نگاهی به زندگی امام جمعه فقید سنندج: ملا حسام الدین مجتهدی، شخصیتی علمی و نماد عینی وحدت

ملا حسام الدین مجتهدی از آخرین بازماندگان خانواده مجتهدی و از نوادگان ملا عبدالعظیم مجتهد بود که سال های زیادی از عمرش را صرف تدریس وتعلیم طلاب نمود وبسیاری از عالمان کردستان از محضر ایشان مجاز شده اند

ماموستا مجتهدی در علوم اسلامی وادبیات عرب وفارسی زبردست ودر علم فرائض محل مراجعه عام وخاص بودند.
از سن کودکی به تحصیل علوم اسلامی و فنون حوزوی مشغول گردید.
در سن 23 سالگی مراتب علمی و مدارج تحصیلی تا اخذ مقام افتاء و اجتهاد طی نمود و پس از آن ضمن تحقیق، شخصا  اداره حوزه علمیه حضرت مجتهد را به عهده گرفت.
بیش از 50 سال در اصول فقه ، فنون بلاغت ، صرف و نحو و …..به تدریس پرداخته است.
ملا حسام الدین مجتهدی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران بعنوان قاضی شرع شوافع به صدور فتوی برای دادگاههای کشور پرداخته اند و هزاران فتوی در دادگاه ها مورد عمل قرار گرفته است.
 ایشان علاوه بر  عضویت در مجامع علمی و شرکت در کنفرانس های ملی و مذهبی عضو مجمع تقریب مذاهب اسلامی بود.
مجتهدی همچنین رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان سنندج بود.
حاج ملاحسام الدین مجتهدی همکاری با دستگاههای اجرایی و فرهنگی و ….. درج مقالات در نشریات منطقه منجمله تبیان و دست نوشته های فراوان علمی ، عضویت در انجمن های عام المنفعه از جمله ستاد دیه ، حمایت از زندانیان بی بضاعت ـ مصاحبه های مکرر با شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی داخلی و برون مرزی در خصوص فعالیت های مذهبی و امر وحدت بین مسلمانان را در کارنامه خود دارد.
ماموستا مجتهدی در سال 1388 به عنوان چهره ماندگار تقریب اسلامی انتخاب شد.
وی از سال 83 به عنوان امام جمعه سنندج منصوب شده و از سال 90 نیز به عنوان نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شده بود.
وی دارای شهرت علمی در بین شافعی مذهب ها بود.
رهبر انقلاب اسلامی ایران در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت ماموستا مجتهدی در خصوص وی می گوید: این شخصیت خدوم و کهنسال که بسیاری از علمای منطقه شاگردان وی به شمار میرفتند، از جمله‌ی وفاداران به پیام انقلابی اتحاد مسلمانان بوده و با روحیّه‌ی تقریب میان فِرَق اسلامی، به وظایف روحانی اشتغال داشت.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز درباره ماموستا حاج حسام الدین مجتهدی می گوید: وی عالمی کامل و جامع و مسلط به فقه شافعی بود و بر امور دینی و مذهبی اشرافیت کاملی داشتند و در بین بزرگان اهل سنت و تشیع نیز بسیار مورد قبول بودند و نماد عینی وحدت و منشا همدلی در میان روحانیون ایران اسلامی بود.
امام جمعه سنندج از بامداد روز سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه به دلیل افت فشار خون و خونریزی در دستگاه گوارش در بخش ICU بیمارستان بعثت سنندج بستری شده بود و پس از آن برای ادامه درمان به تهران منتقل شد و علی رغم تلاش های فراوان تیم پزشکی بعدالظهر روز شنبه 6فروردین ماه دارفانی را وداع گفت.

این خبر رو هم ببینید

جایگاه ویژه شب نیمه شعبان از نظر اهل سنت/ قصیده‌خوانی و ذکر ادعیه در مساجد و منازل مردم کردستان

امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: شب نیمه شعبان از نظر بزرگان و مشایخ اهل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *