نیمی از فروش دارویی کشور در ۳۰۰ داروخانه انجام می‌شود  

معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در کرمانشاه گفت: ۵۰ درصد فروش دارویی کشور در ۳۰۰ داروخانه انجام می‌شود و مابقی در بیش از ۱۰ هزار داروخانه تحقق می‌یابد.
 

رسول دیناروند در دیدار با انجمن داروسازان کردستان، کرمانشاه و ایلام که امروز در کرمانشاه انجام شد اظهار داشت: بازار دارویی کشور 3.7میلیارد دلار است که نیمی از این رقم در 10هزار داروخانه انجام می‌شود و درصورت عدم دریافت تعرفه حق فنی 5هزار داروخانه تعطیل می‌شوند.
معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وجود برخی مخالفت‌ها در دریافت حق فنی داروخانه‌ها بیان کرد: داروخانه‌هایی وجود دارند که داروساز با حداقل‌ها می‌سازد و دلیل برخی مخالفت‌ها با دریافت حق فنی از سوی داروخانه‌ها به عدم آگاهی از این موضوعات بر می‌گردد.
دیناروند در مورد اجرای طرح تحول در نظام سلامت خاطرنشان کرد: این طرح در کشور در حال اجرا است و در طرح تحول نظام سلامت در پاسخ به اینکه بیمارستان‌ها به‌صورت تاریخی خدمات مناسبی را ارائه نمی‌دادند به توسعه داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، امور پیراپزشکی در جوار بیمارستان‌ها پرداخته است.
معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: کمبود دستمزد پزشکان سبب فعالیت آنان در مطب‌های خصوصی و در نتیجه افزودن تعدادی داروخانه پیرامون این مطب‌ها می‌شد که در نتیجه اجرای طرح تحول در نظام سلامت، پزشکان بی‌نیاز از داشتن مطلب‌های خصوصی شدند.
دیناروند از نظارت بر تولیدکنندگان دارو در کشور خبرداد و گفت: به‌طور میانگین 30درصد خریدهای دارویی بیماران، خارج از بیمارستان انجام می‌شد که این آمار هم‌اکنون به 3درصد رسیده که این آمار تنها به داروخانه‌های بخش خصوصی متعلق نبود و به داروخانه‌های مراکز دولتی نیز مربوط می‌شد.
وی با اشاره به تاثیر اجرای طرح تحول نظام سلامت در داروخانه‌ها، گفت: تاکنون اطلاعات بیمه‌ای پیرامون گزارشات ارزیابی تعداد مطب‌های خصوصی پزشکان در سطح شهر و نیز گزارشاتی مبنی بر به هم خوردن تعادل داروخانه‌های دولتی و خصوصی از طریق بیمه‌ها به این سازمان ارسال نشده است.
وی از ارائه گزارش انجمن‌های دارویی مبنی بر تعطیلی مطب‌های خصوصی پزشکان و کاهش نسخه‌ها در داروخانه خبرداد و افزود: در گذشته برای تولید دارو سهمیه‌ای در نظر گرفته می‌شد ولی امروزه به جای تعیین سهمیه بر کنترل و نظارت فضای بازار تاکید می‌شود، زیرا مشکلات امروزه به دلیل سودآوری بالای کارخانه‌های داروسازی نیست.
معاون وزیر بهداشت گفت: در دو سال گذشته 650 میلیون دلار واردات دارویی مشابه تولید داخل انجام شده و این موضوع در حالی رخ می‌دهد که قیمت داروهای وارداتی به تولیدات داخلی یک به پنج بوده که میانگین قیمت داروهای وارداتی پنج و میانگین قیمت داروهای داخلی یک بوده است.
دیناروند پرهیز از تقویت بخش دولتی در ارائه خدمات دارویی را الزامی دانست و گفت: با وجود اینکه اولویت نظام سلامت خصوصی‌سازی است ولی بوروکراسی دولتی در عمل اجازه ممانعت از ارائه خدمات دارویی توسط داروخانه‌های دولتی را نمی‌دهد.
وی افزود: براساس تصمیمات انجمن اقتصاد دارو سعی می‌شود میان سود دولتی و خصوصی تفاوت گذاشته شود تا بدون تغییر قیمت مصرف کننده، قیمت پرداختی توسط داروخانه‌ها بدین ترتیب که حاشیه سود داروخانه‌های دولتی 10درصد و داروخانه‌های خصوصی 15درصد تغییر یابد.
رئیس سازمان غذا و دارو پیرامون تعرفه حق فنی بیان کرد: با توجه به اینکه تعرفه حق فنی توسط دیوان عدالت باطل شده و باید در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت تعرفه خدمات دارویی لحاظ شود.
دیناروند با تکذیب جمع‌آوری مکمل‌ها از سطح داروخانه‌ها، گفت: در برخی از کشورها همچون ایران نظیر آلمان و فرانسه داروخانه‌ها توسط داروسازان تاسیس می‌شود اما در کشورهایی نظیر آمریکا و انگلیس، تاسیس داروخانه منوط به وجود داروساز، بر مبنای ملاک‌هایی چون داروسازی و جمعیت یا فاصله نیست بلکه هر کسی می‌تواند به هر تعدادی داروخانه تاسیس کند.
وی افزود: با وجود اینکه در هر دو نوع کشورها داروخانه‌ها به‌صورت زنجیره‌ای فعالیت دارند اما در کشورهای نوع نخست داروخانه‌ها صاحبان زنجیره‌ هستند و در نوع دوم زنجیره صاحب داروخانه‌ها است که سازمان غذا و دارو خواستار ترویج نوع نخست است.
دیناروند با بیان اینکه افزایش داروخانه‌های وابسته به برخی از مراکز ضرورت ندارد زیرا داروخانه‌های دانشگاهی، بیمارستانی و آموزشی کفایت می‌کند گفت: در تاسیس داروخانه‌های بیمارستانی واگذاری به یک تعاونی متشکل از اکثر داروسازان برای هلدینگ ضرورت دارد و نباید این مراکز را به اشخاص واگذار تا از سودجویی‌ها پیشگیری شود.
معاون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خواستار تعامل با انجمن‌های علمی و صنفی شد و خاطرنشان کرد: با همکاری انجمن‌های داروسازی به‌عنوان نمایندگان داروسازی و نظام پزشکی امور دارویی را به انجمن می‌رسانیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *