نقش کُردها و دیگران در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ ایوب جان

صلاح الدین دمیرتاش، از مدعیان مهم و قدرتمند انتخابات است. نظرسنجی ها حاکی از آن است که آرای دمیرتاش از 6 درصد به 8 درصد رسیده است

در آگوست ماه سال جاری برای نخستین بار، رئیس جمهور ترکیه با رای مستقیم مردم این کشور برگزار می شود. شرکت های نظرسنجی ترکیه بر این باورند که بین آرای اردوغان و آرای احسان اوغلو به عنوان نامزد مشترک مخالفین، تفاوت بسیار ناچیزی وجود دارد و این مساله می توان پیروزی را برای اردوغان دشوار نموده و با توجه هب نامزدی صلاح الدین دمیرتاش، نقش کُردها را پر رنگ تر کند. ایوب جان سردبیر روزنامه ی رادیکال در مقاله ی امروز خود به بررسی این موضوع پرداخته است. این تحلیل گر جوان ترکیه از نویسندگان و روزنامه نگارانی است که همواره مقالات و یادداشت های او به عنوان مهم ترین تحلیل های سیاسی و رسانه ای ترکیه مورد توجه قرار می گیرد.
 ایوب جان/ سرنوشت و نتیجه ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست، به سه عامل مهم بستگی دارد: 1- توان و ظرفیت سیاسی و تبلیغاتی صلاح الدین دمیرتاش نامزد حزب دموکراتیک خلق ها (نامزد مورد حمایت جریان سیاسی وابسته به پ.ک.ک). 2- میزان مشارکت مردم در انتخابات. 3- آرای چهار درصدی ترکیه ای های خارج از کشور.
صد البته مهم ترین عوامل برای تعیین نتایج نهایی انتخابات، خود نامزدها هستند. رجب طیب اردوغان دارای اعتماد به نفس کامل است و با تمام قدرت به میدان آمده است. دستگاه های رسانه ای نزدیک به حزب عدالت و توسعه، از همین حالا بر طبل پیروزی می کوبند و نتایج نظرسنجی اغلب شرکت ها نیز حاکی از قوت احتمال پیروزی اردوغان است. از نظر رسانه های نزدیک به اردوغان و همچنین براساس دیدگاه شرکت های نظرسنجی، اردوغان در همان دور نخست با کسب بیش از 50 درصد آرای مردم ترکیه، به عنوان رئیس جمهور برگزیده می شود.
اما واقعاً اردوغان به همین راحتی رئیس جمهور می شود؟ باید دید روزها و هفته های پیش رو چه پاسخی برای این سوال دارد. اردوغان در انتخابات شهرداری های ترکیه در 31 مارس سال جاری صاحب 43 درصد از آرای مردم ترکیه شد و هنوز هم از آرای همان حامیان برخوردار است. اما برای پیروزی در دور نخست، اردوغان باید 7 درصد رای جدید به دست بیاورد و آرای 43 درصدی مارس را در آگوست به بیش از پنجاه درصد برساند. هنوز مشخص نیست که قرار است این 7 درصد از کجا و به چه شکلی تامین شود. به همین خاطر، باید قبول کرد که حتی بازی های کوچک و رویدادهای کوچک، در انتخابات پیش رو، تاثیرات بزرگ ایجاد خواهد کرد و ترکیه یک انتخابات بسیار حساس را برگزار می کند.
اگر بخواهیم به بررسی وضعیت اکمل الدین احسان اوغلو نامزد مشترک حزب جمهوری خلق (CHP) و حزب حرکت ملی (MHP) بپردازیم، شاهد این خواهیم بود که یک فضای بسیار مبهم و به هم ریخته وجود دارد. اگر این دو حزب تمام هواداران خود را اقناع کنند، احسان اوغلو کمی بیش از 40 درصد رای خواهد گرفت. اما هیچ کدام از دو حزب مزبور هنوز هم نتوانسته اند رضایت کامل هواداران خود را به دست بیاورند. یکی از شرکت های نظرسنجی که اتفاقاً از شرکت های معتبر و دقیق ترکیه است، دست به یک تحقیق میدانی زده و 60 درصد از پاسخ دهندگان اعلام کرده اند که اصلاً اکمل الدین احسان اوغلو را نمی شناسند و در یک فرصت کوتاه یک ماهه، دشوار است که احسان اوغلو بتواند خود را به طور کامل به مردم بشناساند و آرای آنان را جذب کند. احزاب جمهوری خلق و حرکت ملی بر این باورند که حتی اگر هواداران آنها احسان اوغلو را نشناسند، از او حمایت خواهند کرد. در واقع تمام شواهد و آمارها نشان دهنده ی آن است که احسان اوغلو در آغاز مسیر، از حمایت 32 درصدی برخوردار است. بسیار دشوار است که احسان اوغلو بتواند آرای کامل هواداران دو حزب را کسب کند و اصلاً بخش مهمی از هواداران این دو حزب پس از معرفی این نامزد مشترک، اعلام کرده اند که قصد شرکت در انتخابات را ندارند.
در واقع سرنوشت اکمل الدین احسان اوغلو در دور نخست انتخابات بستگی کاملی به این مساله دارد که آیا این گروه از هواداران حزب جمهوری خلق و حزب حرکت ملی، واقعاً پای صندوق های رای خواهند رفت یا خیر. اگر این دو حزب بتوانند همه ی هواداران خود را اقناع کرده و آنان را پای صندوق های رای ببرند، احسان اوغلو با کسب بیش از 40 درصد از آرای مردم، راه رئیس جمهور شدن اردوغان را دشوار کرده و رقابت ها به دور دوم کشیده می شود اما اگر مشارکت پایین بیاید – با در نظر گرفتن درصد بالای مشارکت هواداران اردوغان- در همان دور نخست پیروز نهایی مشخص خواهد شد و نخست وزیر کنونی کشور، نخستین رئیس جمهور منتخب مردم خواهد بود.
میزان مشارکت مردم ترکیه در انتخابات ماه مارس نزدیک به 90 درصد بود و نمی توان انتظار داشت که همین میزان مشارکت، در انتخابات ماه آگوست نیز تکرار شود. چنین چیزی عین خیال پردازی است و در گرمای آگوست، میزان مشارکت به 90 درصد نخواهد رسید. پس باید گفت که رای ندهندگان نیز به اندازه ی رای دهندگان در تعیین سرنوشت انتخابات دخیل هستند. اگر میزان مشارکت در دور نخست 85 درصد باشد، اردوغان نمی تواند به نتیجه ی طلایی نصف به علاوه ی یک دست پیدا کند. چرا؟ چون در دور نخست، ما شاهد حضور یک فاکتور مهم و تعیین کننده به نام حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) نیز هستیم و صلاح الدین دمیرتاش، از مدعیان مهم و قدرتمند انتخابات است. نظرسنجی ها حاکی از آن است که آرای دمیرتاش از 6 درصد به 8 درصد رسیده است. آن دسته از علویان دلشکسته و گله مندی که از حزب جمهوری خلق فاصله گرفته اند به علاوه ی آن دسته از چپ هایی که مرام چپ گرایانه ی حزب دموکراتیک خلق ها را می پسندند، رای خود را به نفع دمیرتاش به صندوق می اندازند و این موضوع بر سرنوشت دور نخست تاثیر جدی می گذارد.
اما فاکتور سوم را نیز از یاد نبریم. فاکتور سوم عبارت است از آرای شهروندان ترکیه ای خارج از کشور. آنان برای رای دادن نیازی ندارند به گذرگاه های گمرکی مراجعه کنند و در همان کشور محل اقامت خود می توانند رای دهند. با توجه به این که اردوغان در میان ترکیه ای های خارج از کشور محبوبیت فراوانی دارد، میزان رای آنان، می تواند معادلات را تغییر دهد و بعید نیست که تاثیر این رقم، اردوغان را به نتیجه ی نهایی بیش از 50 درصد آراء برساند. در جمع بندی کل این مسائل باید گفت؛ش عوامل زیر تکلیف انتخابات ماه آگوست را روشن می کنند:
 
میزان مشارکت: اگر میزان مشارکت واجدین شرایط رای دادن بیش از 80 درصد باشد، اردوغان نمی تواند در دور نخست پیروز شود اما اگر زیر 80 درصد باشد، پیروزی اردوغان ممکن و میسر است.
عملکرد و تبلیغات دمیرتاش: اگر صلاح الدین دمیرتاش بیش از 10 درصد از آرای مردم را کسب کند، احتمال پیروزی اردوغان در دور نخست پایین می آید.
ترکیه ای های خارج از کشور: آرای شهروندان خارج از کشور، 4 درصد از کل آرای واجدین شرایط رای دادن است و آنان می توانند سرنوشت انتخابات را تغییر دهند.
منبع: روزنامه الکترونیکی رادیکال ترکیه
ترجمه: خبرگزاری کردپرس
 
 
 
کد مطلب: 65773  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۴/۱۲  |  ساعت: ۱۴ : ۱۳

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *