نیمه نخست ٩٥؛ بهره برداری از پتروشیمی کردستان

شرکت پتروشیمی کردستان در نزدیکی روستای سرنجیانه سنندج واقع شده است و به گفته مدیرعامل پتروشیمی كردستان؛ طرح در مرحله پیش راه اندازی قرار دارد و در نیمه نخست سال ۹۵ به بهره برداری می رسد.

شرکت پتروشیمی کردستان در نزدیکی روستای سرنجیانه سنندج واقع شده است. در سال 84 خاک‌برداری، انتخاب پیمانکار و موضوع دریافت فاینانس انجام شد اما متاسفانه با تحریم مواجه شدیم و روند اجرای پروژه متوقف شد. این پروژه پس از وقفه‌ای 6ساله از سال 90 از سر گرفته شد و اکنون با 83 درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است. پتروشیمی کردستان در زمینی مساحت ١٢٩ هکتار و با سرمایه گذاری ارزی ٢٥٣ میلیون یورو و ٢٨٢٩ میلیارد ریال در حال ساخت است؛ بکارگیری تجهیزات و کالاهای با کیفیت در مجتمع پتروشیمی کردستان یکی از ویژگیهای بارز در این طرح به شمار می آید. در این شرکت قرار است سالانه 300 هزار پلی اتیلن سبک تولید شود.
 بنابراین گزارش، تعداد شاغلان در این شرکت در مجموع هزار و 600 نفر است که 74 درصد از این نیروها بومی استان کردستان و 26درصد نیروهای غیربومی هستند که در بخش نصب مشغول فعالیت هستند. بیش از 50 درصد تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی این شرکت ساخت داخل است و از قطعات و مواد چینی و هندی نیز استفاده نشده است.
 این گزارش می افزاید: روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خبری تازه در خصوص روند توسعه و بهره برداری از این شرکت به نقل از فریدون خالدزاده، مدیرعامل پتروشیمی كردستان نوشته است: “مقدار پیشرفت فیزیکی طرح پتروشیمی کردستان حدود ٩٧ درصد است. ساخت این طرح پتروشیمی با شتاب ادامه دارد و امیدواریم این مجتمع در نیمه نخست سال ٩٥ به بهره برداری برسد. ظرفیت تولید برای این طرح ٣٠٠ هزار تن پیش بینی شده است و با رسیدن به مرحله بهره برداری و در صورت تامین خوراک مورد نیاز، امکان تولید با تمام ظرفیت فراهم خواهد شد.
یادآور می شود: خوراک پتروشیمی کردستان از خط لوله اتیلن غرب تامین خواهد شد و به این منظور تامین خوراک پتروشیمی های ایلام، لرستان، مهاباد و کردستان از اولویتهای شتاب بخشی به اجرای خط لوله اتیلن غرب به شمار می رود و تکمیل اجرای این خط لوله می تواند سهم بزرگی در توسعه صنعتی غرب کشور و نیز اشتغالزایی در این منطقه داشته باشد.

 
شناسه خبر :
۵۳۳۲۶۸

لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *