نوری مالکی: کُردها سیستم فدرالی را در عراق انتخاب کرده اند

نخست وزیر عراق گفت: کردها زمانی که به قانون اساسی عراق که بر فدرالی بودن نظام این کشور صراحت دارد، رای دادند در واقع سرنوشت خود را در عراق رقم زدند.
 

 
به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری « الغد پرس» نوری مالکی در گفتگویی تلویزیونی در خصوص تهدیدات دولت اقلیم کردستان به جدایی از عراق افزود: هیچ کس در اقلیم کردستان یا غیر از اقلیم حق ندارد قانون اساسی عراق را نقض کند چرا که کردها با رای دادن به این قانون که بر فدرالی بودن و استقلال عراق صراحت دارد، در واقع سرنوشت خود راتعیین کرده اند و این قانون ضامن وحدت و یکپارچگی عراق خواهد بود.
وی تاکید کرد: من با کسی در روند اجرای قانون اساسی عراق تعارف ندارم و اگر فردی برایم ثابت کند که حتی یک مورد قانون اساسی را نقض کرده ام، من دهها مورد نقض این قانون توسط او را به او ثابت خواهم کرد.
وی در خصوص احتمال به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی در عراق تاکید کرد: انتخابات پارلمانی در عراق حتی یک ساعت هم به تاخیر نخواهد افتاد.
مالکی ضمن رد وجود طائفه گرایی مذهبی یا سیاسی در عراق افزود: همه عراقی ها با طائفه گرایی و مداخله های خارجی مخالفند.
نخست وزیر عراق درباره موضع عشایر الانبار در برابر تروریسم گفت: اگر عشایر در کنار دولت عراق بر ضد تروریسم نمی ایستادند ما نمی توانستیم به موج حملات تروریستی در عراق مقابله کنیم.
 
 

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *