خانه / بانوان / نماینده تهران ؛ تعداد نمایندگان زن مجلس، نسبت به توانمندیهای زنان بسیار کم است /نام زنان کوبانی در تاریخ ثبت شد

نماینده تهران ؛ تعداد نمایندگان زن مجلس، نسبت به توانمندیهای زنان بسیار کم است /نام زنان کوبانی در تاریخ ثبت شد

فاطمه آلیا عنوان کرد:هم در آموزه های دینی و هم در قانون اساسی به نقش زن در مشارکت اجتماعی و سیاسی تاکید شده است

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگار پارلمانی کردپرس در خصوص کمپین حضور بیشتر نمایندگان زن در مجلس،گفت:پاسخ به این سؤال نیاز به چند مقدمه دارد که ما در چارچوب اندیشه های اسلامی حاکم بر نظام جمهوری اسلامی و آموزه های دینیمان به آن نگاه می کنیم.بحث مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان موضوع پذیرفته شده ای است که هم در آموزه های دینی و هم در قانون اساسی و هم در رهنمونهای هر دو رهبر انقلاب به آن اشاره شده و در این بحثی نیست.
 
وی تصریح کرد:واقعیت این است،باید در قوای سه گانه از توانمندی خانمها بهره گیری شود که این موضوع هم پذیرفته شده و هم اعمال می شود.ما مشاهده می کنیم،خانمهای ما به برکت دستاوردهای انقلاب اسلامی توانسته اند شرایط  و تخصص لازم را کسب کنند و در قوه های مختلف دیده شوند.در دوره قبل وزیر خانم داشتیم،در قوه قضاییه، قضات و مستشاران زن داریم.
 
وی افزود:اما آنچیزی که  مورد بحث است،کمیت حضور زنان در پست نمایندگی مجلس شورای اسلامی است و این واقعیتی است که همه ما آن را قبول داریم که این مسئله یا موضوعی دور از انتظار جامعه است و یا مردم آن را نمی پذیرند.
 
عضو کمیسیون شوراهای مجلس ادامه داد:بعد از انقلاب با توجه به رشدی که زنان ما در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی داشتند و حضور خود را  تثبیت کردند،شایسته است که به صورت جدیتر در مشاغل و پستهای مدیریتی بکار گرفته و حضور یابند.
 
این نماینده مجلس خاطر نشان کرد:بنابراین وقتی صحبت می شود در ازای حدود ۲۹۰ نماینده باید توازنی بین نماینده زن و مرد به وجود آید،موضوع مهمی است که راهکار خود را دارد. فاطمه آلیا تصریح کرد:در دوره های مختلف مجلس بعد از انقلاب،نمایندگان زن،از دو یا سه نماینده شروع شده و به سیزده،چهارده نماینده و این دوره نه نفر رسیده است.این تعداد به نسبت توانمندیها زنان بسیار کم است و این یک واقعیت به حساب می آید.
 
وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار کردپرس که راه حل ورود زنان به محیطی همچون مجلس چیست،گفت:ورود زنان به مجلس موضوع مهمی است،در جامعه از میان زنان و یا مردان کسانی هستند که روی موضوع سهمیه بندی کرسی های مجلس کار می کنند و به ۳۰ درصد کرسی برای زنان می اندیشند.شاید این تفکر الگو برداری بی مطالعه ای از تجربه بعضی از کشورها باشد.مطالعه ما بر روی پارلمانهای سایر کشورها نشان می دهد در کشورهایی که توازنی بین نمایندگان زن و مرد وجود دارد، سهمیه ای تخصیص داده شده است.
 
نماینده تهران در خصوص سهمیه بندی کرسی های مجلس عنوان کرد: البته سهمیه تخصیص دادن،به دو دلیل دارای اشکال است.این را از این جهت عرض می کنم که بعضی از بانوان کشور این راه حل را برگزیده اند.اشکال اول این است که موضوع با مردم سالاری دینی و دمکراسی که ما عنوان می کنیم زاویه دارد.ما در قوانینمان معتقد به انتخاب آزاد هستیم و این یعنی اینکه جنسیت معنایی ندارد،مخصوصا در کشور ما که بحث انتخابات رقابت بسیار تنگاتنگ و جدی است و فاکتور جنسیتی در آن بی رنگ است که در مردم سالاری دینی کشور این موضوع به عینه مشاهده می شود.مردم ما در رابطه به مباحث مربوط به مسئولیتهای اجتماعی،نباید به جنسیت نگاه کنند بلکه به توانمنندیها توجه کنند،پس از نقطه نظر دمکراسی این با اصل شایسته سالاری مغایرت دارد و سهمیه بندی با مفاهیم دمکراسی همخوانی ندارد.از طرف دیگر اگر ما سهمیه ای در حد مثلاً ۳۰ درصد در نظر بگیریم و شرایطی که یک خانم از لحاظ تجربه و احراز وضعیت برای ورود به پارلمان مورد نیازش است در شخص موجود نباشد،آن وقت چه باید کنیم.در این موقعیت ورود زن،حالت انتصابی به خود می گیرد و نماینده از آن اقتدار و قدرت کافی برخوردار نیست.
 
وی افزود:اصل انتخابات در کشور ما رقابتی است و نه جنسیتی و  هر نماینده که به مجلس می آید بر اساس رقابت تنگاتنگ و بر پایه توانمندی و  اقتدار خود انتخاب می شود و این عین مردم سالاری دینی و متفاوت با مفاهیم غربی دمکراسی هم نیست.
 
آلیا با تاکید بر حضور واقعی زنان در فعالیتهای اجتماعی،گفت:در کشور ما دو ملاحظه وجود دارد،نخست اینکه ما تلاشمان این است، خانمها در کلیه شئونات و در لایه لایه حضور فراگیر داشته باشند و تنها حضورشان به صورت ویترینی نباشد.پیشرفت یک کشور به لحاظ ویترینی جالب نیست.اگر ما دو یا سه وزیر در دولت داشته باشیم و یا از ۹ نماینده امروز  به ۹۰ برسیم، اما در لایه های دیگر جامعه به زنان ارزشی ندهیم و یا توانمندی که خانمها در مشاغل تخصصی دارند، به کار نگیریم،پیشرفتی در حوزه زنان به دست نمی آوریم.
 
وی خاطر نشان کرد:ما باید پویش و کمپینی داشته باشیم که حضور خانمها در عرصه های اجتماعی با حفظ ارزش های خانواده عملی گردد و تنها صرفاً ویترینی به نظر نرسد.
 
نماینده تهران با اشاره به تلاش خانمهایی که معتقدند،باید چهره مردانه مجلس،تغییر کند،توضیح داد:خانمهایی که می گویند نگاه مردانه مجلس،باید تغییر کند این بر خواسته از تفکرات فمینیستی است.ما در قوه مقننه و در کمیسیونهایی که حضور داریم،بسیاری از آقایان  انگیزه و مطالعاتشان در خصوص زنان و فعالیتهای زنان است و نگاه مترقی اسلامی به موضوع و حقوق زن دارند و نظراتشان در مورد حقوق و جایگاه زنان بسیار پذیرفته شده است.بنابراین بهتر است بیاییم نگاه علمی را جنسیتی نکنیم بلکه در فکر راه حل های دیگری برای جبران این خلأ ها باشیم.ما هم موافقیم که این خلأ وجود دارد،اما راه حل های دیگری هم وجود دارد.
 
وی با بیان این مطلب که باید همه ما کمک کنیم تا زنان بیشتری به مجلس راه یابند،تاکید کرد:در این رابطه باید از ظرفیت های احزاب و رسانه استفاده کنیم و خانمهای فعال و توانمند و واجد شرایط را به مردم معرفی نماییم،تبلیغات رسانه ایمان را در اختیارشان بگذاریم و تلاش کنیم تا زنان رأی بیاورند تا مصداق مردم سالاری دینی به وجود آید.همه ما باید تلاش کنیم،زنان متدین و متخصص و ولایت مدار و آشنا به تکالیف قوه مقننه وارد مجلس شوند و در مجلس دهم شاهد حضور جمعیت بیشتری از خانمهای فعال باشیم.
 
فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با تحسین زنان کرد کوبانی،گفت:در سخت ترین شرایطی که تروریستها در سوریه حاکم شده بودند ما دیدیم زنان شیردل کرد سوری مسلح شدند و در برابر درنده ترین دشمن بشری پیروز شدند.ما در تاریخ اسلام و در تاریخ کشور هم این موضوع را تجربه کرده ایم.در زمان بعضی از سلسله ها که دولت مردان تسلیم قراردادهای ننگین شدند،زنها اسلحه  بستند و حتی وارد مجلس شدند و با نمایندگان جدل و بحث کردند.
 
وی افزود:ما در مجلس این حرکت زنان کرد سوری را ستایش و تحسین کردیم. زنان کوبانی شک نکنند که این حرکتشان در تاریخ ثبت شد.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد:به لحاظ اسلامی در بحث دفاع ما جنسیت نداریم،زنانیکه جزء یاران پیامبر بودند  جایی که لازم بود در جنگ ها شرکت می کردند و روحیه به مردان می دادند.
 
امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب همیشه تاکید داشتند:زنان به صحنه می آیند و به مردان روحیه می دهند.به همین خاطر زنان پا به پای مردان همیشه در صحنه هستند و هیچ گاه پا پس نگذاشته اند.
 
 
 
کد مطلب: ۹۵۳۴۱  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۹/۲  |  ساعت: ۱۱ : ۷

شناسه خبر : 20063

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + سیزده =