نگاهی به مشکلات تپه مالان سقز؛ مردمی مغبون و خانه هایی با دو مالک/ محمد باغبانی(عضو شورای اسلامی سقز)

 اخیرا مسائل و مشکلاتی درخصوص وضعیت مالکیت زمین های محله تپه مالان سقز و اختلاف آنان با مسکن و شهرسازی شنیده می شود؛ محمد باغبانی عضو شورای شهر سقز به واکاوی این موضوع و ارائه راهکارهایی برای حل آن پرداخته است

در روزهای اخیر مسائل و مشکلاتی درخصوص وضعیت مالکیت زمین های محله تپه مالان سقز و اختلاف آنان با مسکن و شهرسازی شنیده می شود؛ محمد باغبانی عضو شورای شهر سقز با ارسال یادداشتی به دفتر خبرگزاری کردپرس به واکاوی این موضوع و ارائه راهکارهایی برای حل آن پرداخته است، که به شرح ذیل تقدیم حضورتان می گردد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که اداره ثبت اسناد شهرستان سقز اعلام نمود مالکان همه منازل مسکونی دارای قولنامه در شهر سقز می توانند با واریز مبلغی ناچیز و تشکیل پرونده نسبت به صدور سند مالکیت برای ملک خود اقدام نمایند. لذا مردم فقیر و آرزو به دل محله های فقیرنشین از جمله محله تپه مالان نیز با وجود مشکل اقتصادی بالا شروع به تکمیل پرونده نمودند و به زور توانستند از دویست تا ششصد هزار تومان جهت انجام مراحل صدور سند و ثبت نام اینترنتی پرداخت نمایند.
در مراجعه های بعدی این افراد به سازمان مسکن و شهرسازی مشخص شد که زمین های این محله حاشیه نشین از جمله زمین های، زمین شهری است و برای صدور سند بنام مالک باید صاحبان این خانه ها بازای هر متر مربع زمین خانه اشان حداقل 50 هزار تومان پرداخت نمایند، که در برخی موارد این مبلغ بالغ بر 15 میلیون تومان است.
آری مردمی فقیر که پس از عمری دوندگی توانسته اند خانه ای قولنامه ای بخرند، بی خبر از همه جا مغبون و درمانده شده اند و در کمال درماندگی چشم انتظار اقدام مسئولین مرتبط به موضوع بودند. نمایندگان ساکنین این محله فقیرنشین دست به دامان مسئولینی چون نماینده شهر، استاندار، فرماندار و حتی شورای شهر شده اند، با این حال هنوز کسی اقدامی نکرده است که به نفع این قشر آسیب دیده باشد و با پیگیری های بسیار شورای شهر مقرر گردیده جناب آقای قادری معاون محترم  عمرانی استاندار و جناب وجدی مدیر کل راه و شهرسازی در آینده ای نزدیک به سقز بیایند تا برای این مردم که قریب به اتفاق آنها جزو مددجویان کمیته امداد هستند کاری بکنند زیرا که شکی نیست که این مردم قادر به پرداخت چنین مبلغی نیستند و به مانند این است که دوباره مجبور به خرید خانه مسکونی خود شوند و این هرگز عادلانه نخواهد بود، سوال این است که چرا در سالهای گذشته خبری از مسکن و شهرسازی نبود؟ و اگر واقعاً مالکیت دارد در حال حاضر تکلیف مردم این محله قدیمی اما کمتر توسعه یافته چیست؟ لذا اگر واقعاً این سازمان سندی برای اراضی مذکور دارد، باید دنبال راه چاره ای عملی بود.  به نظر اینجانب راهکارهای زیر  می تواند گره گشای مشکل باشد:
1.     تخفیف 100 یا حداقل 90 درصدی به مردم، با اخذ مجوزهای قانونی از مراجع ذیصلاح
2.     دادن زمینی به مسکن و شهرسازی از طرف شهرداری سقز و یا سایر نهادهای ذیربط در ازای مالکیت مسکن و شهرسازی
3.     ترکیبی از هر دو راه حل: درصدی بصورت تخفیف لحاظ شود و درصد باقی مانده توسط شهرداری تقبل و قطعه زمینی به مسکن و شهرسازی واگذار گردد، بگونه ای که مردم بتوانند با همان هزینه های دویست تا ششصد هزار تومانی تکمیل پرونده و سایر هزینه های مرتبط به شهرداری سند مالکیت خود را دریافت کنند، مگر نه مبلغ تکمیل پرونده هم باید به آنها مسترد گردد، زیرا که توان پرداخت بیش از این را ندارند.
در خاتمه درخواست مساعدت هم محله های خود را از تمامی مسئولین ذیربط داریم.
 
کد مطلب: 62972  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۲/۲۱  |  ساعت: ۸ : ۳۰

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *