خانه / اجتماعی /   نقش سد مهاباد وبوکان دربحران دریاچه ارومیه!!  

  نقش سد مهاباد وبوکان دربحران دریاچه ارومیه!!  

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: سدهای اصلی که در ایجاد بحران برای دریاچه ارومیه نقش داشته‌اند، سد مهاباد چای و بوکان با ظرفیت سر جمع ۱٫۶ میلیارد متر مکعب در آذربایجان غربی بوده‌اند.
 

 
غلامرضا هاشمی در جلسه نجات دریاچه ارومیه اظهار کرد: کل ظرفیت حوزه آبریز دریاچه ارومیه برای وارد کردن آب به دریاچه ارومیه سالانه ۶٫۸ میلیارد متر مکعب و حقابه آذربایجان شرقی برای تامین آب دریاچه ارومیه ۲۷۰ میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: عملیات نجات دریاچه ارومیه تاکنون وارد فاز عملیاتی نشده است و در حد حرف و نظریه باقی مانده است.
وی با ذکر اینکه ۶۱ سد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه احداث شده است، افزود: این سدها تاثیر چندانی در خشک شدن دریاچه ارومیه نداشته‌اند و تنها ۳۰۱ میلیون متر مکعب ظرفیت این سدها است و سدهای اصلی که در ایجاد بحران برای دریاچه ارومیه نقش داشته‌اند، سد مهاباد چای و بوکان با ظرفیت سر جمع ۱٫۶ میلیارد متر مکعب در آذربایجان غربی بوده‌اند.
در ادامه معصومه ابتکار به مسئولان آب منطقه‌ای تذکر داد و خواستار رهاسازی آب پشت سدها در فصل زمستان شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست  گفت: در فصل زمستان که نیاز کشاورزی و تبخیر شدید آب دریاچه وجود ندارد، بهترین زمان برای رهاسازی آب پشت سدهاست.
محمد اشرف‌نیا، مسئول ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌شرقی گفت: تاکنون برای احیای دریاچه ارومیه فقط صحبت شده است.
معاون سابق عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: وضعیت دریاچه ارومیه به گونه‌ای است که هر چقدر آب رهاسازی کنیم، به دریاچه نمی‌رسد. وضعیت توپوگرافی دریاچه ارومیه به هم خورده است و رهاسازی آب سدها مشکلی را حل نمی‌کند.
وی در ادامه خواستار تسریع در انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه شد و از ایجاد مشکل برای اجرای این طرح انتقاد کرد.
معصومه ابتکار در پاسخ به اظهارات اشرف‌نیا گفت: طرح اجرایی انتقال آب ارس به سازمان محیط زیست نرسیده است. باید حتما ارزیابی زیست محیطی این انتقال آب به تایید سازمان محیط زیست برسد.
 
 

شناسه خبر : 9625

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دو =