نماینده ایلام: محاسن استانی شدن انتخابات بیشتر از معایب آن است

نماینده ایلام در خصوص طرح استانی شدن انتخابات گفت: محاسن استانی شدن انتخابات بیشتر از معایب آن است

احمد شوهانی در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص طرح طرح استانی شدن انتخابات مجلس تاکید کرد: موافق تصویب و اجرای این طرح هستم چراکه نگاه نمایندگان مجلس را از مسائل خرد ،جزیی، منطقه‌ای و چه بسا قومی و قبیله ای که وقت وانرژی نماینده را می گیرد به سمت مسائل کلان می کشاند.
 
وی افزود: دیگر اینکه بسیاری از این پروژه ها و طرح هایی که در حال حاضر در سطح کشور روی دست دولت مانده و بسیاری از آن ها توجیه اقتصادی نداشته اند به دلیل این است که نماینده ای در سرکشی از حوزه انتخابیه خود در منطقه و شهرستانی به دلیل فشار و درخواست مردم برای احداث این پروژه و گرفتن اعتبار آن تلاش کرده است اما این نماینده اگر نماینده کل استان باشد از تصویب طرح و لایحه ای دفاع می کند که در استان او اجرا شود اما دیگر برای طرح هایی که توجیه ندارد، اصرار نمی کند.
 
این نمایند مجلس با بیان اینکه براساس قانون اساسی نیز یک نمایند در قبال کشور پاسخ گوست، خاطرنشان کرد: در حال حاضر با این نگاه های بومی و منطقه ای، بسیاری از نماینده ها گرفتار افراد خاص شده اند مثلا در زمان انتخابات مجبور است تلاش کند رای یک شهر را بگیرد و برای این کار در مناطق سنتی تر و شهرهای کوچک تر می رود سراغ اشخاص «کارچاق کن» و آن ها لابی می کنند و نماینده اسیر تعداد خاصی از افراد می‌شود. اما اگر انتخابات استانی شود اولا افراد قوی تر به مجلس راه پیدا می کنند و دیگر اینکه یک کاندیدا، برای رای آوردن باید توانمندی های خودش را عرضه کند و لازم نیست که در یک شهر کوچک نماینده برای گرفتن رای مردم خانه به خانه راه بیفتد و به هرکس وعده ای بدهد که به او رای بدهد لذا من محاسن استانی شدن انتخابات را از معایب آن بیشتر می دانم.
 
وی افزود: در شهرهای کوچک که هنوز نگاه‌های قومیتی حاکم است به عنوان مثال در یک شهری سه قومیت و قبیله وجود دارند و نامزدی که در انتخابات شرکت می کند، به سراغ ریش سفیدها و بزرگان قوم می رود تا آنها را راضی کند و در واقع می شود نماینده آنها و باید در خدمت آن‌ها باشد که در این صورت بخش عمده ای از جمعیت خود به خود حذف می شوند.
 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در حال حاضر که نمایندگان برای هر حوزه انتخابیه و به صورت غیر استانی انتخاب می شوند، اختلافاتی به وجود می آید که بعضی اوقات این اختلافات به قوه مجریه کشانده می شود. به عنوان مثال من به عنوان نماینده یک منطقه می گویم باید فلان رئیس دانشگاه از شهر من باشد و نماینده دیگری از همان استان می گوید که نه بهتر است این فرد متعلق به شهر او باشد که همین امر اختلافاتی را پدید می آورد. اما در صورت استانی شدن انتخابات دیگر این کشمکش ها و فشارها کمتر می شود و مدیران شهرستان ها نیز با روش های شایسته سالارانه تری معرفی و منصوب می شوند.
 
نماینده مردم ایلام در خانه ملت یادآور شد:با توجه جمع جهات، استانی شدن انتخابات شاید در حال حاضر به نفع نمایندگان فعلی مجلس در انتخابات آینده نباشد اما در بلند مدت به نفع منافع ملی و کلان کشور است.
 
شوهانی دلیل اینکه این طرح تاکنون به تصویب نرسیده است را اینگونه بیان کرد و افزود: مخالفان تصورشان این است که می گویند که آن ها در این سه سال برای یک منطقه کار کرده اند اما اگر انتخابات استانی بشود؛ شاید فکر می کنند امکان رای آوری شان کاهش پیدا می کند و در نتیجه مخالفت می کنند یا بعضی ها می گویند این طرح انتخابات را هزینه بر می کند اما این ها دلیل قانع کننده ای نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: در صورت اجرای این طرح، با برگزاری چند همایش بزرگ انتخاباتی و چند میزگرد در تلویزیون می شود با مردم راحت تر و آسان تر صحبت کرد و دیگر لازم نیست در شهرهای کوچک طرف خانه به خانه برود و تراکت و پوستر پخش کند اما وقتی انتخابات استانی باشد،طرف مجبور است که در یک همایش یا میزگرد برنامه های خودش را ارائه بدهد لذا از حضور افراد ضعیف و کوتوله های سیاسی در عرصه انتخابات جلوگیری می شود و با راه یافتن افراد قوی به مجلس، مجلس قوی تر می شود.
 
شوهانی تاکید کرد: اجرای این طرح به نفع روستاها و مناطق کوچک نیز خواهد بود و نمایندگان یک استان با همفکری و رایزنی بیشتر می‌توانند خدمات بیشتر و بهتری به مردم کل استان بدهند که در این صورت از این مسئله روستاها و شهرها منتفع می شوند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
 
وی درخصوص امکان تصویب شدن این طرح در مجلس تصریح کرد:فضای مجلس خوب است ومن فکر می کنم که بیشتر نمایندگان راضی باشند.
 
شوهانی همچنین در خصوص احتمال تایید این طرح از سوی شورای نگهبان نیز خاطرنشان کرد: به نظر نمی رسد که طرح خلاف قانون و شرع باشد و فکر نمی کنم شورای نگهبان با آن مخالفت کند اما باز هم باید دید نمایندگان در باره ان به چه تصمیمی خواهند رسید.
 
کد مطلب: 75105  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۹/۲۱  |  ساعت: ۱۹ : ۳۵

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *