نماینده سنندج: درآمدهای کردستان نسبت به ظرفیت های آن بسیار پایین است

درآمدهای استان کردستان نسبت به ظرفیت هایی که در حوزه های منابع، نیروی انسانی، گردشگری و مرز دارد، بسیار پایین است

سید احسن علوی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران به مرزی بودن استان اشاره کرد و ادامه داد: دیپلماسی خوبی برای حضور کالاهای ایرانی و سرمایه گذاری در اقلیم کردستان عراق صورت نگرفته است.
 
در این سخنان که توسط پایگاه اطلاع رسانی این نماینده منتشر شد علوی اعتبارات جاری و عمرانی استان را نیز ضعیف دانست و اظهار کرد: افزایش های صورت گرفته در اعتبارات استان نیز موثر نبوده است.
 
علوی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی ملی و استانی استان کردستان در حال حاضر 600 میلیارد تومان است، افزود: هفت هزار میلیارد تومان برای تکمیل طرح های نیمه تمام استان کردستان نیاز است که اگر اعتبارات استان را تنها به این طرح ها هم اختصاص دهیم، تکمیل شدن آن هفت سال طول می کشد.
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبودهای استان کردستان، گفت: هنوز درگیر کارها و نیازهایی هستیم که در بسیاری از استان های دیگر 20 سال پیش انجام شده است.
 
او با اشاره به اینکه جاده های مواصلاتی بین شهری استان فاصله زیادی با استانداردها دارند، گفت: در حالی که استان های همجوار نه تنها از بزرگراه بلکه از آزادراه نیز برخوردارند در استان کردستان به تازگی کار ساخت بزرگراه (میاندوآب – کرمانشاه) آغاز شده است و بهره برداری از ان چند سال دیگر نیز طول می کشد.
 
نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارهای زیرساختی زیادی در کردستان نیاز است، افزود: هنوز در روستاهای استان مشکلاتی در حوزه جاده، آب و طرح هادی وجود دارد.
 
او پراکندگی جمعیت استان در روستاها را 28 درصد و در شهرها نیز 72 درصد بیان کرد و گفت: مهاجرت بی رویه روستاییان به شهر، وضعیت نابسامانی در بافت شهری ایجاد کرده است.
 
وی به ساخت و سازهای بدون مجوز اشاره کرد و افزود: سامان دادن مشکلات مهاجرت روستاییان به شهرها تنها از عهده شهرداری خارج است و دیگر دستگاه ها نیز باید در این زمینه همکاری کنند.
 
وی مکانیزاسیون و بیمه را دو نیاز اصلی بخش کشاورزی استان کردستان دانست، که حل آنها در رشد کشاورزی استان موثر است.
 
علوی در پاسخ به سوالی در مورد طرح تغییر اختیارات شوراهای شهر در مجلس، گفت: انتخاب شهردار توسط مردم که در این طرح دیده شده است، به شهردار استقلال می دهد و موجب می شود شهردار قدرت تصمیم گیری پیدا کند و زیر نظر یک گروه خاص قرار نگیرد.
 
وی خود را موافق کلیات طرح دانست ولی لزوم تغییراتی در جزییات آن را یادآور شد و گفت: قدرت نظارت شورا باید در این طرح افزایش پیدا کند.
 
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون که شهردار با موافقت و تایید شورا انتخاب می شود، در شرایطی که لغزشی از شهردار سربزند اعضای شورا نمی توانند به راحتی تخلف شهردار را مورد بررسی قرار دهند و برجسته کنند.
 
او در رابطه با رشوه خواری و موارد خلاف قانونی که اخیرا در شهرداری سنندج روی داده است نیز گفت: در چنین مواردی افراد دخیل مسوولیت را برعهده دیگری می اندازند و تا روشن شدن پرونده، من هم نمی توانم اظهار نظر کنم.
 
علوی پدیده ناپسند رشوه خواری و فساد اقتصادی را ناشی از عدم مدیریت و نبود نظارت دقیق دانست و گفت: استان کردستان نیازمند مدیرانی با ریسک پذیری بالا است تا سازمان و دستگاه مورد نظر بتواند به اهداف خود برسد.
 
علوی افزود: انتخاب مدیر باید بر اساس شایستگی، دانایی و لیاقت باشد و صرف وابستگی به جریان و حزب خاصی در انتخاب مدیر ملاک قرار نگیرد.
 
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ارجحیت در انتخاب مدیر باید با نیروی بومی باشد، اظهار کرد: زمان تعصب نشان دادن نیست، گاهی مدیر غیر بومی داشته ایم که تلاشگر بوده است اما مدیر بومی توان کار نداشته است.
 
علوی در پایان گفت: از رییس جمهوری می خواهیم سفر به استان کردستان را در اولویت سفرهای استانی خود قرار دهد.
 
کد مطلب: 72693  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۱۳  |  ساعت: ۸ : ۵

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *