نظر کارشناسان درباره امکان تشکیل کشور کُردی در عراق

یک کارشناس سیاسی غربی معتقد است کُردهای عراق در آینده ای نزدیک هیچ شانسی برای رسیدن به استقلال ندارند

به گزارش کردپرس، کردهای عراق پس از حمله داعش توانسته اند بر بیشتر مناطق مورد منازعه با دولت مرکزی عراق کنترل یابند.آنها اعلام کرده اند وضعیت و موقعیت آنها نسبت به زمان پیش از حملات داعش به عراق فرق کرده است. پارلمان اقلیم کردستان عراق از سوی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان ماموریت یافته است مقدمات برگزاری رفراندم برای ماندن و یا جداشدن کردها از عراق را فراهم کند.
 
پروفسور هنری بارکی، استاد دانشگاه لیهای آمریکا و عضو سابق وزارت خارجه آمرکا به بی بی سی گفته است ایده استقلال از به واقعیت پیوستن دور است. هر کسی می داند استقلال یک انتخاب است اما با جدیت دنبال نشده است. این مسئله البته دلیل دارد.آنها نمی خواهند به عنوان عامل تجزیه عراق معرفی شوند.
 
وی در باره زمان رسیدن کردهای عراق به استقلال گفت: آنها زمانی به استقلال می رسند که دیگر تشکلها در عراق، امید خود را به این کشور از دست بدهند.
 
این کارشناس به کردهای عراق توصیه می کند تا آن زمان بهتر است کردها بر منطق مورد مناقشه کنترل داشته و از آن در معامله خود با بغداد خصوصا بر سر مسئله نفت استفاده کنند.
 
جوست هیلترمان، مدیر خاورمیانه و آفریقای گروه بحران بین الملل هم معتقد است تمایل استقلال طلبی از سوی افراد زیادی ابراز می شود اما وضعیت کردهای عراق برای مدت زیادی بدون تغییر می ماند.
 
وی افزود کردهای عراق شانس واقعی برای رسیدن به استقلال ندارند./B
 
کد مطلب: 80959  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۲۹  |  ساعت: ۱۶ : ۱۴

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *