نگاهی به رویکرد اقتصادی زنان کرد مریم سلطانی راد  

کلمه ای واحد می تواند در زمان و مکان متغییر معنایی چند گانه را در ذهن تداعی کند ، معناهایی که گاه در تضاد اند . همانطور که از دیرباز هنگامی که اسمی از زنان کرد به میان می امد ناخوداگاه در ضمیر  افراد تصویری نقش می بست از زنانی که در مزرعه ها کار می کردند، در دشت ها می تاختند و در تامین معیشت  خانواده حرفی برای گفتن داشتند. کم کم با گسترش زندگی شهری این تصور رنگی دیگر به خود گرفت …. تصویرزنانی از طبقه ی متوسط با رنگ طبقه ی مرفه ! با رنگ زرد اسیبی به نام طلای کردی !
 

 
با نگاهی گذرا بر طبقه ی متوسط زنان کرد به راحتی و بدون نیاز داشتن  به امار و ارقام کارشناسی به سادگی می توان دریافت که زنان هیچ نقطه ی دیگری از ایران به شیوه ی زنان کرد از زیوالات استفاده نمی کنند . زیور الاتی که در بسیاری از موارد  با شکل واحد بدون تنوع و خالی از ظرافت و جلوه های زیبایی تنها یک ویزگی قابل توجه دارند ! وزن زیاد و در نتیجه بهای سنگین . که با در نظر گرفتن سطح درامد طبقه ی متوسط و  سایر امکانات زندگی این بخش از جامعه در تضاد فراوان است تا جایی که در بسیاری از موارد تا مرز خطری جدی برای بنیان خانواده پیش می رود . و می توان این مسئله را در شمار اسیب های جامعه ی در حال گذار از سنت به مدرینه اورد و از دو منظر اقتصادی و فرهنگی به ان پرداخت .
ابتدایی ترین دلیل در نگاه به این الگوی رفتاری که بخش قابل توجهی از سرمایه ی خانواده و طبیعتا جامعه را از چرخه ی اقتصاد خارج کرده و به جعبه ی جواهرات زنان می کشاند  حضور نداشتن زنان در بازار اشتغال و سرمایه گذاری و عدم اشنایی زنان با بازار پول و سرمایه  است چرا که زنانی که در بازار کار حضور دارند و افزایش سرمایه سود اوری بیشتر ، گسترش حوزه ی کار و یا حتی استفاده از امکانات بیشتر در جهت تسهیل شغل و.را برایشان در پی دارد کمتر به سرمایه گذاری در این حوزه علاقه نشان می دهند در مقابل زنانی که ذهنیتی از این مسئله ندارند . اولین توجیه ی که در قبال اختصاص دادن بودجه ی مازاد خانواده که در عین حال می تواند باعث بالا بردن کیفیت  زندگی خانوار شود را  سرمایه گذاری اقتصادی عنوان می کنند این در حالیست که با در نظر گرفتن  نوسانات بازار طلا در سال های اخیر  سرمایه گذاری در این حوزه  جزو سرمایه گذاری های ریسک اور محسوب می شود . حتی اگر خطر به سرقت رفتن و گم شدن را درصدی ناچیز در نظر بگیریم .
از دیگر دلایلی که می توان برای این نوع سرمایه گذاری برشمرد . عدم امنیت زنان در خانواده به دلیل نداشتن مهارت کاری  و ترس از ناتوانی تامین زندگی خود در صورت از دست دادن حامیان مالی مانند همسر، پدر ، برادر و … است . که بدون شک کمبود هایی که در تدوین قانون حمایت از خانواده در ترسیم اینده ی زنان سرپرست خانوار وجود دارد به این مسئله دامن می زند . و شاهد این هستیم که علاقه به انباشت منابع مالی به صورت طلا در زنانی که  در زندگی مشترک احساس ناامنی می کنند به مراتب بیشتر است . به خصوص  در کردستان که اغلب مهریه زنان بر اساس عرف حاکم بر جامعه به میزان تعیین شده در مذهب نه بر اساس خواست و نیاز زن تعین می کنند این مسئله عمق بیشتری می یابد .
غیر از دلایل اقتصادی بستر فرهنگی نامناسب جامعه نیز در این امر بی تاثیر نیست . علاقه به زیبایی و ارستگی در سرشت زنان نهفته و امریست که از گذشته تا کنون همه ی اقشار مردم بر مثبت بودن ان اتفاق نظر دارند . اما علاقه به زیور الاتی که همانطور که در پاراگراف اول به ان اشاره کردیم در چند طرح محدود ؛ بدون تنوع ؛ فاقد ظرافت و زیبایی های بکار رفته در سایر زیورالات است وتنها امکانی که می تواند برتری بر سایر طرح های موجود از طلاهای کردی ارائه کردن تعداد  سکه ها و نیم سکه های بکار رفته در ان است . توجیه خوبی برای ربط دادن استفاده از طلا به دلیل تمایلات زیبایی خواهانه نیست .
در همه ی عصر ها تمایل به منحصر فرد بودن ، خواستنی بودن از طریق داشتن ویژگی های منحصر به فرد از تمایلات بشر بوده است . در جامعه ای که داشتن طلای فراوان ارزش محسوب شده و در مقابل  پیشرفت و درخشش در حوزه ی علم ،هنر، سیاست و اجتماع  زحمت اور است  و تلاش و تجربه ، بستر مناسب خانوادگی و اجتماعی  را می طلبد . انتخاب اول راه ساده تر و خوشایندتریست . چرا که نمی توان سختی راه را در رسیدن به موارد دیگر انکار کرد . در جامعه ای که در خانواده ترس و پرهیز از حضور زنان در عرصه های هنر سیاست و اجتماع به مراتب بیشتر از تبدیل به مصرف کننده ی  صرف بودن زنان است انتظار برگزیدن عملکرد متفاوت تا حدی سخت به نظر می رسد .

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *