نچیروان بارزانی اعلام کرد: توافقنامە ٥٠ سالە میان اقلیم کردستان و ترکیە در زمینە نفت و گاز

نخست وزیر موقت اقلیم کردستان عراق : توافقنامە این اقلیم با کشور ترکیە در زمینە نفت و گاز برای ٥٠ سال است و این مدت قابل تمدید می باشد

بە گزارش خبرگزاری کردپرس: نچیروان بارزانی، نخست وزیر دولت موقت و مامور تشکیل دولت جدید اقلیم کردستان چهارشنبە ١٤ خرداد، بە همراە آشتی هورامی، وزیر منابع طبیعی اقلیم و شماری از معاونان و مشاوران خود در زمینە انرژی، برای تشریح سیاست های نفتی، توافقنامەهای نفتی اربیل با کشورها و شرکت های خارجی و درآمدهای نفتی اقلیم در پارلمان کردستان حضور یافت.
بارزانی با قانونی و موفقیت آمیز وصف کردن سیاست های نفتی اقلیم کردستان، آشکار ساخت کە توافقنامە اربیل و آنکارا در زمینە انرژی کە رسیدن بە آن پنج سال طول کشیدە، برای ٥٠ سال است و در صورت لزوم قابل تمدید می باشد.
وی با اشارە بە اینکە اقلیم کردستان بر اساس قانون اساسی عراق سیاست های نفتی خود را بە پیش می برد، تاکید کرد کە توافقنامەهای نفتی اربیل با کشورها و شرکت های خارجی تلاشی برای اعلام استقلال اقلیم کردستان نمی باشد و اقلیم نمی خواهد از مسئلە نفت بهرەبرداری سیاسی کند.
بارزانی تصریح کرد کە بە دلیل سیاست های بغداد و ارسال تنها ١٠ درصد از بودجە سالانە برای اقلیم بە جای سهم ١٧ درصدی اقلیم و همچنین یافتن راەحلی برای تامین حقوق کارمندان دولت اقلیم کە از جانب دولت مرکزی عراق قطع شدە، اربیل ناچار بە صادرات و فروش نفت شدە است.
وی در خصوص موضع آمریکا در خصوص توافقنامەهای نفتی اقلیم کردستان با کشورها و شرکت های خارجی اظهار کرد کە واشنگتون از توافق اربیل و بغداد بر سر موارد مورد مناقشە حمایت می کند.
در این نشست وزیر منابع طبیعی دولت اقلیم کردستان عراق میزان نفت استخراجی از سوی شرکت های خارجی در اقلیم کردستان از سال ٢٠٠٣ بە بعد را ٢٧٢ میلیون بشکە عنوان کرد و گفت: شرکت های نفتی جهانی تاکنون ١٥ میلیارد دلار سرمایە را در پروژهای نفتی در اقلیم کردستان خرج کردەاند کە پیشبینی می شود در چند سال آیندە ١٠ میلیارد دلار دیگر بە این سرمایە اضافە شود.
آشتی هورامی با اشارە بە اینکە سهم شرکت های خارجی از سود حاصل از فروش نفت اقلیم کردستان عراق ١٥ درصد می باشد، درآمد اقلیم از فروش نفت از سال ٢٠٠٣ تاکنون را ٢٠ میلیارد دلار اعلام کرد.
 
 
کد مطلب: 64093  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۳/۱۴  |  ساعت: ۱۹ : ۲۰

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *