید.
وجود مذاهب در کشور فرصت است و باید بیشتر از آن بهره گرفت
در ادامه ماموستا فرجی از روحانیون اهل سنت کردستان طی سخنانی گفت: از دلایلی که سبب شده مسلمانان در برخی موارد با هم به مشکل برخورد کنند و در مقابل همدیگر قرار بگیرند عدم آگاهی از عقاید و افکار همدیگر است.
وی افزود: نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم و کافی در مورد مذاهب همدیگر سبب معضل و مشکل شده است که ضرورت دارد بیشتر به تفهیم و تشریح آنها پرداخت.
فرجی تصریح کرد: هرچه بیشتر به اصول و اشتراکات توجه شود و در کنار این مهم معرفی مذاهب و افکار آنان برای مردم و جامعه در دستور کار نهادهای مرتبط باشد زمینه همبستگی و کاهش مشکلات را خواهیم داشت و توجه به این موضوع نباید نادیده گرفته شود.
در این نشست سرپرست دانشگاه تقریب مذاهب واحد سنندج نیز طی سخنانی اظهار داشت: وجود مذاهب در کشور هم فرصت و هم تهدید است چرا که دشمنان اسلام سعی دارند از این شرایط برای اختلاف و دشمنی و تفرقه بهره بگیرند و فرصت های موجود را به تهدید تبدیل کنند.
فتح اللهی افزود: رهبر معظم انقلاب وجود مذاهب و اقدام کشور را فرصتی ارزشمند برای ایران اسلامی عنوان کرده اند و تأکید داشته اند که باید بیشتر از گذشته از این مهم برای وحدت و همبستگی و توسعه اسلام و کشور بهره بگیریم و تلاش ما نیز باید تحقق این مهم باید باشد.
 
وی تصریح کرد: توجه به عقاید همدیگر، تشریح افکار و باور و دیدگاه های مذاهب و گفتمان سازی زمینه خوبی برای وحدت است و از فرصت ها و پتانسیل های موجود باید بیشترین بهره را در این راستا بگیریم.
فتح اللهی بیان داشت: وجود دانشگاه تقریب مذاهب می تواند زمینه و فرصت مناسبی برای اسلام و مسلمانان و کشور باشد و با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری این مهم هنوز به خوبی تحقق پیدا نکرده و مشکلاتی وجود دارد که امیدوارم زودتر برطرف شود تا شاهد نتایج این مرکز در این حوزه باشیم.
سرپرست دانشگاه تقریب مذاهب واحد سنندج در ادامه گفت: متأسفانه ما در کشور دچار مشکل و وضعیتی هستیم تا اتفاقی برایمان نیافتد و خطری و حادثه ای ایجاد نشود به فکر راهکار و مقابله نخواهیم بود و این به یک معضل بزرگ تبدیل شده است که نباید اجازه بدهیم این مهم در حوزه وحدت و مذاهب برایمان تکرار شود.
فتح اللهی اظهار داشت: در حوزه مسائل دینی و مذهبی و به ویژه تقریب مذاهب باید دیگر به تئوری بسنده نکنیم چرا که در این حوزه تئوری های زیادی انجام شده و سالهاست به آن می پردازند باید به کار عملی بپردازیم و با ایجاد قرارگاههای در مناطق مختلف مصوبات و ایده ها و تئوری ها را عملیاتی بکنیم و اجازه ندهیم مشکلات و معضلات رشد بکند زیرا با کار عملیاتی به نتیجه خواهیم رسید.
در این نشست همچنین ماموستا عبدالله اداک از روحانیون اهل سنت کردستان طی سخنانی بیان داشت: امروز مشکلات و اختلافاتی که بین مذاهب ایجاد می شود در جامعه دارای کمترین زمینه است و از عموم مردم زمینه ندارد و این مشکلات و اختلافات و مشکلات نشات نمی گیرد.
ماموستا اداک افزود: متأسفانه هر وقت زمینه اختلافات و مشکلی ایجاد می شود و بحثی برای تفرقه فراهم می شود از یک مسئول یا یک عالم دینی نشأت می گیرد که تلاش ما باید رفع این معضل باشد.
وی تصریح کرد: برخی اوقات شاهد هستیم یک روحانی اهل سنت یا یک روحانی اهل تشیع موضوعی را بیان می کنند که زمینه نگرانی و مشکل را فراهم می کند در حالی که جامعه و مردم هم به این موضوعات اهمیتی نمی دهند و هم از وجود چنین موضوعاتی بی خبرند.
این امام جماعت مسجد ملاسلیم بازار سنندج با بیان اینکه خود مردم مشکلی ندارند و در کنار هم با مذاهب و اعتقادات خاص خود ولی با پیروی از اصول دین زندگی می کنند گفت: برخی اوقات محققان و یا روحانیون با بیان جزئیاتی که نباید زیاد به آن پرداخته شود زمینه نگرانی و اختلافات را مطرح می کنند و این مهم باید مورد بررسی قرار گرفته و برای رفع آن اقدام شود.
ماموستا اداک در پایان با بیان اینکه: مقام معظم رهبری وجود اقوام و مذاهب کشور را فرصت ارزشمندی برای کشور قلمداد کرده اند اما برخی افراد و برخی مسئولان متأسفانه به این نگاه ارزشمند توجه خاصی ندارند و آن را به تهدید تبدیل می کنند اظهار داشت: یادمان باشد هر چه که برای اسلام تهدید باشد به ضرر مذاهب و مردم است و نباید اجازه بدهیم اسلام و مردم ضرر ببینند و زمینه همبستگی و وحدت بیشتری را باید ایجاد کنیم تا هم اسلام دچار آسب نشود و هم کشورمان به سوی توسعه گام بردارد.
عدم شناخت از مذاهب زمینه مشکل و نگرانی را  در جامعه ایجاد می کند/ مصوبات و تئورهای تقریب باید اجرایی شود
دکتر بهروز خیریه از فعالان فرهنگی و دینی کردستان نیز در این نشست طی سخنانی اظهار داشت: متاسفانه امروز سیره رحمت و معنویت و برکت اسلام، قرآن و پیامبر (ص) کمتر مورد توجه قرار می گیرد و عدم توجه به این موضوع جامعه را دچار آسب های زیادی خواهد کرد.
خیریه افزود: توجه به اصول دین و تأکیدات قرآن و سیره پیامبر می تواند منشأ وحدت و همبستگی باشد و نباید جزئیات سبب اختلافات و مشکل شود و اجازه ندهیم برخی افراد با سلایق شخصی برای مسلمانان و هموطنان مشکل ایجاد کنند و اعتماد آنان را کم رنگ کنند.
وی تصریح کرد: برخی اوقات برخی افراد مسئول در حوزه دین با سلایق شخصی خود که در اصول و قانون هم جای ندارد زمینه خشونت و نگرانی و اختلاف ایجاد می کنند در حالی که مردم خود در کنار همدیگر سالهاست زندگی می کنند اما این نوع برخوردها اعتمادشان را دچار خلل می کند.
 
این استاد دانشگاه اذعان داشت: متأسفانه کم توجهی به فقه شافعی در کردستان زمینه ساز مشکلاتی شده است و این موضوع سبب جذب جوانان به فرقه های خشونت طلب دینی شده است.
خیریه بیان داشت: برخوردهای سلیقه ای برخی افراد مسئول از قانون و نگاه مسئولان ارشد کشور منشأ ندارد و باید با آن برخورد شود و اشتراکاتی بین فقه شافعی و جعفری وجود دارد که اگر در مورد آنها کار شود زمینه کاهش مشکلات را فراهم می کند و همبستگی و وحدت را افزایش خواهد داد که توجه به این مهم باید در دانشگاهها بیشتر مد نظر باشد.
در ادامه نیز جواد حسینی مدیر فرهنگی شاغل در معاونت فرهنگی دانشگاه کردستان با بیان اینکه توجه به اصول و ارکان و اشتراکات دینی و استفاده بیشتر از اشتراکات زمینه ای برای کاهش مشکلات و اختلافات است و تشریح عقاید و برنامه های مذاهب در جامعه نیز در ارتقاء آگاهی مردم نقش بالایی خواهد داشت و از بروز معضلات و تفرقه جلوگیری خواهد کرد.
حسینی افزود: باید مسئولیت های اداری نیز بیشتر به مدیران اهل سنت واگذار شود تا سبب پررنگ شدن وحدت بین مسلمانان شود و توجه به عقاید و برنامه های اهل سنت در رسانه ها به ویژه شبکه ملی در اولویت بیشتری قرار بگیرد.
وی تصریح کرد: وحدت و همبستگی مسلمانان فراتر از مسائل جزئی است و باید به مسائل کلی و اصلی پرداخته شود و زمینه اعتماد بین مسلمانان کشور به ویژه برای مسلمانان اهل سنت بیشتر فراهم شود و تقریب و وحدت بیشتر به صورت علمیاتی مورد توجه قرار بگیرد.
وی در پایان گفت: امروز طبق تاکیدات مسؤلان ارشد کشور اقوام و مذاهب کشور پتانسیل خوبی برای ما هستند و باید ضمن بهره گیری از آنها زمینه تحقق مطالبات قانونی آنها را فراهم کنیم و برای توسعه کشور و آبادانی این سرزمین و ایجاد همبستگی بیشتر توجه بیشتری به آنها صورت بگیرد.
در ادامه همین بحث معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان نیز طی سخنانی بیان داشت: عدم شناخت از طرف مقابل از و دیدگاه هایی که در جامعه وجود دارد سبب نگرانی و مشکل می شود و همیشه سبب اختلاف شده است.
حجت الاسلام محمود صفی زاده، افزود: متأسفانه در کشورمان مذاهب شیعه و سنی به طور کامل و صحیح از همدیگر شناخت ندارند و این عدم شناخت سبب مشکلات و معضلاتی شده است.
صفی زاده تصریح کرد: اگر به طور کامل و صحیح اطلاع رسانی، آگاه سازی و شفافیت در مورد مذاهب صورت بگیرد و در جامعه ترویج شود قطعاً مردم شناخت پیدا خواهند کرد و با دیدگاه بازتری به شناخت و احترام همدیگر خواهند پرداخت.
این استاد دانشگاه بیان کرد: تقریب هدفش از بین بردن اختلاف نیست، اختلاف در بین هر مذهبی طبیعی است چون هر مذهبی جدای از اصولی که مشترک و باید پیش هم به آن توجه شود دارای عقاید و افکار مختص به خود است بلکه هدف تقریب ایجاد زمینه بهتر و بیشتر برای توجه به بهره گیری از اصول و اشتراکات است و این جلسه نیز برای ارتقاء و تحقق این مهم شکل گرفته و تلاشمان را در این راستا بیشتر خواهیم کرد و ضمن نشر این دیدگاهها و آگاه سازی باید بیشتر برای عملیاتی کردن آن کوشید.
 
کد مطلب: ۱۰۷۵۲۹  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۳/۱۸  |  ساعت: ۱۶ : ۱۸

شناسه خبر : 5393

این خبر رو هم ببینید

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی توهین مجدد نشریه فرانسوی شارلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =