نماینده دائم ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل: جنگی که چیزی جز محنت، قحطی و کشتار برای ایران نداشت

غلامحسین دهقانی در مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم و گرامیداشت قربانیان این جنگ گفت: در جنگ جهانی دوم، ایران برای کشورهای متفق «پل پیروزی» بود، اما این جنگ برای ایران چیزی جز محنت، قحطی و کشتار در پی نداشت

زمان انتشار خبر: پنج شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۱۶:۳۶
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم و با موضوع گرامی داشت قربانیان این جنگ برگزار شد.
 
در این نشست نمایندگان بیش از ۳۰ کشور از جمله «غلامحسین دهقانی»، سفیر و معاون نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، به ایراد سخن پرداختند.
 
دهقانی در سخنان خود به طرح این نکته پرداخت که قربانیان جنگ جهانی اول بسیار فراتر از سربازان دولت‌های درگیر در این جنگ بوده‌اند و مردم برخی کشورها از جمله ایران تاوان سنگینی در این جنگ پرداخته‌ اند.
 
وی پرداختن به مصائب تحمیل شده به کشورهایی مثل ایران در نتیجه این جنگ را حائز اهمیت ویژه دانست و گفت: حمله متفقین به ایران و اشغال این کشور یکی از جنبه‌های کمتر شناخته شده جنگ جهانی دوم است.
 
وی با اشاره به تاثیر ویرانگر و گسترده این اشغال بر حاکمیت سیاسی و توسعه اقتصادی ایران، از کشته شدن صدها هزار تن از ایرانیان در جریان این تجاوز و اشغال، چه در هنگام مقاومت در برابر متجاوزان و چه در نتیجه همه گیری قحطی و بیماری، یاد کرد.
 
سفیر کشورمان با یادآوری موضع ایران مبنی بر بی‌ طرفی در جنگ، به نادیده گرفته شدن این موضع از سوی دولت‌های متفق اشاره کرد و ضمن برشمردن علل این تجاوز، اشغال ایران را مایه مداخله در نظام سیاسی، نقض حق ایران بر بی‌طرف ماندن در جنگ، نقض حاکمیت کشور و نقض حق تعیین سرنوشت مردم دانست.
 
وی با اشاره به اینکه متجاوزان کنترل امور مهم کشور در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی را در دست گرفته بودند، به چنگ انداختن اشغالگران به مواد غذایی، سوخت و دیگر کالاهای اساسی کشور اشاره کرد که در نهایت زمینه ساز همه گیری قحطی و بیماری در کشورمان شد و در ظرف چند سال جان صدها هزار ایرانی را گرفت.
 
دهقانی گفت: ایران برای کشورهای متفق «پل پیروزی» بود، اما این جنگ برای خود ایران چیزی جز محنت در پی نداشت.
 
وی با یادآوری فرمایشی از مولای متفقین حضرت علی (علیه السلام) با این مضمون که «عبرت گرفتن از گذشته باعث انتخاب راه درست می‌شود»، خواستار درس گرفتن از این جنگ شد و گفت: اگر کشورها به حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی کشورهای دیگر احترام گذاشته و به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات و نیز عدم تهدید و توسل به زور در روابط بین‌الملل پایبند بودند، این فاجعه اتفاق نمی‌افتاد.
در پایان وی با یادآوری تجربیات تلخ کشورمان به عنوان یکی از اعضای پایه گذار ملل متحد از اشغال به دست قدرت‌های خارجی، بر اهمیت اصول و اهداف منشور ملل متحد از نظر ایران تاکید کرد و خواستار پایبندی کشورها به تعهداتشان تحت این منشور شد.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *