خانه / سیاسی / نماینده بوکان: انتخاب شهردار بوکان بدون دخالت و مشورت صورت گرفت 

نماینده بوکان: انتخاب شهردار بوکان بدون دخالت و مشورت صورت گرفت 

بوکان- نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی نوشت که انتخاب شهردار بوکان توسط شو رای شهر، انتخابی آزاد بوده است و این انتخاب بدون دخالت و یا مشورت با فرماندار شهرستان بوکان و نماینده این شهرصورت گرفته است.

“محمد قسیم عثمانی” چند روز بعد از انتخاب و معرفی “رشید میرحسامی ” به عنوان شهردار بوکان  توسط شورای اسلامی این شهر در یادداشتی با عنوان« انتخاب آزاد شهردار توسط شورای شهر» که نسخه ای از آن در اختیار کردپرس قرار گرفته است، نوشت : شورای شهر بوکان بر اساس اختیار قانونی شهردار مد نظر خود را با ۱۱ رأی  انتخاب کردند که این انتخاب بدون دخالت و یا مشورت با فرماندار یا نماینده شهرستان صورت گرفته است.
وی در ادامه این یادداشت خود نوشت: عدم مشورت شورا نیز جای گله و شکایت نیست چرا که شورای محترم از حق قانونی خود استفاده کرده اند،
متن کامل این یادداشت نماینده بوکان به شرح زیر است:
انتخاب آزاد شهردار توسط شورای شهر
بالاخره شورای محترم شهر بوکان پس از عزل آقای سلیمان فیضی، شهردار مد نظر خود را با یازده رأی انتخاب کرد که این انتخاب بدون مشورت با فرماندار یا نماینده شهرستان صورت گرفته است.
هر جند عدم مشورت شورا جای شکایت نیست و شورای شهر از حق قانونی خود استفاده کرده اند، اما  روال معمول اینگونه نیست و بطور منطقی مشورت برای تعامل و تصمیم گیری درست، ضروری به نظر می رسد. در این خصوص نکات زیر قابل توجه و تأمل است :
 ۱- اگر در انتخاب آقای فیضی بعنوان شهردار، برخی از اعضای محترم شورا سفارش و توصیه بنده به عنوان نماینده مردم را دخالت محسوب می نمودند و اگر نقش بارز بنده را در جلوگیری از عزل ایشان، دخالت و فشار تلقی می فرمودند، اکنون در این انتخاب با اختیار کامل و مطلق و صرفا بر اساس شناخت و تشخیص خود به این انتخاب و تصمیم رسیده اند و خوشبختانه جز شورای محترم هیچکس در این تصمیم نقشی نداشته است و به تبع آن، مسؤلیت این انتخاب نیز صد در صد با شورای محترم خواهد بود. اگر دوستان شورا آقای سلیمان فیضی را شهردار نماینده و فرماندار می دانستند، اکنون شهردار متعلق به خود شوراست که امیدوارم ایشان بتوانند انتظارات بحق مردم را برآورده نمایند و در این راستا همکاری با ایشان وظیفه ی همگان است.
 ۲- اکنون که شورای محترم شهردار مطلوب نظر خود را یافته است، حمایت همه جانبه ی آنها می تواند پشتوانه ی خوبی برای عملکرد شهردار و دستگاه شهرداری باشد و اصولا موفقیت شهردار منوط به حمایت کامل عزیزان شورا خواهد بود و رأی صد در صدی اعضای شورا به شهردار منتخب این مسؤلیت را برای تک تک اعضای شورا، مضاعف نموده است.
 ۳- جایگاه قانونی شورا کاملا تعریف شده است و به هیچ وجه نقشی جز نظارت و تصویب موضوعات به شورای اسلامی شهر سپرده نشده است و انتظار می رود اعضای شورا با عدم دخالت در امور شهرداری و با افزایش نظارت قانونی خود بر این دستگاه، شهردار منتخب خود را یاری دهند تا شهردار مدیریت کند نه اینکه توسط دیگران مدیریت شود. در غیر این صورت، شهردار موفق نخواهد شد و چنانچه شهردار موفق نشود هرگز افکار عمومی در مورد شورا و تصمیمات شان ترمیم نخواهد شد.
 ۴- در دوره ی گذشته، آقای میر حسامی به دلیل دخالتهای نابحا نتوانست از ظرفیت خود بنحو احسن استفاده نماید و به گفته ی خود ایشان، توانسته اند فقط از ۲۰ درصد ظرفیت  و توان خود استفاده نمایند که امید است با توجه به سطح دانش و تحصیلات اعضای محترم شورا و رأی صد در صدی آنان به شهردار، از صد در صد ظرفیت شهردار منتخب استفاده نموده و با فعالیت منطقی، عادلانه، برنامه ریزی شده و منطبق بر نیاز مردم، شهر بوکان را در شأن مردم فرهیخته ی آن آراسته و پیراسته نمایند تا بیش از این شرایط متفاوت شهرهای همجوار مردم ما را دچار حسرت، افسوس و خسران ننماید.
 ۵- بنده بر حسب وظیفه ی قانونی، نهایت همکاری قانونی را با شورای محترم و شهردار منتخب خواهم داشت و هر آنچه در توان داشته باشم در جهت عمران و آبادانی شهرمان در طبق اخلاص خواهم گذاشت تا بلکه به صورت تیمی و هماهنگ و در عین حال مستقل، بتوان به مردم خوبمان خالصانه خدمت کنیم و به عنوان قشر تحصیلکرده ی جامعه، کاری کنیم که اعتماد مردم را به این قشر حفظ نماییم در غیر اینصورت اگر به جامعه جفا کرده ایم به تحصیلکردگان جفای مضاعف نموده ایم و نسل امروز و فردا ما را نخواهند بخشید.
 ۶- به جناب آقای رشید میرحسامی نیز یاداوری می نمایم که هم عمران شهری و هم اعتبار اعضای شورا نزد مردم و مسئولین، امروز در دستان ایشان است و جز با کار درست و درست کاری نمی توان این مهم را عملیاتی ساخت. مردم با هزاران امید و انتظار به اعضای محترم شورا رأی داده اند و به آنها اعتماد کرده اند و اگر ایشان موفق عمل نکنند اعتماد عمومی ترک خورده ی فعلی، شکسته خواهد شد. اعتمادی که شدیدا و عمیقا نیاز به ترمیم دارد و داروی این ترمیم، فقط و فقط فعالیت صحیح و وسیع دستگاه تحت مدیریت شهردار می باشد.
 ۷- قدر مسلم اینکه افکار عمومی انتظار متفاوتی از شورای این دوره داشته و دارند ولی آنچه تابحال اتفاق افتاده است منطبق با انتظار و مطلوب نظر مردم نبوده و نیست. هر چند شوراها می توانند تصمیمات خود را بدون توجه به افکار عمومی اتخاذ نمایند کمااینکه در عزل شهردار نیز همین شرایط رقم خورد ولی نباید نسبت به افکار عمومی بی تفاوت بود.  امیدوارم در ادامه ی راه تصمیمات و نتایج تصمیمات شورا منجر به رضایت افکار عمومی شود و با کارهای اساسی که شهرداری انجام می دهد افکار عمومی به رضایت برسد.
 ۸- لازم به یاداوری است که توقعات و انتظارات از شهرداری بالا رفته و به همین نسبت اقناع افکار عمومی در مورد شهرداری، نیاز به تلاش مضاعف و هم افزایی دارد و آقای میرحسامی باید بسیار فعال تر، مردمدار تر و متفاوت از گذشته عمل نمایند تا بتوانند پاسخگوی انتظارات امروز مردم باشند و این شرایط بار مسئولیت شهردار و شورا را سنگین تر خواهد ساخت.
 ۹- اصولا تغییر مکرر شهردار، هزینه های مختلفی را بر شورا، شهر، شهرداری و شهروندان تحمیل خواهد کرد و هر روز نمی توان شهرداری را عزل و شهردار دیگری را برگزید. برای پرهیز از این اتفاق باید خطوط و حدود قانونی بین شورا، شهردار و سایر مسئولین حفظ  و رعایت گردد و با تعامل مثبت و سازنده، از تفرقه پرهیز شود و به هیچکس اجازه داده نشود تفرقه ایجاد کند چرا که موفقیت شهردار، موفقیت شورا و عدم موفقیت شهردار، عدم موفقیت شورا تلقی خواهد شد. واضح است که دیگر فرصتی برای آزمون و خطا برای شورای اسلامی شهر باقی نمانده  است و باید با همت و کار مضاعف، افکار عمومی التیام یابد.
 ۱۰- فارغ از نوع انتخاب، روش انتخاب و فرد انتخاب شده، اجماع یازده نفره ی اعضای محترم شورا در مورد مهمترین تصمیم شورا یعنی انتخاب شهردار قابل تحسین است که امیدوارم این اجماع و اتفاق نظر در ادامه ی مسیر و در سایر زمینه ها و مسائل نیز استمرار یابد. بنده نیز وظیفه ی خود می دانم این اجماع نظر را به فال نیک گرفته و مورد تقدیر قرار دهم و امیدوارم در آینده ی نزدیک این انتخاب شورا، با کار و تلاش فزاینده و با برنامه و با پرهیز از اتلاف منابع و کارهای بی کیفیت و عجولانه، بتواند افکار عمومی را اقناع نماید و در عمل صحت انتخاب و انتخاب صحیح شهردار توسط شورا، نزد افکار عمومی به اثبات برسد چرا که در شرایط فعلی، وضع به گونه ی دیگریست. البته باتوجه به انگیزه ی موجود در اعضای محترم شورا و شهردار منتخب، می توان با کمک و حمایت همه جانبه ی مسئولین، این قضاوت و نگاه را در میانمدت اصلاح و تغییر داد و امیدوارم شاهد این اتفاق مبارک باشیم.
 ۱۱- توفیق شهردار منوط به تعامل سازنده با مجموعه ی شورا، مردم و مسئولین است و تعامل نه یک رویداد اتفاقی بلکه یک راهکار برنامه ریزی شده و هدفمند است که امیدوارم شهردار محترم با برنامه و زمانبندی دقیق بتوانند از کلیه ی ظرفیت های بالقوه ی موجود برای پیشبرد برنامه های عمرانی شهرداری بهره گیرند و موجبات عمران و آبادانی و مبلمان زیبا ر مطلوب شهری را فراهم سازند و با مقابله با فساد، زیاده خواهی، رانت جویی و سهم خواهی هایی که فضای شهرداری را فرا گرفته است در قامت یک شهردار مقتدر و تمام عیار ظاهر شوند و موجبات رضایتمندی مردم خوبمان را فراهم سازند.
امید است همه ی عزیزان شورا و شهردار منتخب در خدمت به مردم فرهیخته و قدرشناس بوکان و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق باشند.

شناسه خبر : 16763

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =