خانه / سیاسی / هجوم ریزگردها به آسمان شهرهای غرب ایران / هوای کردستان همچنان در وضعیت ناسالم قرار دارد .

هجوم ریزگردها به آسمان شهرهای غرب ایران / هوای کردستان همچنان در وضعیت ناسالم قرار دارد .

سنندج-هجوم ریزگردها و گرد و خاک در برخی مناطق ایران به ویژه غرب کشور سال نامناسبی را برای مردم ایجاد کرده و برای دفعات متوالی موج جدیدی از گرد و غبار و ریزگردها وارد استان های غربی شده و وضع هوای استان کردستان از چند روز گذشته همچنان در وضعیت ناسالم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری کردپرس از آغاز سال جدید هجوم و طغیان گرد و خاک و ریزگردها به مناطقی از کشور به ویژه استانهای غربی پدیدار شده و زندگی مردم این مناطق را با مشکل و خطرات زیادی مواجهه کرده است.
چند سالیست وجود گرد و خاک و آلودگی هوا در آسمان کشورمان به یک پدیده خطرساز تبدیل شده و هر چند روز باید شاهد حضور گرد و خاک و ریزگردهایی که از مناطق عرب نشین و کشورهای عربستان، سوریه و به ویژه عراق باشیم و هنوز راهکاری برای مقابله با این معضل انجام نشده است.
از صبح روز چهارشنبه ۶ خرداد ماه موج جدیدی از خاک و ریزگردها وارد استان کردستان شده و باعث آلودگی هوا و فضایی غبار آلود در آسمان استان شده است.
رئیس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت از محیط زیست کردستان در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: همچنان هوای سنندج و به تبع کل استان کردستان در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد.
ماهان رحیمی افزود: هوای سنندج از ابتدای دو شب گذشته به وضعیت ناسالم در آمده است و در حال حاضر نیز در وضعیت بسیار ناسالم قرار دارد.
وی تصریح کرد: در نیمه شب پنج شنبه شب نزدیک به دو ساعت نیز شاهد وضعیت خطرناک بوده ایم.
به گفته وی تعداد دفعاتی که هوای استان آلوده بوده است در سال جاری و در مقایسه با سال گذشته بسیار افزایش یافته است.
طالب حیدری مدیرکل هواشناسی استان کردستان یکم اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه بررسی پدیده ریزگردها در کردستان طی سخنانی اظهار داشته بود: امروزه بحث گرد و غبار به معضلی تبدیل شده که تمامی مسئولان را در سطوح ملی و استانی درگیر کرده است و براساس بررسی های انجام شده منشا غباری که در منطقه غرب ایران شکل می گیرد از داخل عراق و قسمتی از آن هم مربوط به سوریه است.
حیدری در آن جلسه گفته بود: مشکلات مختلف مانند جنگ، مسائل سیاسی، اجتماعی و … موجود در کشور عراق و تردد هزاران خودرو زرهی در این کشور زمینه ساز آلودگی هر چه بیشتر هوا در منطقه غرب به ویژه کردستان شده است.
وی با اشاره به اینکه منشا ریزگردها در کردستان داخلی نیست، ذکر کرد: علیرغم اینکه کردستان به دارا بودن هوای مطلوب و طبیعت زیبا مشهور بوده است، امروز با آلودگی شدید هوا مواجه است.
او با اشاره به سنجش وضعیت غبار در هواشناسی عنوان کرد: غبار را در هواشناسی به شکل های مختلفی شامل در محل، همراه با باد، خارج از محل گزارش می کنند.
وی با اشاره به اینکه مباحث مربوط به غبار در دهه ی اخیر به شکلی بحرانی جدید است، ادامه داد: براساس آمار ایستگاه هواشناسی فرودگاه سنندج از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۵ میانگین روزهای همراه با غبار در سنندج ۱۶ روز بوده است و از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ تعداد روزهای همراه با غبار در سنندج به ۱۳۰ روز رسیده است و هیچ پدیده طبیعی روند ۱۶ روز به ۱۳۰ روز را طی نمی کند.
بر اساس این گزارش و اعلام هواشناسی استان آلودگی هوا و وجود ریزگردها تا روز یکشنبه ادامه دارد و با گذشت زمان از شدت میزان آلودگی هوا کاسته خواهد شد.
محیط زیست اعلام کرده در شرایط کنونی باید کودکان و افراد مسن و بیماران قلبی و عروقی در منزل بمانند چرا که تردد این افراد در هوای آزاد برای آنان مشکل ایجاد می کند.
در حال حاضر چندین استان غرب کشور تحت تاثیر آلودگی ناشی از گرد و خاک و ریزگردها قرار گرفته اند و گزارشات حاکی است استان هایی مانند کرمانشاه، ایلام و همدان نیز هوایی آلوده را تجربه می کنند.

شناسه خبر : 15673

این خبر رو هم ببینید

جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با فیلمی از مبازره زنان کُرد علیه داعش آغاز می شود

نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با اکران فیلم‌ سینمایی «دختران خورشید» به کارگردانی «اِوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + شش =