خانه / دینی / نماینده الازهر خواستار بازنگری در فتواهای گذشته شد

نماینده الازهر خواستار بازنگری در فتواهای گذشته شد

نماینده الازهر مصر بر ضرورت بازنگری فتواهای گذشته اهل سنت و فتواهای متضاد تأکید کرد

تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۳
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، “عباس شومان”، نماینده الازهر، در سخنان خود در اولین نشست کنفرانس بررسی مشکلات فتوا که در مصر درحال برگزاری است، خواستار بازنگری در بسیاری از فتواهای علمای گذشته شد و گفت: این فتواها برپایه عرف گذشته صادر شده و اکنون عرف و زمان تغییر کرده است.
 
وی افزود: امروز با توجه به واقعیت های تلخ امت اسلام و چالش های پیش روی مسلمانان، باید کسانی که عهده دار امر مهم فتوا هستند تلاش زیادی انجام دهند تا مردم را از حیرت و سرگردانی در فتواهای متضاد نجات دهند.
 
شومان ادامه داد: امروز زمینه های متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، پزشکی و علوم تطبیقی در موضوع فتوا دخالت دارند و همین باعث می شود در بسیاری از موارد شناسایی واقعیت و همچنین صدور فتوا برای متخصص شریعت، امری دشوار و گاه ناممکن باشد؛ چرا که حکم دادن و صدور فتوا متوقف بر شناخت موضوع و تصور آن می باشد و بر این اساس نیازمند نوعی اجتهاد جمعی هستیم که کارشناسان و صاحب نظران علوم مختلف در کنار فقها بنشینند و موضوع فتوا را بررسی کنند.
 
وی همچنین از کشورهای اسلامی خواست منابع صدور فتوا را در کشورهای خود معین و مشخص کنند و مؤسساتی رسمی برای صدور فتوا در نظر بگیرند؛ در عین حال حق صدور فتوا را نیز برای فقها در مسایل خاص حفظ کنند و کسانی که شایسته این کار نیستند، مورد تعقیب و مجازات قرار بگیرند.
 
کنفرانس بین المللی “فتوا؛ اشکالات موجود و چشم انداز آینده” دیروز با مشارکت بیش از ۵۰ کشور جهان در قاهره، پایتخت مصر آغاز به کار کرد. این کنفرانس امروز به کار خود پایان می دهد.
 

شناسه خبر : 5519

این خبر رو هم ببینید

الفبای تقریب و راهکارهای نهادینه شدن وحدت اسلامی

هر مذهبی حق دارد نظرات خود را توضیح دهد و از آن دفاع کند، بدون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =