نوبخت: دولت برای افشای حقایق اسنادی را منتشر خواهد کرد

سخنگوی دولت به منتقدان تغییر واحد پولی، پاسخی واقع‌گرایانه داد و گفت: مردم با تومان زندگی می‌کنند اما عده‌ای می‌گویند ما رد می‌کنیم! خب رد کنید وضع مردم همین است که می‌بینید.

به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت امروز سه شنبه 3 مرداد همچون هفته های گذشته مطالبی را در ابتدای نشست خبری سخنگوی دولت بیان کرد. تشریح آمارهای اقتصادی اولین موضوعی بود که نوبخت به آن پرداخت، بعد از طرح آمارهای اقتصادی همچون هفته های گذشته آخرین رقم خرید تضمینی گندم و جایگزینی تاکسی های فرسوده را به اطلاع اصحاب رسانه رساند و سپس به سئوالات خبرنگاران درباره رای گیری کنگره آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید، افزایش مصرف بنزین، تغییر واحد پولی از ریال به تومان، توزیع مواد مخدر، اسناد تخلف وزرای دولت دهم در فروش نفت، افزایش قیمت بنزین و یا سهمیه بندی آن، تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارتخانه، هدفمندی یارانه ها، صدور ویزا از سوی دولت عربستان برای کادر کنسول‌گری، حفظ وحدت قوا، حضور اقلیت ها در کابینه، دیدار رئیس جمهور با فرماندهان سپاه و نتیجه جلسه هیات هفت نفره نظارت بر قراردادهای نفتی پاسخ گفت.
اهم اظهارات سخنگوی دولت در نشست خبری امروز به نقل از خبرگزاری ها به شرح زیر است:
*روسای قوا جلساتی برگزار می‌کنند و نظرات خود را بیان می‌کنند. در ماه‌های گذشته هم رئیس‌جمهور مهمان روسای قوای دیگر بودند و هم روسای قوا مهمان رئیس جمهور بودند. در جلسه شورای امنیت ملی که شنبه برگزار شد هم همه بودند این عزیزان برادرهای دینی هستند.
*{درباره حضور اقلیت‌ها در کابینه} هیچ محدودیتی در این رابطه وجود ندارد و افراد بر اساس شایستگی مانند گذشته انتخاب می‌شوند. ما تفکیکی در این موارد نداریم. ظرف یک ماه آینده تکلیف کابینه مشخص می‌شود.
*{در خصوص چینش کابینه و انتقاد از حضور رحمانی فضلی در وزارت کشور} باید تا چینش نهایی صبر کرد، هر کسی اظهار نظر می‌کند آقای رئیس‌جمهور نظرات می‌شنوند.
* باید ديد که چه زمانی ماموریت اداره کشور به ما محول شده است، در یک تورم بالا و رکود شدید اقتصاد، را تحویل گرفتيم. تحریم وجود داشت و قیمت نفت کاهش یافته بود، از منتقدان می‌پرسم چه کسی مشکلات و تورم را کاهش داد؟ کشورهای همسایه؟ خیر! وزیر اقتصاد و تیم اقتصادی دولت با راهنمایی رئیس جمهور اين کار را کرده‎اند. چرا برخي می‌گویند که اينها قوی و یا ضعیف هستند؟ انصاف داشته باشید.
*{خطاب به منتقدان تیم اقتصادی دولت} شما چه پیشنهادی دارید؟ اگر کسی را سراغ دارید که بهتر عمل می‌کند معرفی کنید، آقای رئیس جمهور خود می‌دانند که چه کسی توانمند است. ما قصد داریم که وابستگی به نفت را کاهش دهیم. این ضعف تیم اقتصادی نیست که قیمت نفت کاهش پیدا می‌کند، تیم سیاسی به کمک تیم اقتصادی آمد و با برداشتن تحریم‌ها تولید ما به ۳ میلیون بشکه نفت رسید. از تیم اقتصادی جدید می‌خواهیم از دانشمندانی که نظرات خود را بیان می‌کنند دعوت به عمل بیاورند.
*{درباره دیدار رئیس جمهور با فرماندهان سپاه}: از نفس جلسه بی‌خبرم اما می‌دانم که مباحث خوبی مطرح شده است. برای خدمت به مردم نه تنها قوا بلکه تمامی نهاد‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند.
*در مورد هر نوع نقض برجام قطعا ورود خواهیم کرد. در داخل گروهی پیگیر هستند و روند اجراي برجام را رصد می‌کنند. در روزهای گذشته کشورهای ۱+۵ روند برجام را بررسی کردند و شک نداشته باشید اگر نقض برجام صورت بگیرد، اقدام خواهیم کرد. اینکه ایالات متحده در احکام صادره از سوی قوه قضائیه دخالت کند را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم که این کار‌ها به سرانجام برسد.
*قانون پولی و بانکی ما دارای چندین قانون است که به روزرسانی شد و مجلس هم خواهان این امر بود. ما مسائل را مطرح می‌کنیم مردم ببینند که نمایندگان آن‌ها بهتر تصمیم می‌گیرد یا دولت؟ بله پول رسمی ما ریال است اما آیا مردم با ریال سر و کار دارند یا تومان؟ مردم با تومان زندگی می‌کنند برخی می‌گویند این امر تورم‌زا است، خیر نیست. برخی می‌گویند اسکناس‌ها تغییر می‌کند باید بگویم نه چنین نیست. قرار نیست ۳ هزار میلیارد تومان هزینه کنیم و اسکناسی را از گردانه خارج کنیم. عده‌ای می‌گویند ما رد می‌کنیم، خب رد کنید! وضع مردم همین است که می‌بینید. آیا واقعا مشکل ما تبدیل ریال به تومان است؟ این فقط قسمتی از مشکلات پولی و بانکی ماست که باید اصلاح شود.
*درباره توزیع مواد مخدر دولتي، از مجلس سوال کنید! هرچند خودشان هم گفتند چنین چیزی نیست، اجازه بدهید هر وقت این مساله جدی شد، نظرات دولت را بگوییم.
*{درباره اهانت دانستن منشور حقوق شهروندی از سخنگوی قوه قضائیه} رئیس جمهور مجری قانون اساسی است و در قانون اساسی هم بر حقوق شهروندی تاکید شده و در اجرای این منشور با قوه قضائیه هم همکاری خواهیم داشت.
*تا کنون دو  جلسه از سوي هیات هفت نفره رصد قراردادهای نفتی تشکیل شده است. دوستان در قوه قضائیه علاقمند هستند که این جلسات یک جلسه دیگر ادامه پیدا کند. ما تاکنون هر چه خواسته‌اند انجام داده‌ایم که دیگر حرفی نباشد، نباید این گونه همدیگر را زمین‌گیر کنیم.
* اسناد مورد ادعا درباره تخلف وزرای دولت دهم در فروش نفت در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته است. در جریان رسیدگی به پرونده متهمان نفتی اظهاراتی بیان می‌شود که باید صبر کنیم تاییدیه قوه قضائیه را ببینیم بعد اطلاع رسانی انجام دهیم. دولت برای افشای حقایق نزد مردم اسنادی را منتشر خواهد کرد. اما باید تا قبل از قطعیت حکم در محاکم قضایی صبر کرد. دولت حق ندارد جایی که منافع مردم در خطر است سکوت کند. ما مدارک را ارائه خواهیم کرد اما به قوه قضائیه و قطعا نتایج را رسانه‌ای خواهیم کرد.
*درباره صدور ویزا از سوی دولت عربستان برای کادر کنسول‌گری، اطلاعات من در حد وزارت امور خارجه است. ویزای مردم در حال صدور و ما کادر قطعا برای بررسی امور در ایام حج خواهیم داشت.
* طبیعی است وقتی تعداد خودرو‌ها بیشتر شود، مصرف بنزين هم افزایش پیدا می‌کند. در ارتباط با کارت سوخت هم باید گفت بله اگر همراه با سهیمه باشد، مصرف کاهش پیدا می‌کند. در ارتباط با محدود کردن مصرف بنزین هیچ طرحی دولت ندارد. دربار و تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها نيز مجلس می‌تواند گزارشی را که مشخص است، دریافت کند. خیلی مساله پیچیده‌ای نیست اما چون مجلس اين تفحص را تصویب کرده باید انجام شود. ما باید منابع و مخارج را مشخص کنیم.
* در سازمان برنامه و بودجه در حال تدوین آئین نامه هدفمندي يارانه ها هستیم که به موقع اطلاع رسانی خواهیم کرد.
*{درباره تبدیل سازمان برنامه و بودجه به وزارت خانه}: مجلسی‌ها اصرار دارند که هر سازمان یک وزارت خانه داشته باشد اما چنین چیزی امکان پذیر نیست.
*نرخ تورم سالانه در تیرماه ۷. ۶ بوده که نسبت به ماه خرداد که نرخ تورم ۷. ۴ درصد بوده، اندکی رشد داشته است. نرخ تورم نقطه به نقطه نیز از ۹. ۴ در خرداد ماه به ۸. ۹ درصد رسیده است. البته نرخ تورم هفت درصد و همچنان یک رقمی باقی مانده است برای اینکه از رکود خارج شویم، باید در کار خود استمرار بیشتری داشته باشیم. خاطرتان هست از سال ۹۰ به بعد رشد اقتصادی ما منفی شد. ما به دنبال رشد اقتصادی ۸ درصدی هستیم و همچنین در تلاش براي ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال هستیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *