«نگل» روستایی با جاذبه های گردشگری در دل کردستان

سرویس کردستان؛ «نگل» یکی از روستناهای هدف گردشگری در کردستان است که در مسیر جاده سنندج مریوان واقع شده است روستایی با جاذبه های گردشگری و تاریخی که سالانه هزارن نفر از آن بازدید می کنند

کردپرس:  روستای گردشگری نگل (نیلیان) با طبیعت بکر و چشم انداز زیبا و با وجود قرآن مقدس مشهور به «قرآن نگل» و همچنین وجود تنها موزه روستایی کشور موجب شده یکی از جاذبه های زیبا و منحصر به فرد را در مسیر گردشگری سنندج به مریوان پدید آورد.
 
قرآن روستای گردشگری نگل، قرآن بزرگی است که با خط کوفی بر کاغذ ضخیم و قهوه‌ای رنگی نوشته شده است و به علت تشابهش با پوست، در بین مردم به «پوست آهو» شهرت یافته است. سبک و شیوه نگارش قرآن مربوط به سده چهارم هجری است، اما مردم روستا آن را به عثمان بن عفان(رض) خلیفهٔ سوم نسبت می‌دهند. این قرآن هم اکنون در مسجد روستای زیبای نگل واقع در مسیر جاده مریوان و در 60 کیلومتری سنندج نگهداری می‌شود و مورد احترام فوق العادهٔ مردم روستا و منطقه است.
 
دربارهٔ پیدایش قرآن نگل روایت است: که در زمان گذشته، چوپانی در این منطقه سرگرم چرای گوسفندان بوده است که ناگهان گل بسیار زیبایی، توجه او را به خود جلب می‌کند. وقتی گل را از زمین بیرون می‌آورد، چاله‌ای پدید می‌آید و صندوقچه‌ای می‌بیند. چوپان که به تنهایی نمی‌تواند صندوقچه را بیرون آورد، اهالی روستا را خبر می‌کند. مردم، صندوقچه را بیرون می‌آورند و می‌بینند قرآن بزرگی در آن صندوقچه وجود دارد. چون این قرآن در اثر توجه چوپان به گلی زیبا، کشف شده بود، این محل به «نوگل» معروف شد] و مردم، مسجدی به نام «مسجد نوگل» را بنا نهادند که به مرور زمان به «مسجد نگل» شهرت یافت. و همچنین روایت است این موضوع موجب شد که روستا هایی که در اطراف این منطقه بوده به مکان کنونی کوچ کنند.
 
در این روستا علاوه بر قرآن نگل، اولین موزه روستای کشور نیز  در سال 1392 با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان تاسیس شد و مجموعه توریستی نگل کامل شده است.
 
موزه نگل از دو بخش قرآنی و مردم شناسی یا معیشتی تشکیل شده است که اقلام باستانی نیز در آن به چشم می خورد. همه اجناس آن را مردم به صورت خود جوش تهیه و به موزه نگل اهداء نموده اند، که شامل کلیه اقلام معیشتی و فرهنگی  منطقه بوده و از 200 تا 50 سال قدمت دارند و شامل: زیورالات، اجناس و ابزار کشاورزی و منزل و … می باشد. شایان ذکر است محل موزه نگل داخل صحن اصلی مسجد جامع  روستای نگل واقع شده است.
 
مجموعه توریستی، مذهبی و فرهنگی روستای نگل هم اکنون یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان کردستان و غرب کشور است و از اقصی و نقاط کشور گردشگران برای دیدن روستا، قرآن و موزه قرآنی آن به این منطقه مسافرت می کنند.
 
 
 
کد خبرنگار: 10201
 
کد مطلب: 126492  |  تاريخ: ۱۳۹۶/۱/۸  |  ساعت: ۹ : ۲۳

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *