خانه / سیاسی / نماینده ولی فقیه در استان کردستان: برگزاری پیش کنگره امام شافعی فرصتی برای تقویت وحدت بیشتر مسلمانان است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان: برگزاری پیش کنگره امام شافعی فرصتی برای تقویت وحدت بیشتر مسلمانان است

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: برگزاری پیش کنگره امام شافعی فرصت مناسب برای تقویت وحدت جهان اسلام و همفکری بیشتر مسلمانان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی فقیه در کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در همایش پیش کنگره امام شافعی که در مریوان برگزار شد، با تقدیر و تشکر از حضور روحانیون، علما، مسئولین و اقشار مختلف مردم در این همایش از برگزار کنندگان پنجمین نشست این پیش کنگره قدردانی کرد.
وی گفت: برگزاری این نشست‌ها و مجالس برای همه ما بسیار مهم و ارزشمند است چرا که از عالمی تجلیل می‌کنیم که در جهان اسلام تاثیرات والا و عظیمی داشته است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) تصریح کرد: پیامبر(ص) می‌فرماید: در امت من عالمانی هستند که از برخی از انبیاء بنی‌اسرائیل بزرگ‌تر هستند و کاری که در جهان می‌کنند، تحول عظیمی است که امام شافعی نیز از جمله این عالمان است که در جهان تاثیرگذاری مهمی داشته است.
وی خاطر نشان کرد: با گذشت بیش از هزار سال از دوران زندگی امام شافعی، تاثیرات مهم او هنوز هم در جهان به وضوح پیداست و امروز مذهب او، مرام و مکتب او در قسمت‌های کره خاکی پیروان زیادی دارد.
حسینی‌شاهرودی به مطالعاتی که در باب زندگی امام شافعی داشته است اشاره کرد و افزود: در مطالعه‌ای که از زندگی امام شافعی داشته‌ام به این نتیجه رسیده‌ام که چرا بهتر از این به افکار او توجه نشده است، چرا که از همه ابعاد می‌توان به زندگی این عالم برجسته توجه کرد.
وی گفت: یکی از ویژگی‌های علما این است که می‌توانند الگو و نسخه باشند و انسان را به سوی خدا رهنمون باشند و در روایات نیز داریم که نگاه کردن به علما عبادت است و حتی گفته‌اند که اگر از کنار خانه آنها عبور می‌کنید به در خانه آنها توجه کنید که دارای صواب است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: برگزاری پیش کنگره امام شافعی فرصت مناسب برای تقویت وحدت جهان اسلام و همفکری بیشتر مسلمانان است.
وی خاطر نشان کرد: علما رهبرانی هستند که می‌توانند مردم را به سوی خدا دعوت کنند و هر چه انسان‌ها ارتباط خودشان را با علما بیشتر کنند گرایش آنها به سمت خداوند نیز بیشتر می‌شود.
حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه علما اسوه حسنه هستند، افزود: خداوند متعال در قرآن کریم حضرت ابراهیم و پیامبر(ص) را به عنوان اسوه حسنه معرفی می‌کند که وارثان آنها در هر زمانی علما هستند که می‌توانند اسوه و الگویی برای همه انسانها باشند.
وی به جایگاه امام شافعی اشاره کرد و افزود: امام شافعی نیز بهترین الگو و حسنه برای روحانیون و علما است، چرا که شخصیت بزرگ و والایی دارند و از همان کودکی با آموزش قرآن درس را آغاز کرده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان به ابعاد مختلف زندگی امام شافعی اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های امام شافعی که کمتر به آن توجه شده است، این قسمت از زندگی ایشان است که با قرآن آغاز کرده است و فقه‌اش را نیز مبتنی بر قرآن گذاشته است.
وی اضافه کرد: احکام القرآن امام شافعی که مرحوم بیهقی آن را جمع‌آوری کرده است، نشان می‌دهد که فقه ایشان بر اساس قرآن کریم است که کمتر به آن توجه و پرداخته شده است.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی به جایگاه امام شافعی در نزد اعراب اشاره کرد و گفت: عرب‌ها امام شافعی را به دلیل برجستگی در ادبیات به عنوان یک شاعر می‌بینند و همچنین یک فرد ماهر در تیراندازی و سوارکاری، در حالی که ایشان هم یک شاعر و ادیب توانمند نیز هستند.
وی به برگزاری پیش کنگره امام شافعی در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و افزود: همین پیش کنگره امام شافعی در شهرهای استان و شهرهای همجوار و استان‌های دیگر مانند فارس، بوشهر، بندرعباس، گیلان و هرمزگان نیز برگزار می‌شود و ان‌شاءالله در اقلیم کردستان عراق نیز برگزار خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان افزود: در استان کردستان نیز کنگره اصلی آن را در سال آینده در سنندج برگزار خواهیم کرد.
وی ادامه داد: بنا داریم که این کنگره احتمالا در کشور اندونزی که شافعی مذهب زیادی دارد، برگزار شود و در سال آینده کنگره ملی آن را در تهران و در سطح گسترده‌ای برگزار خواهیم کرد.
حسینی‌شاهرودی افزود: زیرساخت‌های این کنگره به دستور مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ایجاد شده است که نشان از توجه زیبای ایشان به این کنگره است.
وی گفت: یکی از زیرساخت‌های این کنگره که در حال انجام است، مجتمع آموزشی و پژوهشی امام شافعی است که در کنار مسجد قبا سنندج در سطح گسترده‌ای احداث شده است و در سطح دکترا مبانی و فقه امام شافعی را آموزش می‌دهد و از سایر کشورهای دیگر نیز می‌توانند در این مجتمع شرکت کرده و در پایان به آنها مدارک بین‌المللی داده خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: برای احداث این مجتمع بیش از ۷۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان هزینه شده است.
وی گفت: مدرسه علوم دینی ۵ طبقه حضرت خدیجه(س) برای خواهران و یک دارالقرآن کریم عظیم در سنندج که می‌تواند بین‌المللی نیز باشد از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در حال ساخت است.
حسینی‌شاهرودی تاکید کرد: همه اینها برای نزدیکی مسلمانان و اتحاد بیشتر مسلمین جهان و اصلاح نگاه‌ها است و طبق فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در راستای معرفی کردن تمدن اسلامی در جهان است.۹۴/۱۲/۱۸ :: ۲۰:۱۶ لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13807

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =