خانه / اجتماعی / نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران : وضعیت توسعه در استان کردستان نگران کننده است

نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران : وضعیت توسعه در استان کردستان نگران کننده است

وضعیت توسعه در کردستان راکد مانده است و نه تنها ما در کردستان شاهد جهشی در توسعه نیستم بلکه در بعضی از جنبه ها از استان های دیگر نیز داریم عقب می افتیم و بنده از آقای روحانی و دولت تدبیر و امید گله مند هستم.

سید احسن علوی در گفتگوی اختصاصی با کردپرس گفت: بنده از وضعیت استان کردستان هم راضی و هم ناراضی هستم. کارهایی در سطح استان انجام می شود که قابل تحسین است و فعالیت هایی نیز علی رغم کمبود اعتبارات در سطح استان اجرایی شده که تا حدودی راضی کننده بوده و در بعضی موارد کاستی های نیز وجود دارد مانند ضعف مدیریتی که سبب نگرانی ماست.
وی در خصوص وضعیت توسعه استان کردستان از زمان روی کار آمدن دولت روحانی در یکسال اخیر گفت: وضعیت توسعه در کردستان راکد مانده است و نه تنها ما در کردستان شاهد جهشی در توسعه نیستم بلکه متاسفانه در بعضی از جنبه ها از استان های دیگر نیز داریم عقب می افتیم و این امر به شدت نگران کننده است و بنده شخصا به عنوان یکی از نمایندگان این استان از آقای روحانی و دولت تدبیر و امید گله مند هستم.
علوی در خصوص عدم برگزاری جلسه نمایندگان استان کردستان با آقای روحانی گفت: ما نمایندگان استان کردستان بارها و بارها درخواست تشکیل جلسه مشترک با آقای روحانی داده ایم اما تا به حال این درخواست ها اجرایی نشده و ما نتوانسته ایم مشکلات کردستان را به دولت منعکس کنیم حتی در خصوص مسائلی که مربوط به امنیت مردم است نیز نتوانسته ایم جلسه ی با آقای روحانی داشته باشیم این در حالی است که آقای روحانی نه تنها با نمایندگان بسیاری از استان ها دیدار داشته اند بلکه به تعدادی از استان ها نیز سر زده اند.
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در خصوص علت عدم سفر رئیس جمهور به استان کردستان گفت: چون هیچ پروژه ای در استان کردستان جهت افتتاح وجود نداشته قصد و اراده ای از سوی آقای روحانی جهت سفر به استان ما نبوده است این در حالی است که قرار بر این بود آقای روحانی خرداد ماه امسال به استان کردستان سفر کند.
وی در خصوص انتصابات انجام گرفته در سطح استان کردستان در دولت یازدهم عنوان کرد:بنده واقفم که قاعدتا باید نمایندگان هماهنگی کامل با مجموعه مدیریتی استان داشته باشند اما مردم نیز از منتخبان خود مطالباتی دارند و مطالبات مردم از ما این است که قول و وعده های آقای روحانی به مردم مانند به کارگیری مدیران بومی در پست های مدیرتی استان را پیگیری کنیم و افرادی کارکشته و با تجربه به کار گماشته شوند اما متاسفانه این امر در استان ما اتفاق نیافتاده است.
وی افزود: در این خصوص مثالی بزنم مثلا هم اکنون قرار است که مدیر کل محیط زیست استان تغییر کند و شخصی از استانی دیگر به این پست گمارده شود و ادعا می کنند که اهل سنت است و اگر قرار بر این است ما خواهان اینیم یک نفر که اهل تشیع و بومی استان است به این پست گمارده شود و جالب است که ادعا می کنند ما شخصی را جهت مدیر کلی محیط زیست در کردستان را نیافته ایم و این امر مایه شرمساری است و در این خصوص با خانم ابتکار صحبت کردم و به شدت از این امر ابراز نارضایتی کردم و مخالفت خود را با انتخاب فردی غیر بومی حتی اگر سنی نیز باشد اعلام کردیم زیرا با توجه به موقعیت امروز کردستان اصلا انتخاب فردی غیر بومی را به صلاح نظام و مردم نمی دانیم.
علوی با اعلام اینکه احتمالا این تغییر مدیرتی در محیط زیست کردستان انجام نگیرد افزود : ما با تغییرات مدیریتی در سطح استان مشکلی نداریم و این یک امر طبیعی است البته به شرطی که افرادی بومی و مدیر و کاردان و توانمند به این پست ها گمارده شوند و ما شاهدیم در حالی که آقای روحانی وعده دادند که استانداری کُرد را به سمت استانداری کردستان انتخاب کنند آقای وزیر کشور ادعا کردند که ما کسی را که دارای ویژگی ها و شاخص های مدنظر ما در این خصوص باشد در استان کردستان نیافتیم .
وی افزود ما اصراری نداریم که نیروهای مدنظر نمایندگان به پست ها گمارده شود ما می خواهیم استاندرای به این نتیجه برسد که از نیروهای بومی که هم نسبت به محیط کردستان شناخت دارند و هم کارا تر و توانمند تر هستند و هم متعهد ند استفاده کند و هزینه در این خصوص هم برای دولت کمتر است بخصوص برای محیط زیست باید کسی انتخاب شود که هم کردستان و فرهنگ این مردم را بشناسد هم محیط زیست و جغرافیای ویژه این منطقه را بشناسد.
وی در خصوص اقدامات دولت در یکسال اخیر گفت: بنده از جمله اشخاصی بودم که به انتخاب آقای روحانی خوشبین بودم و احساس می کردم با توجه به وعده های آقای روحانی به مردم کردستان اعتبارات اختصاص یافته به کردستان اعتبارات جهشی است و پروژه های عمرانی فعال خواهند شد و کسب و کار رونق می گیرد و اشتغال ایجاد می شود ولی متاسفانه تا این تاریخ یک ریال به اعتبارات بخش عمران اختصاص داده نشده است و پروژه ها تعطیل است و اکثرا جوانان بیکار و تولید هم تعطیل است و آنگونه که انتظار داشتیم دولت یازدهم نتوانست انتظارات ما و مردم را تا این تاریخ برآورده کند مگر اینکه از این به بعد در جهت توسعه و برآوردن انتظارات مردم گام بردارد.
این نماینده مردم سنندج افزود: البته دولت و تیم اقتصادی آن به شدت در حال کار و برنامه ریزی برای رفع مشکلات مردم هستند تا وضعیت مردم بهتر شود و اما تا به امروز نکته ی مثبت در خصوص اقدامات دولت بخصوص برای مناطق محروم مثل کردستان مشاهده نکرده ایم.
نماینده سنندج با اشاره به بی توجهی دولت به استان کردستان افزود: بنده در خصوص مسائل و مشکلات کردستان با معاون پارلمانی دولت صحبت کرده ام و حتی اعلام کردم که از رفتار دولت گله مند هستیم و رفتار دولت به گونه ای است که انگار می خواهد از استان کردستان انتقام بگیرد و با توجه به اینکه ۸۰ درصد رای مردم به آقای روحانی بوده این حرکت دولت جفا در حق مردم است.
علوی در خصوص وضعیت چشمه بل گفت: ما نمایندگان استان پیگیر این امر هستیم و با وزیر مربوطه نیز در این خصوص صحبت کرده ام و اعلام کرده ام که چشمه بل یک اثر  تاریخی و فرهنگی عظیم است و اگر عملیات سد انجام شود ضرر آن بسیار بیشتر از منفعت آن است  اما متاسفانه باید به عرض برسانم که کار سد تا نزدیک ۸۰ درصد عملیاتی شده است و ما دیر متوجه خطرات این سد برای کانی بل شده ایم البته وزیر در این خصوص قول مساعدت داده اند و گفتند که دستور بازبینی داده اند و مانیز تا به حال چندین جلسه در این خصوص برگزار کرده ایم که انشالله نتیجه بخش خواهد بود و خواهیم توانست به گونه ای این چشمه را نجات دهیم.
علوی با جدی خواندن بحران آب در کردستان گفت: در حال حاضر باید بحران آب در استان را تنش آب نامید که مرحله ی بالاتر از بحران است و در چند سال اخیر ما شاهد کاهش بارندگی هستیم. حدود شش هزار روستا با کمبود آب مواجه هستند که با تانکر، آب به این روستاها انتقال می شود که شامل چند روستا در استان کردستان نیز است و این امر باعث شد مقام معظم رهبری موافقت کنند از صندوق توسعه ملی اعتبارات برای تامین این شش هزار روستا تخصیص یابد.
وی با اشاره به اینکه وی اولین کسی است که در خصوص آوارگان کرد عراقی و کوبانی بیانیه صادر کرده است گفت: در نطق مجلس این موضوع را مطرح می کنم و درخواست مجوزی نیز جهت ایجاد کمپین حمایت از آوارگان شنگال داده ام .
 
کد مطلب: ۶۷۹۰۹  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۱  |  ساعت: ۱۲ : ۱۳

شناسه خبر : 8511

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + یازده =