خانه / اجتماعی / نگاهی به رنج های بازنشستگان

نگاهی به رنج های بازنشستگان

سرویس کردستان- طی هفته‌های گذشته بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی چندین‌بار در اعتراض به وضعیت معیشت، مستمری پایین و عدم همسان‌سازی مستمری‌ها به‌صورت سراسری دست به اعتراض زده‌اند.

این طیف که سال ها عمر و تجربه خود را صرف خدمت به جامعه نموده اند متاسفانه امروز بدلیل تورم افسارگسیخته، وضعیت معیشتی سخت، سطح پایین مستمری و فاصله زیاد آن با خط فقر با مشکلات اقتصادی، معیشتی و خانوادگی زیادی مواجه هستند.

در شرایط فعلی و با توجه به نرخ تورم، قدرت خرید بازنشسته ها بسیار پایین آمده است. بسیاری از آنان در حال حاضر اقلام خوراکی و مایحتاج اصلی زندگی شان را به سختی می توانند فراهم کنند و روزبه روز سفره هایشان کوچک تر می شود. چه کسی می تواند  با یک میلیون تومان و ۲ یا ۲ میلیون و نیم زندگی کند؟ از حدود ۳.۲ میلیون نفر بازنشستگان تامین اجتماعی تقریبا ۶۳ درصد آنان حداقل حقوق را دریافت می کنند و سایرین هم فقط مقداری بالاتر حقوق می گیرند، افرادی که سال ها برای این مملکت زحمت کشیدند و پول به این صندوق دادند در حال حاضر کمترین بهره را می برند.

وعده های بی فرجام دولت از جمله رئیس سازمان برنامه و بودجه برای همسان سازی مستمری و بهبود وضعیت معیشتی آنان تاکنون نتیجه ای قابل توجه نداشته و این پیشکسوتان مو سفید زیر سایه بیم و تلخی روزگار زندگی می کنند.

مشخص است که وقتی همسان سازی اتفاق بیفتد حقوقشان بهتر شده و سال به سال نیز به رقمی که روی حقوقشان آمده اضافه می شود، درنتیجه وضع زندگی شان بهتر خواهد شد.

بر مسئولان و خصوصا نمایندگان مجلس، همچنین کانون های بازنشستگی و رسانه ها واجب است که مطالبات، فریاد و دغدغه این اقشار را به نهادهای تصمیم گیر و فرادست انتقال داده تا بلکه گشایشی در گره فروبسته معیشت بازنشستگان حاصل شود.

شناسه خبر : 24420

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =