خانه / سیاسی / هاشمی رفسنجانی: اصلاح‌طلب و اصولگرا اهمیت ندارد؛ مهم تقویت پایه‌های کشور است

هاشمی رفسنجانی: اصلاح‌طلب و اصولگرا اهمیت ندارد؛ مهم تقویت پایه‌های کشور است

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاح‌طلب و اصولگرا مهم نیست، مهم تقویت پایه‌های کشور است و هر تفکری که می‌تواند در این راه، ایران را به جایگاه اصلی خود برساند مقبول مردم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار اعضای شورای مرکزی استان‌های جبهه حماسه تدبیر و توسعه ایران اسلامی، با تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب(س)، تلاش برای تدبیر و توسعه را نیاز امروز و آینده کشور دانست و اظهار کرد: به هر دلیل که به این دو واژه نگاه کنیم، خیرخواهانه و خوب است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه مردم ایران برای پیمودن مسیر توسعه و رسیدن به پیشرفت واقعی جدّی هستند، به تجربیات ارزشمند دوران سازندگی و همراهی همه‌جانبه‌ی مردم با دولت اشاره کرد و گفت: اگرچه عده‌ای همیشه در مسیر حرکت جامعه مانع‌تراشی می‌کنند، اما قاطبه‌ی مردم که در سالهای اخیر آگاه‌تر نیز شده‌اند، با دلسوزان واقعی نظام همراه می‌شوند.
وی با بیان اینکه توسعه برای هر کشوری لازم است، غفلت از قافله علم و پیشرفت را موجب عقب‌افتادگی کشور دانست و با ابراز تأسف از انحرافی که در مسیر حرکت جامعه از سیاست‌های کلی و سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام در دولت قبل ایجاد شده بود، تصریح کرد: در انتخابات سال ۹۲ مردم با هوشیاری تمام، حرکت اجرایی نظام را در راستای اهداف بلند انقلاب اصلاح کردند و دولتی را بر سر کار آوردند که با نگاه عاقلانه به مسائل داخلی، از دامن زدن به شعارهای تحریک‌کننده در مسائل خارجی می‌پرهیزد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه‌های دولت، مخصوصاً تمرکز بر حلّ مشکل پرونده‌ی هسته‌ای خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید با تأکید بر فرهنگ منطقی مردم ایران، تحریم‌ها را که مخالفان ما در جهان تبلیغات سوء زیادی می‌کردند، خیلی خوب شکست و هفت قطعنامه را در یک جلسه شورای امنیت برداشت.
وی با بیان اینکه قدرت‌های پیشرفته دریافتند که ملت ایران در عین حال که حرف منطقی دارد و زیر بار ظلم و زور نمی‌رود، صلح‌جو و آرام نیز هست، افزود: آنها متوجه شدند که تیم دیپلماسی ایران با منطق آمده که گره‌های گور را باز کند و تهدید و تحریم، حرف مردم و سیاست نظام نیست، بلکه سلیقه یک عده محدود است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه امروزه اقتصاد جهان بر پایه تعامل می‌چرخد، گفت: همه کشورها از ارتباط با یکدیگر سود می‌برند، چرا که در تجارت جهانی همه چیز به تعاملات وابسته است.
هاشمی رفسنجانی، با اشاره به اینکه در سراسر جهان دولت‌ها به تدریج به سوی تقویت مراکز و مجامع منطقه‌ای و جهانی می‌روند، گفت: باید برای توسعه لازم در سطحی آماده شویم که سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام، آن را ترسیم کرده است.
وی با ارائه تحلیلی از چگونگی تدوین سیاست‌های کلی در قانون اساسی، به زمان تدوین و تصویب آن در مجمع تشخیص و تأیید آن توسط رهبری نظام اشاره کرد و گفت: این سیاست‌ها در اجرا به دست دولتی افتاد که هیچ اعتقادی به کارهای برنامه‌ای نداشت و تمام کارهایش روزمره‌ای بود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: وقتی مردم آن مشکلات را در ابعاد داخلی و خارجی دیدند، وارد میدان شدند و تفکر اعتدال را در انتخابات ۹۲ برگزیدند که ثمره‌ی آن علاوه بر پایان یافتن بگومگوهای کینه توزانه در ابعاد داخلی، نجات جامعه از سایه‌ی تهدید و تحریم بود.
هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر مبانی اسلام که عقل، تدبیر، منطق و گفتگو را اساس برنامه‌های انسان در زندگی می‌داند، به آموزه‌های سیاسی در دنیای جدید اشاره کرد و توسعه مبتنی بر تدبیر را عاقلانه دانست و گفت: فکر و اندیشه، تفاوت انسان در مقابل همه موجودات است که حضرت علی(ع) خطاب به انسان‌ها می‌گویند: «أتزعم انک جرم صغیر و فیک انطوی عالم الاکبر»
وی با بیان مصادیقی از آیات قرآن کریم که بر تأکیدات خداوندی برای استفاده از تدبیر در آفرینش تأکید می‌کند، اظهار کرد: نظم همه آفرینش، بر پایه تدبیر و اعتدال است، هر آنچه که از میانه‌روی خارج شود، به قول حضرت علی(ع) ضلالت و گمراهی است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیه و صراحت قرآنی در «نَفْسٍ وَ ما سَوَّاها» را مصداقی روشن برای تأکید اسلام بر اعتدال دانست و ادامه داد: هر چیزی که به هر اندازه‌ای از اهداف آفرینش دور شود، دچار افراط و تفریط شده است.
هاشمی رفسنجانی، نگاه عاقلانه به همه شاخص‌ها و تدوین برنامه‌ها بر پایه نیازهای توسعه‌ای را عاملی برای پیشرفت در کارها دانست و تصریح کرد: تدبیر، توسعه، اعتدال و تعقل از ضرورت‌های جامعه انسانی است و خوب است احزاب به اعضا و هواداران آموزش دهند تا با اعتقاد عقلی، برای اهداف اساسی تلاش کنند.
وی ظلم را خروج از اعتدال و غلطیدن در دامن افراط و تفریط دانست و توضیح داد: دامن زدن به کارهای افراطی در اداره جامعه‌ی که مردمی معتدل دارد، مصداق روشن ظلم است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، توجه به «حق الناس» را یکی از دلایل روشن پرهیز از ظلم در جامعه دانست و با اشاره به تعبیرات و تأکیدات مقام معظم رهبری، گفت: حق‌الناس در انتخابات علاوه بر جنبه فردی، جنبه اجتماعی نیز دارد و به گونه‌ای است که هر تصمیم امروز مسؤولان مربوطه، در آینده جامعه تأثیرگذار خواهد بود.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه در بعضی از استان‌ها فقط یک نامزد وجود دارد، تاکید کرد: مقام معظم رهبری به همه حتی ضد انقلاب‌ها هم می‌گویند که برای انتخابات بیایند، اما مردم چگونه در بعضی از استان‌ها که فقط یک نامزد در میدان باقی مانده، در انتخابات شرکت کنند!؟
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خویش به حضور چشمگیر مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال اشاره کرد و افزود: مردم بار دیگر ثابت کردند که کشور و نظام خود را دوست دارند و کسی نباید از حضور مردم در صحنه بترسد که یک روز راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب است و روزی دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری.
هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش توسعه همگانی و هماهنگ را در همه‌ی زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مهم دانست و خاطر نشان کرد: از لحاظ آمایش سرزمینی هم باید به امکانات و ظرفیت‌های استان‌ها توجه شود.
وی برگزاری یک انتخابات پرشور را نشانه‌ی دیگر از توسعه‌ی فرهنگ سیاسی و پرهیز از توهین، تهمت و تخریب در ایام تبلیغات را نشانه‌ی توسعه‌ی اخلاق اسلامی و انسانی دانست و تاکید کرد: امیدواریم حالا که خداوند قلب‌های مردم ایران را برای یک انتخابات هدایت کرده، همه مسؤولان در نظارت و اجرا در این راستا گام بردارند و مطمئن باشند که هر مقدار حضور مردم در انتخابات با شکوه‌تر باشد، مسابقه‌ی کشورهای خارجی برای همکاری با ایران جدی‌تر می‌شود.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه باید مجلسی داشته باشیم که با توسعه کشور همراهی کند، به اعلام آمادگی برخی از شرکت‌های خارجی جهت همکاری در پروژه‌های بسیار مهم و پیشرفته مانند پتروشیمی اشاره کرد و گفت: شاید در شرایط فعلی نتوانیم با سرعت دنیا به توسعه مناسب برسیم، اما تلاش برای آمادگی سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه، یک کار عقلانی است و همه‌ی مردم در هر سطحی باید در این امر شریک شوند.
هاشمی رفسنجانی در بخش پایانی سخنان خویش، گفت: اصلاح طلب و اصولگرا مهم نیست، مهم تقویت پایه‌های کشور است و هر تفکری که می‌تواند در این راه، ایران را به جایگاه اصلی خود برساند، مقبول مردم است و جناح‌ها به جای تخریب همدیگر باید خود را به خواسته‌های مردم نزدیک کنند.

شناسهٔ خبر: ۳۵۵۶۹۴۱ – یکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ – ۱۹:۵۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 14177

این خبر رو هم ببینید

عبدالله اوجالان به زودی آزاد خواهد شد

رئیس حزب وطن در اظهاراتی مدعی آزادی اوجالان توسط دولت ترکیه در آینده نزدیک شد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نوزده =