نرخ سود ۱۰ تا ۲۲ درصد اجرایی شد/ اجرای نیم بند در برخی بانک‌ها

با اجرایی شدن توافق بانک‌ها در خصوص تعیین نرخ سود بانکی در محدوده ۱۰ تا ۲۲ درصد، برخی شعب اما و اگرهای جدیدی در خصوص شیوه اجرای این توافق آورده و بندهایی را به صورت خودسرانه به این توافق اضافه کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، امروز اولین روز اجرای توافق بانک‌ها برای دریافت نرخ‌های سود در محدوده 10 تا 22 درصد است.
گزارش خبرنگار فارس از چندین بانک نشان می‌دهد بانک‌ها این مصوبه را امروز اجرایی کرده‌اند و دیگر از بنرها و تبلیغات نرخ سود روزشمار 22 تا 23 درصد خبری نیست. البته لازم به ذکر است برخی بانک‌ها علاوه بر دوره زمانی از سقف سپرده‌گذاری هم برای تعیین سود استفاده می‌کنند.
در همین باره یکی از کارمندان شعب بانک به خبرنگار فارس گفت: سپرده گذاری کمتر از 5 میلیون تومان مشمول 7 درصد سود می‌شود و اگر 10 میلیون تومان سپرده گذاری کنید 10 درصد سود روزشمار پرداخت می‌شود.
مراجعه خبرنگار فارس به برخی بانک‌ها همچنین حاکی است برخی بانک‌ها در اجرای مصوبه تعیین نرخ 10 تا 22 درصد که به توافق خودشان رسیده بود، راه‌هایی برای اجرای نیم بند پیدا کرده‌اند.
یکی از کارمندان بانک به خبرنگار فارس می‌گوید: سپرده‌گذاری سه ماه بیش از 10 میلیون تومان، در پایان سررسید معادل 23 درصد سود تعلق می‌گیرد اما کمتر از این سپرده‌گذاری، سود پرداختی سه ماهه 10 درصد است.
کارمند بانک دیگری چنین، پاسخ می‌دهد: برای سپرده‌گذاری عادی در دوره سه ماه 10 درصد سود پرادخت می‌‌کنیم اما اگر شما 20 میلیون سپرده‌گذاری کنید، 22 درصد سود برای شما محاسبه می‌شود.
در عین حال گشت خبرنگار فارس در شعب چند بانک بزرگ کشور نشان می‌دهد، این بانک‌ها نرخ‌های سود سپرده خود را بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی مطابق با نرخ‌های توفق شده تعیین و اعمال کرده‌اند
طبق توافق شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری که به تایید بانک مرکزی رسیده، نرخ سود سپرده‌های روزشمار و کمتر از سه ماه 10 درصد، سه تا شش ماه 14 درصد، شش تا 9 ماه 16 درصد، بیش از 9 ماه تا کمتر از یک سال 18 درصد و سپرده‌های یک سال 22 درصد تعیین شده است.
لازم به ذکر است وقتی بانک نرخ سود 3 ماهه را به عنوان مثال 22 درصد اعلام می کند، معنای آن این است که بانک به سپرده‌گذار، یک چهارم سود سالانه 22 درصد را در سررسید سه ماهه پرداخت می‌کند. همچنین دوره 6 ماهه نیمی از سود سپرده و 9 ماهه سه چهارم سود تعیین شده، پرداخت می‌شود.
به گزارش فارس، اقداماتی از این دست و ایجاد شرایط جدید برای سپرده‌های بیش از 10 میلیون تومان، می‌تواند عاملی باشد برای روزی کاغذ ماندن توافق بانک‌ها. در ابتدا نگرانی بانک‌ها از فعالیت موسسات غیرمجاز و تعیین نرخ‌های سود بیش از توفق بود اما امروز برخی بانک‌های باسابقه هم نرخ‌های سود توافق شده را به درستی رعایت نکرده‌اند. در واقع تنها برای سپرده‌های خرد و عادی، نرخ‌های جدید در آن بانک‌ها اعمال شده است.کبری امینی

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *