نفس های آخر داعش و نقش ایران در آن

پیام نابودی داعش نشان از یک تلاش و مبارزه هفت ساله برای نابودی تروریستهای تکفیری است و صرفا آن را نباید در قالب پیروزی در یک نبرد ارزیابی کرد.

گروه بین الملل: هفته گذشته سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در سخنانی به نکته ای مهم در خصوص نابودی داعش اشاره کردند و اعلام کردند که ظرف کمتر از سه ماه داعش کاملا نابود خواهد شد، این در حالی است که در چند سال گذشته این گروه تکفیری و سایر گروههای تروریست تکفیری توانست بخش زیادی از خاک سوریه و عراق را اشغال کند و دولت خلافت اسلامی را به رهبری ابوبکر البغدادی اعلام نماید.

به گزارش بولتن نیوز، پیام نابودی داعش نشان از یک تلاش و مبارزه هفت ساله برای نابودی تروریستهای تکفیری است و صرفا آن را نباید در قالب پیروزی در یک نبرد ارزیابی کرد.از همان روزهای اول جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد علیه این جریان می جنگد و هرچه در توان دارد خواهد گذاشت حالا بعد از هفت سال جمهوری اسلامی ایران خبر نابودی کامل گروههای تروریستی را در سوریه و عراق می دهد. این خبر تنها نابودی صرف یک گروه تروریستی نیست بلکه درهم شکستن طرحهای و استراتژی کلان غرب و آمریکا در منطقه است. همان شکستی که رهبر انقلاب آن را دلیل عصبانیت این روزهای ترامپ از جمهوری اسلامی ایران ذکر کردند. رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به سخنان سخیف، زشت، ابلهانه، آشفته و سراسر غیرواقعیِ رئیس جمهور امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کردند: این سخنان ناشی از قدرت نبود، بلکه ناشی از عصبانیت، درماندگی و سبک مغزی است زیرا امریکایی‌ها از اینکه نقشه‌های چندین ساله آنها در منطقه غرب آسیا، با حضور مؤثر جمهوری اسلامی ایران، نقش بر آب شده است، به شدت ناراحت و عصبانی هستند.این پیروزی بزرگ یعنی شکست استراتژی غرب در منطقه در سطح کلان و در سطح خرد شکست داعش و گروههای همسوی تکفیری محصول تدابیر جمهوری اسلامی ایران بود که یکی از مجریان برجسته این سیاستها و منویات مقام معظم رهبری سردار قاسم سلیمانی بودند.جمهوری اسلامی نه تنها توانست جبهه داخلی در سوریه را بر علیه تروریستها ساماندهی کند و از یک نیروی شکست خورده یک نیروی مقاوم و مبارز درست کند که امروز می رود سایه امنیت خود را بر کل سوریه بگستراند.

یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم جمهوری اسلامی ایران قانع کردن روسیه برای حضور در سوریه بود که یک غافلگیری کامل برای غرب به حساب می آمد. مهرماه سال 94 پس از موافقت پارلمان روسیه با درخواست رسمی سوریه، نخستین پرواز بمب افکن های روسی مستقر در پایگاه حمیمیم برای بمباران تروریست ها در ناآگاهی کامل غرب از برنامه ریزی های قبلی دمشق و مسکو آغاز شد. روسیه که از دیرباز متحد نظامی و سیاسی سوریه به شمار می رود، پس از گذشت چهار سال از اقدام چند کشور غربی و عربی در تشکیل گروههای تروریستی و پیشروی های نگران کننده داعش و جبهه النصره در مناطق مختلف حتی تا دمشق، در عملیاتی پنهانی و پوشش داده شده، سال 94 جنگ افزارها و شماری از نظامیان خود را به پایگاه حمیمیم سوریه منتقل کرد. از این رو حمایت نظامی روسیه و جمهوری اسلامی ایران از سوریه سبب شد طرح سرنگونی نظام بشار اسد با جایگزینی گروههای تروریستی شکست بخورد و در مرحله بعدی تروریستها زمین گیر شوند.یکی دیگر از هنرهای ظریف جمهوری اسلامی ایران تشویق ترکیه به حضور مثبت در سوریه بود که این امر از استراتژی سرنگونی اسد در سوریه به استراتژی همراهی با متحدین و حفظ یکپارچگی خاک عراق تغییر یافت. هرچند هنوز اردوغان اختلافات اساسی با جمهوری اسلامی ایران در خصوص سوریه و مسائل منطقه ای دارد اما واقعیت این است که شکاف چند سال گذشته نیز باقی نمانده است.نباید فراموش کنیم که گروه کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا از شش سال پیش با راهبرد سرنگونی حکومت سوریه سبب شدند، دهها هزار تروریست افراطی از کشورهای مختلف جهان به سوریه گسیل و از جنگ افزارهای پیشرفته، پول و حمایت های اطلاعاتی برخوردار شوند. از این رو شکست تروریستها در سوریه را نباید یک اتفاق یا یک رخداد ساده دانست و باید آن را الگویی قرار داد برای تحولات بعدی در خاورمیانه .امری که مقام معظم رهبری روز پنج شنبه در دیدار با اعضای مجلس خبرگان به آن اشاره کردند و فرمودند: آمریکایی‌ها از سالها قبل برای منطقه غرب آسیا طراحی و نقشه داشتند و نام آن را هم «خاورمیانه جدید» یا «خاورمیانه بزرگ» گذاشته بودند و سه محور اصلی این طراحی نیز عراق، سوریه و لبنان بودند اما در هر سه کشور با شکست مواجه شدند.
ایشان تأکید کردند: براساس این طراحی قرار بود، عراق با آن سابقه کهن تاریخی و تمدنی و سوریه به عنوان کانون مقاومت و لبنان با جایگاه ویژه خود، تحت سلطه و نفوذ امریکا و رژیم صهیونیستی باشند.رهبر انقلاب اسلامی گفتند: اما اکنون واقعیات منطقه به گونه‌ای دیگر است زیرا آنها نتوانستند در لبنان کاری از پیش ببرند، در عراق، درست بر عکس خواسته‌ی آنها محقق شده است و در سوریه به رغم جنایت‌های بی‌شمار امریکا و متحدانش و قتل عام مردم این کشور و حمایت‌های گسترده از گروههای تروریستی تکفیری، در حال حاضر داعش به پایان راه خود رسیده و گروههای تکفیری همچون جبهه النصرة، منزوی شده‌اند.ایشان افزودند: حضور و تأثیر جمهوری اسلامی ایران موجب محقق نشدن طراحی‌ها و خواستهای امریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه شده است و همین، دلیلِ عصبانیت آنهاست.بر همین اساس پیروزی بر داعش را باید مرهون نقش بی بدیل جمهوری اسلامی ایران در منطقه دانست و بس.
مهرماه سال 94 پس از موافقت پارلمان روسیه با درخواست رسمی سوریه، نخستین پرواز بمب افکن های روسی مستقر در پایگاه حمیمیم برای بمباران تروریست ها در ناآگاهی کامل غرب از برنامه ریزی های قبلی دمشق و مسکو آغاز شد. روسیه که از دیرباز متحد نظامی و سیاسی سوریه به شمار می رود، پس از گذشت چهار سال از اقدام چند کشور غربی و عربی در تشکیل گروههای تروریستی و پیشروی های نگران کننده داعش و جبهه النصره در مناطق مختلف حتی تا دمشق، در عملیاتی پنهانی و پوشش داده شده، سال 94 جنگ افزارها و شماری از نظامیان خود را به پایگاه حمیمیم سوریه منتقل کرد. فقط 15 روز پس از آغاز عملیات هوایی روسیه، ناگهان دومین شوک خبری به غرب وارد شد، زیرا ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور 24 مهرماه سال 94 میزبان بشار اسد همتای سوری خود در مسکو و سرسراهای کاخ کرملین شد. پس از این دیدار، دامنه عملیات هوایی روسیه در سوریه به صورت مستقل و همچنین حمایت از تهاجم ضد تروریستی ارتش این کشور علیه تروریست ها گسترده تر شد.

این خبر رو هم ببینید

دستگیری یکی از سرکردگان داعش در حومه رقه

نیروهای دموکراتیک سوریه یکی از فرماندهان داعش را در حومه رقه دستگیر کردند. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *