نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران: گروه های معارض ایرانی از هرگونه تحرکات نظامی علیه این کشور در مرزهای اقلیم کردستان خودداری کنند

نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران، درباره تهدیدات اخیر فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران علیه گروه های معارض مستقر در خاک اقلیم،تاکید کرد که این گروه های مسلح باید از هرگونه تحرکات نظامی علیه ایران در مرزهای اقلیم، خودداری کنند.

به گزارش کردپرس، طی روزهای اخیر فرماندهان نظامی جمهوری اسلامی ایران بارها به گروه های مسلح معارض ایرانی که در خاک اقلیم کردستان مستقر هستند، هشدار داده و حملات پهپادی علیه مقرهای این نیروها انجام شد و مقامات اقلیم نیز تاکید می کنند که باید این گروه ها از هرگونه تحرک علیه ایران خودداری کنند.

ناظم دباغ نماینده دولت اقلیم کردستان در تهران در این مورد به بخش کردی رادیو صدای آمریکا گفت که اربیل به دنبال یافتن راه حل دیپلماتیک رفع این تنش ها است و تاکید کرد که نباید خاک اقلیم برای حمله به کشورهای همسایه به کار گرفته شود.

وی افزود که باید گروه های مسلح مخالف حکومت ایران به توافقات خود با دولت اقلیم پایبند بوده و اجازه ندهد، نیروهایشان یا افراد متفرقه دست به اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی بزنند.

ناظم دباغ درباره توافقات سیاسی میان گروه های مسلح معارض ایرانی و اقلیم کردستان، گفت که تاریخ این توافق ها به دوران پیش از تاسیس دولت اقلیم و ساختار خودمختار اقلیم مربوط بوده و در چارچوب این توافقات احزاب اپوزیسیون ایرانی مجاز هستند در خاک اقلیم فعالیت های سیاسی و اجتماعی خود را انجام دهند.

همچنین اشاره کرد که خود وی در جریان یکی از این توافق ها بوده و در سال 1986 میلادی و زمانی که در منطقه صفروزرون ( سەفرەوزەرون) بوده اند به سازمان منافقین هشدار داده که نباید در این منطقه حضور داشته و یا علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام به تحرکات نظامی کنند و در واقع در سال 1986 احزاب اقلیم و عمدتا اتحادیه میهنی با این جریان های اپوزیسیون ایرانی به توافق رسید که نه آنان علیه ایران اقدام نظامی انجام دهند و نه ایران نیز به آنان حمله کند  و پس از قیام کردهای عراق و برگزاری انتخابات و تاسیس اقلیم کردستان، این توافق به دولت اقلیم کردستان نیز منتقل شده و تاکنون بر مبنای آن عمل شده است.

همچنین تاکید کرد که دولت اقلیم باید تهدیدات ایران را جدی بگیرد.

نمایندە دولت اقلیم در تهران،  درباره اینکه آیا دولت اقلیم کردستان حاضر است که درخواست های ایران را پذیرفته و گروه های مسلح کرد ایرانی را از خاک اقلیم اخراج کند یا خیر، گفت اطلاعی در این مورد ندارد و هیچ پیام و دستورالعمل و اشاره ای در این مورد به وی ابلاغ نشده و وی فقط به عنوان نماینده دولت عمل کرده و پیام ها را اعلام کرده و پاسخ ها را دریافت می کند.

ناظم دباغ درباره تحرکات نظامی این گروه های مسلح علیه ایران به درگیری های روی داده در هفته های اخیر در منطقه بانه در غرب ایران اشاره کرده و گفت که درگیری هایی در بانه  روی داده و موجب جان باختن چند تن شده و همین امر موجب واکنش ایران و تنش های اخیر و پاسخ ایران به این حملات شده است.

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *