خانه / سیاسی / نوبخت در نشست خبری: ترمیم حقوق شاغلین و بازنشستگان نیاز به تصمیم واقع‌بینانه دارد

نوبخت در نشست خبری: ترمیم حقوق شاغلین و بازنشستگان نیاز به تصمیم واقع‌بینانه دارد

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه نمی‌توانیم بیش از حد نصاب اعتبارات جاری اقدام کنیم، گفت: چه برای بازنشستگان و چه برای شاغلین، باید نسبت به ترمیم حقوقشان واقع بینانه عمل کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر نوبخت پیش از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به بازدید از بزرگترین طرح آبی – خاکی تاریخ ایران که مربوط به احیاء ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی دشت خوزستان و بخشی از ایلام است، گفت: این طرح در سال ۱۳۷۵ طی بازدیدی که مقام معظم رهبری از خوزستان داشتند مورد توجه و تایید قرار گرفت.
وی افزود: با توجه به اینکه پیشرفت این طرح نه تنها در سطح خوزستان بلکه در سطح ملی مورد توجه بود، در سفری که رئیس جمهور در سال ۹۲ به خوزستان داشتند این طرح جزء تعهدات دولت برای انجام قرار گرفت.
سخنگوی دولت گفت: بر اساس بازدیدی که هفته گذشته از این طرح داشتیم بیش از ۱۵۸ هزار هکتار از اراضی دشت خوزستان نوسازی و به کشاورزان منطقه تحویل شد و به همین میزان نیز در دست اجرا است.
وی گفت: ۷۰ شرکت ایرانی با بیش از ۱۰ هزار نفر بر روی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان در حال فعالیت هستند.
نوبخت ادامه داد: با اتمام این طرح، بیش از ۹.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی با روش های بهره وری نوین آبی تولید خواهد شد.
وی گفت: بیش از ۳۰۰ هزار نفر در این طرح شاغل خواهند شد و می توان انتظار داشت که با تکمیل این طرح، مردم شجاع و متدین خوزستان به خواست تاریخی خود در خصوص بهبود وضع کشاورزی دست پیدا کنند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با بیان آخرین اقداماتی که در راستای تحقق بسته اقتصادی پیشنهادی دولت تصریح کرد:  امروز بر اساس آخرین آمار و گزارشات خزانه داری کل کشور که مربوط به ۲۸ آبانماه است رقم پرداختی های دولت برای طرح های عمرانی در راستای تحرک بخش اقتصاد کشور و مشارکت در اقدام رشد سرمایه گذاری ۱۸ هزار و ۵۲۷ میلیارد تومان بوده است.
سخنگوی دولت با بیان اینکه این رقم در هفته گذشته ۱۴ هزار و ۵۰۵ میلیارد تومان بود، خاطرنشان کرد: طی یک هفته گذشته اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ۴ هزار و ۲۱ میلیارد افزایش یافته است.
نوبخت با اشاره به تخصیص ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل ماده ۱۰ قانون تنظیم مقررات و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران اظهار داشت: اعتبارات ماده ۱۰ قانون تنظیم مقررات بالغ بر ۱۹۱ درصد و ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران به ۱۷۱ درصد رسیده است.
لزوم ترمیم حقوق بازنشستگان
وی با بیان اینکه نمی توان بیش از حد نسبت به اعتبارات جاری اقدام کرد، افزود: خدمات همکاران ما در نظام اداری بسیار موثر است. از این رو حقوق و پرداختی کسانی که شاغل هستند و همچنین کسانی که بازنشسته هستند باید ترمیم شده و نسبت به آن واقع بینانه عمل کنیم.
سخنگوی دولت  با بیان اینکه پیش نویس لایحه بودجه سال ۹۵ و برنامه ۵ ساله ششم توسعه تهیه و به دولت تقدیم شده است، افزود: انتظار داریم دولت این پیش نویس را تصویب و تقدیم مجلس کند، اگر قرار است چه در رابطه با رشد اقتصادی و چه در بحث بهبود معیشت مردم اقدامی صورت گیرد باید در لایحه بودجه سال ۹۵ و برنامه ۵ ساله ششم توسعه باشد.
نظارت بر روند اجرای برجام  را به هیئت نظارت برجام واسپاری کنیم
نوبخت در ادامه نشست خبری با اصحاب رسانه درباره ترکیب هیئت نظارت بر برجام گفت: تشکیل این شورا با نظر شورای عالی امنیت ملی صورت می گیرد و ترکیب و نیز چگونگی عملکرد آن و همچنین آئین نامه ای که برای نظارت استفاده خواهد شد از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام می شود.
نوبخت با اشاره به اینکه این هیئت در چارچوب تصریح شده از سوی مقام معظم رهبری که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرد، عمل خواهد کرد، گفت: ادامه کار برجام را به این هیئت واسپاری کنیم، همه چیز را به این هیئت که یک هیئت رسمی است بسپاریم تا این هیئت رسمی گزارشات خود را ارائه کند.
وی گفت: اگر هر کس بخواهد درباره اجرای برجام حرفی بزند سنگ روی سنگ بند نخواهد بود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما در کشور امتناع ساختاری داریم، خاطرنشان کرد: ما در کشور مبادی ورودی داریم و ذهنمان این گونه طراحی نشده که مبادی صدوری هم باید داشته باشیم بنابراین، این نگاه باید تغییر کند و در راستای آن تمام نظامات اداری هم تغییر یابد.
وی گفت: ممکن است هر کس بگوید که فلان سرمایه گذار نفوذی است اما ثابت کردن آن از جانب ما فرصت و انرژی بسیاری می گیرد.
سخنگوی دولت افزود: خیلی ها آتش به اختیار هستند، خودشان فتوا می دهند و خودشان هم عمل می کنند. اگر جایی مثل وزارت کشور هم گزارش دهد می گویند غلط کرده است.
نوبخت ادامه داد: اجازه دهیم این مسئله فراهم نشود که بعد از برداشته شدن تحریم ها، خودتحریمی کنیم نتوانیم از فرصتی که بوجود آمده به نحو احسن استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: همه در همدلی و همزبانی که رهبری فرمودند شرایطی را ایجاد کنیم که ملت ایران از این فرصت استفاده کرده و محرومیت هایی که تحریم به ملت اعمال کرده را جبران کنند.
موشک های اس ۳۰۰ طبق قرارداد پیش می رود/نیامدن های دیگران برایمان اهمیت ندارد
سخنگوی دولت در ادامه درباره موشک های اس ۳۰۰ روسی گفت: درباره موشک های اس ۳۰۰ روسی طبق قرارداد پیش می رویم و خوش نیامدن های دیگران برایمان اهمیت ندارد.
وی درباره وضعیت  رکن آبادی و پیکری که شناسایی شده، گفت: سرنوشت  رکن آبادی قطعا از سوی وزارت امورخارجه به طور جدی پیگیری می شود و با توجه به اینکه این وزارتخانه پیگیر است چون آقای رکن آبادی همکار آنها بوده اجازه دهید من در این مسئله ورود نکنم و به همان اطلاعاتی که از سوی وزارت امورخارجه اعلام می شود بسنده کنیم.
استعفای نعمت زاده صحت ندارد
نوبخت درباره اخبار منتشر شده در رسانه ها مبنی بر استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این خبر صحت ندارد، آقای نعمت زاده از وزرای با تجربه هستند که کار خود را ادامه می دهند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همچنین درباره تابعیت های مشکوک در انتخابات مجلس افزود: آنچه که وزیر کشور برای صحت برگزاری انتخابات لازم بداند انجام می دهد، همانطور که درباره شفاف سازی هزینه های انتخاباتی، دولت لایحه دو فوریتی به مجلس داد چون دولت می خواهد انتخابات سالم برگزار شود.
سخنگوی دولت درباره برگزاری انتخابات الکترونیک خاطرنشان کرد: علیرغم هزینه هایی که این اقدام دارد اعتبارات آن با تمام محدودیت ها تامین شده چون در دولت الکترونیک روش سنتی نخواهد بود و حداقل برای حوزه های بزرگ که قبلا هم اعلام شده انتخابات الکترونیک برگزار خواهد شد.
وی درباره حادثه ورامین عنوان کرد: این اولین اتفاق نبوده و پیش بینی می شود که آخرین بار هم نباشد چون این تقابل دو سلیقه است، یک نگاه اجازه می دهد که همه سلایق با رعایت چارچوب مقررات نظرات خود را بیان کنند.
نوبخت با بیان اینکه باید انتظار داشته باشیم در حد رعایت قوانین کارمان را انجام دهیم گفت: اصول ما می گوید در جمهوری اسلامی ایران، قانون و شرع یکی است، وقتی قانون اجازه سخنرانی را به فردی داد و عده ای آن را به هم زدند خلاف شرق و قانون انجام دادند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: نگاه دولت این است که آنچه قانون مجاز می داند را مجاز بدهیم و اجازه ندهیم جلوی آزادی بیان و نظر افراد پیشاپیش گرفته شود.
وی با بیان اینکه البته گاهی بیان مخالف نظر ما، خلاف شرع است اظهار داشت: همه فرزندان انقلاب هستیم چه کسانی که در چارچوب اصولگرایی و چه کسانی که در قالب اصلاح طلب فعالیت می کنند و هر کس خلاف قانون جمهوری اسلامی ایران عمل کند قوه قضائیه با آن برخورد خواهد کرد.
نوبخت درباره تعیین نهایی نرخ سود بانکی گفت: ما به نمایندگی از دولت در جلسات شورای پول و اعتبار شرکت می کنیم و از بخش غیردولتی نیز در این شورا حضور دارند. اینکه انتظار دولت، کاهش هزینه تولید و تقلیل سود بانکی است را در این شورا گفته ایم اما به هر حال بخش غیردولتی هم اظهارنظر می کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه داد: همین که سود بانکی به ۱۶ درصد تقلیل یافته، یک گام بلند است البته کاهش نرخ سود باعث افزایش تقاضای پول است که ما نمی توانیم به این تقاضا پاسخ مثبت دهیم.
سخنگوی دولت درباره کارت های پولی اعتباری تا ۱۰ میلیون تومان گفت: با کارت های پولی که قرار است اعتبار آن در اختیار افراد قرار گیرد امکان خرید  ۱۰ میلیون تومانی به مردم داده می شود.
وی افزود: ما به بانکها گفته ایم که نگران نباشید  کسانی را که برای دریافت این کارت به شما معرفی می کنیم قدرت خرید دارند و قرار است بخشی از حقوق خود را در جریان استفاده از این کارت های پولی به طور اقساطی به بانک بازپرداخت کنند.
 
نوبخت درباره هدفمندی یارانه ها خاطرنشان کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها در بودجه سال ۱۳۹۴، دولت می تواند از محل افزایش قیمت حامل های انرژی، ۴۸ هزار میلیارد تومان منبع تامین کند و این اجازه را دارد که ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بودجه دولتی را به آن اضافه کرده و مجموع آن را در مواردی از جمله تولید، بهداشت، درمان و طرح های اشتغال استفاده کند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: تا امروز از رقم ۴۸ هزار میلیارد تومان حداکثر ۳۵ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده  و دولت به موجب قانون ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر به آن اضافه کرده و به مردم برگردانده است.
سخنگوی دولت گفت: از سال ۱۳۸۹ تاکنون در قالب یارانه ۵۰ هزار میلیارد تومان از صندوق دولت برداشت و به مردم پرداخت شده است که این برداشت خلاف قانون نبوده است.
وی ادامه داد: سال گذشته مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که به موجب قانون هدفمندی یارانه ها، ۴۲ هزار میلیارد تومان بین مردم توزیع شود و امسال ۳۹ هزار میلیارد تومان؛ از این رو شناسایی و حذف برخی پردرآمدها را در دستور کار قرار دادیم که حدود ۲ میلیون خانوار در جریان آن حذف شد.
کم درآمدها از دریافت یارانه حذف نمی شوند
نوبخت با اشاره به اینکه سیاست دولت این نیست که افراد کم درآمد را از دریافت یارانه حذف کند خاطرنشان کرد: البته در جریان این شناسایی و حذف، عده ای حذف شدند که بعدا متوجه شدیم نباید آنها را حذف می کردیم؛ وزارت تعاون تلاش می کند  تا برای جبران به عده ای به حق یارانه ندهد و بیشتر به بهداشت، درمان و تولید اختصاص دهد.
کمک هزار میلیارد تومانی به بخش تولید
سخنگوی دولت گفت: در بخش تولید تاکنون بیش از هزار میلیارد تومان کمک کرده ایم.
نوبخت در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران درباره سفر رئیس جمهور به ایتالیا و فرانسه گفت: این سفر به دلایل مشخص به تعویق افتاد اما درباره زمان دوباره انجام این سفر، اجازه دهید تا بعدا پاسخ دهم.
سخنگوی دولت درباره سرنوشت کارت های سوخت بعد از تک ترخی کردن قیمت بنزین عنوان کرد: کارت های سوخت همچنان می تواند کارکردهای خود را داشته باشد.
لایحه شفاف سازی هزینه های انتخاباتی به انتخابات امسال نمی رسد
وی درباره لایحه شفاف سازی هزینه های مالی انتخابات نیز گفت: استنباط من این است که این لایحه به انتخابات امسال نمی رسد.
نوبخت افزود: آنقدر طرح در دستور کار مجلس است که فرصت نمی شود تا انتخابات پیش رو مجلس این لایحه را بررسی و به نتیجه رساند، البته اگر نمایندگان برای این لایحه وقت بگذارند شاید این کار انجام شود.
با روسیه روابط راهبردی داریم
سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست مطبوعاتی خود درباره روابط ایران و روسیه گفت: روس ها کشور بزرگی هستند و ما با آنها روابط راهبردی داریم.
وی افزود: تیمی در کشور تشکیل شد تا از ظرفیتی که درهمسایگی ما با این کشور وجود دارد استفاده کنیم، می توانیم ارتباطات وسیعی در حوزه سیاسی، فرهنگی  و اقتصادی با این کشور داشته باشیم.
نوبخت خاطرنشان کرد: البته ممکن است با یک کشور دوست در مقوله هایی اختلاف نظر داشته باشیم همانطور که با ترکیه در مسئله داعش اختلاف نظر داشتیم و البته بعدها ثابت شد که نظر ما درست بود اما امیدواریم با زمینه ای که فراهم شده بتوانیم در جهت منافع ملی با روس ها همکاری کنیم تا هم منافع ملی ما و هم منافع ملی روسها تامین شود.
علت عدم حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص
سخنگوی دولت در پاسخ به سئوال مهر درباره علت غیبت طولانی مدت رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: علت عدم حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشغله کاری است.
وی گفت: دولت نهایت همکاری با مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد. تمام دولت و کارشناسان آن درباره مطالبی که قرار است در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گیرد، کار کارشناسی می کنند؛ در صورتی که فرصت فراهم شود  رئیس جمهور در این جلسات حضور خواهند داشت.شناسهٔ خبر: ۲۹۷۷۲۹۷ – سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ – ۱۱:۱۲

شناسه خبر : 14903

این خبر رو هم ببینید

جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با فیلمی از مبازره زنان کُرد علیه داعش آغاز می شود

نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با اکران فیلم‌ سینمایی «دختران خورشید» به کارگردانی «اِوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =