خانه / سیاسی / هاموند: آمریکا برجام را تائید خواهد کرد

هاموند: آمریکا برجام را تائید خواهد کرد

فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس با بیان اینکه در این توافق نظرهای ما کاملاً مستقل از امریکاست، گفت: مطمئن هستم امریکا تصمیم مناسبی خواهد گرفت، برجام را تأیید خواهد کرد

زمان انتشار خبر: یک شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ – ۱۹:۱۴
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کنفرانس خبری مشترک فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان برگزار شد.
 
فیلیپ هاموند وزیرخارجه انگلیس در ادامه نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف در تهران در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا نظر انگلستان در مورد برجام مستقل است یا منتظر نتیجه بررسی برجام در امریکا خواهد بود، افزود: در این توافق نظرهای ما کاملاً مستقل از امریکاست.
 
وی ادامه داد: این توافق باعث مباحث در امریکا و ایران شده است و البته در انگلستان، آلمان و فرانسه که استقبال کلی از آن شده است.
 
وزیر امورخارجه انگلستان تصریح کرد: البته صداهایی وجود داشته که مخالف بودند اما در کل افکار عمومی از این توافق و برجام که در وین حاصل شده استقبال کرده اند.
 
هاموند در مورد نحوه برخورد امریکا با برجام اظهار داشت: امریکا پروسه های خودش را دارد و ما این را کاملاً می فهمیم و می دانیم پروسه ها به چه شکلی است.
 
وزیر خارجه انگلستان تاکید کرد: مطمئن هستم امریکا تصمیم مناسبی خواهد گرفت، برجام را تأیید خواهد کرد.
 
 
اما ظریف در این کنفرانس خبری گفت: امروز در تهران و لندن سفارتخانه‌های طرفین در حد کاردار کار خود را آغاز کردند و این می‌تواند شروع روابط ایران و انگلیس باشد.
 
وی افزود: امروز وارد روابط با طرف مقابل بر اساس احترام متقابل شده‌ایم.
 
به گزارش شبکه خبر ظریف ادامه داد: دیدگاه‌های متقاوتی در مورد بعضی موضوعات بین ما وجود دارد و این اختلاف نظرها به نظر ما از طریق گفتگو و تعامل و درک مشترک روش بهتری برای برخورد با اختلاف نظرهاست، البته در برخی موارد اشتراک نظر وجود دارد مانند نحوه اجرا برجام. همینطور اشتراک نظر در خصوص مبارزه با افراط فرقه گرایی و مبارزه با مواد مخدر وجود دارد.
 
وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: اشتراک نظر درباره امکانی که برجام درباره همکاریهای اقتصادی ایجاد کرده است، در مورد مسائلی که  اختلاف نظر داریم مانند حقوق بشر و سایر موارد حاضریم از طریق گفتگو مشکلات را حل کنیم.
 
ظریف افزود: روابط ما با اروپا شامل گفتگو‌ها با بریتانیا خواهد بود.
 
وزیر خارجه انگلیس پس از ظریف سخنرانی و از حضورش در ایران ابراز خوشحالی کرد.
 
هاموندگفت: ما شبهای بی پایانی در لوزان کار کردیم.
 
وی ادامه داد: ایران کشور مهمی هست و باقی خواهد ماند در منطقه ای ملتهب بازگشایی سفارتخانه فقط یک نماد نیست بلکه کانالهایی برای تعامل خواهد بود. ما با هم موفقیت را تضمین خواهیم کرد. می دانیم که حوزه هایی خواهند بود که اختلاف خواهیم داشت. اما آنجایی که منافع مشترک خواهیم داشت با هم همکاری خواهیم کرد.
 
وزیر خارجه انگلیس افزود: در مبارزه با داعش در عراق و سوریه همکاری خواهیم کرد. نکته مهم این است که الان کانالی برای تماس داریم.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تی وی گفت: نکته مهم در روابط سیاسی گفتگوی منظم است و مهمترین نکته برای گفتگو بازگشایی سفارتخانه ها هست. ما با گفتگو اعتماد و تفاهم ایجاد می‌کنیم، دیدارهای بسیار خوبی داشتیم.
 
در ادامه وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به خبرنگار رویترز درباره احتمال بازگشایی سفارت آمریکا در ایران گفت: ما با انگلستان‌ روابط سیاسی داشتیم که مدتی با دشواری روبرو شده بود، وضعیت ما با آمریکا‌ متفاوت است. مردم ایران نسبت به سیاستهای آمریکا نگرانی های جدی دارند، وضعیت ما با آمریکا در مقایسه با وضیت ما با کشورهای دیگر متفاوت است.
 
ظریف همچنین افزود: فکر می‌کنم منطقه با مشکلات جدی مواجه هست و نیاز به نگاهی متفاوت دارد، با مشکلاتی مواجه هستیم که زندگی تمام ما را تحت تاثیر قرار داده است. مشکل افراط گرایی و فرقه گرایی نیاز به نگاه متفاوتی دارد، ما نیاز به تعامل براساس مبنایی غیراز حاصل جمع صفر داریم، ما معتقدیم که تمام کشورهای منطقه با چالشی مشترک مواجه هستند.
 
هاموند در ادامه کنفرانس خبری مشترک گفت: ایران مردمی تحصیل کرده دارد و در منطقه به عنوان کشوری مسئول است، امیدوارم که با اجرای برجام اعتمادسازی شکل گیرد.
 
وزیر امور خارجه انگلیس با تأکید بر اینکه الآن یک کانال تماس برای حل مشکلات با یکدیگر ایجاد کرده‌ایم گفت: سفارت هایمان را در تهران و لندن برای تسهیل ارتباط میان دو ملت بازگشایی کردیم.
 
فیلیپ هاموند در کنفرانس خبری مشترک با آقای ظریف افزود: امروز به طور همزمان اقدام به بازگشایی سفارتخانه هایمان در تهران و لندن کردیم.
 
وی با ابراز خرسندی از سفرش به ایران این سفر را نخستین سفر یک وزیرخارجه انگلیسی به تهران پس از سال ۲۰۰۳ میلادی دانست و گفت: سال گذشته هم آقایان روحانی و کامرون در نیویورک با هم دیدار کردند که این نخستین دیدار در این سطح پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ بود.
 
هاموند با اشاره به مذاکرات طولانی هسته‌ای در ژنو، لوزان و وین و دیدارهایش با همتای ایرانی خود افزود: این مذاکرات و گفتگوها نشان داد که گفتگو می تواند دیدگاه ها و مواضع را به هم نزدیک کند.
 
وی گفت: ایران کشوری مهم در منطقه استراتژیک و البته ناآرام ما خاورمیانه بوده و خواهد بود.
 
وزیر امور خارجه انگلیس نقش سفارت ها را برای ارتباط میان دو کشور مهم خواند و افزود: افتتاح سفارت هایمان در تهران و لندن کاری نمادین نیست و کانال مهمی است برای ارتباط برقرار کردن میان دو کشور در تمام مسائل مهم.
 
هاموند گفت: در ماه های آینده باید مطمئن شویم که برجام به طور کامل و با حسن نیت اجرا می شود و پس از آن روابط تجاری و اقتصادی را برقرار کنیم و آینده فرصت های بزرگی برای هر دو کشور خواهد بود.
 
وی افزود: البته از زمینه های مختلفی اختلافات بعضا شدیدی نیز با هم داریم که می خواهیم به آنها بپردازیم و البته در سراسر جهان چنین کاری می کنیم.
 
وزیرامورخارجه انگلیس گفت: هر جا تحلیل خوبی داشته باشیم و به این نتیجه برسیم که می توانیم در پی منافع مشترک باشیم باهم همکاری و از کانال های جدید استفاده خواهیم کرد.
 
هاموند مقابله با مشکل تروریسم و داعش در عراق و سوریه، تلاش برای باثبات تر کردن منطقه، مواد مخدر و مهاجرت های غیرقانونی را از جمله موضوعاتی دانست که می تواند میان تهران و لندن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
 
وی گفت: معتقدم تماس های مردمی برای بازگرداندن اعتماد میان ملت ها بسیار حیاتی و مهم هستند.
 
وزیرامورخارجه انگلیس ارتباط تجار، دانشجویان، نهادهای فرهنگی و خانواده ها را از جمله این ارتباط ها دانست و افزود: برای تسهیل این نوع ارتباطات سفارت هایمان را بازگشایی کردیم و این مسئله از اولویت های دو کشور است.
 
هاموند تصریح کرد: من منتظر یک گفتگوی باثبات در مباحث مختلف با ایران هستم که  دوستانه و البته صریح خواهد بود.
 

شناسه خبر : 15307

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =