خانه / اجتماعی / نماینده سردشت و پیرانشهر؛ اقدامات صورت گرفته برای دانش آموزان شین آباد کافی نبوده است

نماینده سردشت و پیرانشهر؛ اقدامات صورت گرفته برای دانش آموزان شین آباد کافی نبوده است

“رسول خضری” نماینده مردم سردشت و پیرانشهر با نوشتن یادداشتی اعلام کرد: اقدامات صورت گرفته در مقایسه با گرفتاریها و زخم هایی که دامنگیر دانش آموزان شین آباد و خانواده های آنها شده مکفی و مناسب نیست

تهران- به دنبال تجمع روز گذشته (۸شهریور) دانش آموزان حادثه شین آباد و خانواده آنها در مقابل ساختمان ریاست جمهوری در تهران،”رسول خضری” نماینده مردم سردشت و پیرانشهر با نوشتن یادداشتی اعلام کرد: اقدامات صورت گرفته در مقایسه با گرفتاریها و زخم هایی که دامنگیر دانش آموزان شین آباد و خانواده های آنها شده مکفی و مناسب نیست.
متن کامل این یادداشت چهار بندی ، به شرح زیر است:
۱٫ درد و رنج و مشکلات دانش آموزان شین آباد و خانواده های آنها بر کسی پوشیده نیست. کسانی که از نزدیک با این عزیزان برخورد داشته اند بر سختی های و دشواریهایی که بر قربانیان و والدین آنها می رود و فشارهای جسمی، روحی و روانی آنها آگاه هستند. از این لحاظ، چنانکه بارها گفته ایم وظیفه تک تک ما است که در راستای کاهش مشکلات و آلام و رنج های این کودکان آسیب دیده که به مثابه فرزندان ما هستند بکوشیم و تمام سعی و تلاش خود را در این راستا به کار گیریم. این وظیفه به ویژه باید در میان تصمیم گیران و مسئولان اجرایی و مربوطه با جدیت بیشتری انجام شود.
۲٫از اسفند ماه ۱۳۹۱ که «پرتکل حقوقی دانش آموزان حادثه دیده» به تصویب رسید، در راستای رسیدگی به مطالبات و خواسته ها و احقاق حقوق قربانیان و کاهش تبعات ناگوار این فاجعه و درد و رنج دانش آموزان و نگرانی های والدین آنها کارهای ارزشمند و اقدامات مفیدی انجام گرفته است. به ویژه موضوع درمان و پرداخت هزینه های درمان و جراحی آنها به وسیله یک تیم جراحی مجرب با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش به خوبی پیش رفته و با پیگیریهای انجام گرفته فرایند درمان و معاینات پزشکی آنها با کمترین مشکل و چالش مواجه بوده است و خوشبختانه مشکل حادی در این راستا ایجاد نشده و جراحی این عزیزان طبق زمانبندی پیش بینی شده انجام گرفته است. در این میان اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت و درمان که وظایف محوله خود را در در خصوص قربانیان به خوبی انجام داده است، قابل تقدیر است و انتظار داریم از این پس نیز با دلگرمی بیشتر این روند ادامه داشته باشد.
۳٫با این حال هنوز هم مشکلات، خواسته ها، مطالبات و نگرانی هایی وجود دارند و این نشان می دهد که اقدامات صورت گرفته در مقایسه با گرفتاریها و زخم هایی که دامنگیر دانش آموزان و خانواده های آنها شده مکفی و مناسب نیست. در این میان موضوع جبران مابه التفاوت دیه و اختصاص مستمری به دانش آموزان و مساله اشتغال پدران آنها و اختصاص کمک هزینه به خانواده ها با وجود پیگیریها و هماهنگی های انجام گرفته و قول ها و وعده هایی که در جلسات متعدد با مسئولین آموزش و پرورش و  نیز نهاد ریاست جمهوری داده شده است، هنوز هم حل نشده و تصمیم گیری در مورد این خواسته ها با ابهام و تاخیر و عدم قطعیت مواجه بوده و از لحاظ عملی و اجرایی پیشرفت زیادی در این زمینه حاصل نشده است. همین ابهام و تاخیر در روند رسیدگی به مطالبات و احقاق حقوق قربانیان باعث شده است که والدین این عزیزان احساس نگرانی کرده و در هفته ها و روزهای اخیر در چندین مرتبه به تجمع اعتراض آمیز مقابل دفتر ریاست جمهوری اقدام کنند. بنده به عنوان نماینده این عزیزان و از آنجا که شاهد مشکلات و گرفتاریهای قربانیان و خانواده های آنها و عمق فاجعه و اثرات ناگوار آن بوده  و دردهای آنان را با گوشت و پوست لمس کرده ام، همواره بر احقاق حقوق این عزیزان و به ویژه اختصاص مستمری برای آنها و مساله اشتغال و کمک هزینه به خانواده های آنها تاکید نموده ام و به صورت کتبی و شفاهی نیز از ریاست محترم جمهوری خواهان تعیین تکلیف این موضوع شده ام. بنابراین، این خواسته را که در کنار موضوع اخیر یعنی جبران مابه التفاوت دیه موجب اعتراض دانش آموزان و والدین آنها شده مطالبه ای مشروع و جزء حقوق آنها می دانم و بر اجرایی و عملیاتی شدن آن تاکید دارم. البته عملا نیز از پانزده آذر ۹۱ که حادثه دردناک آتش سوزی اتفاق افتاد، سه درخواست تعیین مستمری مادام‌العمر برای دانش‌آموزان، پرداخت کامل دیه و تعیین کمک هزینه برای خانواده‌های دانش‌آموزان شین‌آبادی را به مسئولان ارائه کرده ایم و اکنون نیز با توجه به افزایش نگرانی های این عزیزان بر ضرورت عملیاتی شدن این خواسته ها و به ویژه پرداخت حداکثر میزان دیه تاکید داریم. در مورد پرداخت کمک هزینه و مساله اشتغال والدین نیز آشکار است که از زمان وقوع این فاجعه دردناک و با توجه به ابعاد و شدت حادثه، والدین دانش آموزان ضمن اینکه تحت فشار مشکلات روحی و روانی بوده اند، از لحاظ معیشتی نیز در تنگنا قرار گرفته اند چرا که روند طولانی درمان فرزندانشان و رفت و آمد آنها در مسیر شین آباد- تهران زمان و فرصت و توانی برای اشتغال آنها باقی نگذاشته است و عملا بیکار شده اند. با مد نظر قرار دادن اینکه خانواده های دختران حاثه دیده از اقشار کم درآمد و محروم هستند توجه به این وضعیت بسیار مهم است و این الزام را به وجود می آورد که دولت تمهیدات بیشتر و ویژه ای مد نظر قرار دهد و در مسیر احقاق حقوق و کاهش مشکلات و گرفتاری های آنان قدم بردارد.
۴ . چنانکه گفته شد پیش تر برخی اقدامات ارزنده در زمینه کاهش درد و رنج قربانیان انجام گرفته و پیش بینی هایی برای احقاق حقوق آنها به عمل آمده است که در دولت تدبیر و امید نیز استمرار پیدا کرد. با این وجود، انتظار می رفت و می رود که با توجه به وعده های داده شده در دولت اعتدال اقدامات بیشتر و اساسی تر و سریع تری در این زمینه صورت گیرد. با توجه به پیگیریهای پیشین و هماهنگی های انجام گرفته با دفتر و نهاد ریاست جمهوری و مکاتبه مستقیم با رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر روحانی، اکنون زمان آن فرا رسیده است که دستورات لازم برای حل مسائل باقی مانده به ویژه در سه زمینه گفته شده یعنی جبران مابه التفاوت دیه از محل صندوق حمایتی، پرداخت مستمری و نیز رسیدگی به مساله اشتغال والدین و اختصاص کمک هزینه به خانواده های قربانیان اتخاذ گردد و مسئولین اجرایی و مربوطه در سریع ترین زمان ممکن به مطالبات بر حق و خواسته های مشروع دانش آموزان و خانواده های آنها جامه عمل بپوشانند. خانواده ها و والدین قربانیان آتش سوزی سختی ها و فشارهای جسمی و روحی زیادی را متحمل شده اند و دیگر روا نیست و نباید از بابت پرداخت دیه و موضوع مستمری هیچگونه دغدغه و نگرانی داشته باشند. امید است با توجه به قولهای مساعدی که مسئولان دولتی در این زمینه داده اند و خود را موظف و متعهد به رسیدگی به خواسته های قربانیان  دانسته اند، در روزهای آینده بحث جبران مابه التفاوت دیه و پرداخت مستمری طبق خواسته دانش آموزان و والدین آنها به نتیجه مطلوب بینجامد. چنین اقدامی باعث می شود که گره ای از مشکلات این عزیزان رنج دیده باز شده و بخشی از دردها و گرفتاریهای خانواده های قربانیان کاهش یافته و آنها بدون نگرانی و با امید بیشتر پیگیر درمان بلند مدت فرزندانشان باشند و انشاالله در این وضعیتی که با مشکلات بسیاری مواجه هستند دیگر شاهد تجمع و اعتراض آنها که گاها مشاهده شده برخی رسانه های خارجی و افراد سودجو و فرصت طلب در داخل و خارج قصد بهره برداری از این تجمعات در راستای اهداف خاص خود و سوءاستفاده از آن را دارند، نخواهیم بود و با اتخاذ تدابیر مناسب و درست حاشیه های بیشتری در این زمینه ایجاد نخواهد شد.
 
 
کد مطلب: ۶۹۰۷۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۹  |  ساعت: ۱۶ : ۱۳ – کرد پرس

شناسه خبر : 8457

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =