نقش کُردها در انتخابات پارلمانی ترکیه

تحلیلگران سیاسی انتخابات پارلمانی فردا در ترکیه را به سبب حضور بی‌سابقه یک حزب کُردی و تأثیر آن بر سیستم سیاسی و حاکمیت در این کشور مهم‌تر از هر انتخابات دیگری در ترکیه می‌دانند

به گزارش کردپرس، انتخابات پارلمانی 2015 ترکیه فردا هفتم ژوئن در سراسر این کشور برگزار می‌شود و کُردهای این کشور که سابقه‌ بیش از 30 سال مبارزه مسلحانه با دولت دارند، برای اولین بار در قالب حزب دموکراتیک خلق‌ها، HDP در این انتخابات شرکت می‌کنند. البته در صورتی می‌توانند به پارلمان راه یابند که 10 درصد کل آراء را به دست آورند. به علت این‌که راه یافتن و یا عدم عبور این حزب کردی از آستانه 10 درصدی پارلمان می‌تواند پیامدهای سیاسی برای این کشور به همراه داشته باشد، بیشتر گفتار تحلیلگران مسائل کردها در ترکیه حول حضور کردها است و کمتر به نقش احزاب اپوزیسیون و مخالف حزب حاکم عدالت و توسعه؛ AKP که اردوغان پیش از رییس‌جمهور شدن رهبری آن را بر عهده داشت، پرداخته‌اند.
هنری بارکی، تحلیلگر مسائل کردها و ترکیه در دانشگاه لیهای آمریکا به نشریه تورنتو استار کانادا گفته است: « این انتخابات میان کُردها و اردوغان برگزار می‌شود. هیچ‌کس درباره دیگر احزاب حرف نمی‌زند. هرچندHDP حزب کوچکی است اما اگر به فضا توجه کنید می‌بینید که همه دارند درباره این حزب حرف می‌زنند.»
وی درباره تأثیر حضور حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات فردا افزود:« مردم چیز متفاوتی در فضای سیاسی ترکیه دیده‌اند. وقتی در خیابان‌ها راه می‌روید، می‌بینید که مردم به تکاپو و جنب‌وجوش افتاده‌اند.»
فرات جنگیز، تحلیلگر سیاسی از دانشگاه لیورپول انگلیس هم گفته است در سه دوره گذشته انتخابات در ترکیه یک حزب ( عدالت و توسعه) به‌تنهایی توانسته است دولت را تشکیل دهد. این حزب گفتار و گستره جمعیتی محدودی دارد اما اکنون یک جمعیت جوان و پرانرژی حضور دارد که فاقد مخرج سیاسی است. مرام حزب دموکراتیک خلق‌ها با خواسته‌های آن‌ها تطابق دارد.
واشنگتن‌پست هم امروز درباره تأثیر حضور کردها در انتخابات ترکیه نوشت مهم‌ترین مانع اردوغان در این انتخابات کردها هستند. اگر HDP بتواند آستانه 10 درصدی ورود به پارلمان را پشت سر بگذارد و وارد پارلمان شود، کرسی‌های لازم برای پیش بردن برنامه‌های موردنظر خود و متوقف کردن امیال اردوغان را کسب خواهد کرد.
سونر گوکپتای، پژوهشگر موسسه واشنگتن برای خاور نزدیک هم با اشاره به این‌که نماینده قشرهای متفاوت مانند ترک‌ها، کردها، ارمنیها، چپها، مسیحیان، مسلمانان و حتی هم جنسگراها در میان نامزدهای حزب دموکراتیک خلق‌ها در انتخابات دیده می‌شود، به واشنگتن‌پست گفت: « سرنوشت جنبش ناسیونالیسم کُردی با سرنوشت لیبرال‌ها و دموکرات‌های ترکیه گره‌خورده است.»
بولنت علی‌رضا،پژوهشگر مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک در واشنگتن در اشاره به تأثیر شخصیت صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر مشترک حزب دموکراتیک خلق‌ها بر پیشرفت سریع این حزب،شخصیت کاریزماتیک این وکیل 42 ساله را مؤثر عنوان کرد و گفت کسب 9 درصد آراء توسط دمیرتاش در انتخابات ریاست جمهوری نشان داد که وی مبارزی قدرتمند است که موردعلاقه آن‌هایی است که می‌خواهند محکم در مقابل اردوغان بایستند.
اما به نوشته واشنگتن‌پست، درواقع نمی‌توان فرق زیادی میان حزب کارگران کردستان ترکیه با پ.ک.ک و حزب دموکراتیک خلق‌ها یا HDP ازنظر آبشخور سیاسی یافت و حتی گفته می‌شود که برادر صلاح‌الدین دمیرتاش در میان این گروه شبه‌نظامی است.
ضیاء پیر، نامزد HDP در شهر دیاربکر و نوه یکی از رهبران پ.ک.ک دراین‌باره به واشنگتن‌پست گفته است:« نمی‌توان رأی‌دهندگان به HDP و طرف داران پ.ک.ک را از هم تشخیص داد اما ما خواهان برقراری صلح هستیم. می‌خواهیم قانونی اساسی در ترکیه به تصویب برسد که حقوق تک‌تک افراد را به رسمیت بشناسد و همه فرهنگ‌ها و مذاهب خود را در ترکیه یکسان و برابر ببینند.»/

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *